Okunma

Windows 8 Retina Display’i Destekleyecek


22 Mart 2012 Perşembe 09:15
Windows 8 Retina Display’i Destekleyecek

İnç başına düşen piksel sayısı arttıkça, ekrandaki görüntü daha pürüssüz oluyor ve kullanıcıya iyi bir ekran deneyimi sunuyor.  300 PPI‘dan sonra insan gözünün algılamadığı ve bu değerlerden yukarı ekranlar ise Retina Display olarak adlandırılıyor.

Tabi ekran çözünürlükleri arttıkça işletim sistemlerine de daha çok iş düşüyor. Parmaklarımızla dokunduğumuz alanlarda eskiden çok daha az piksel varken, şimdi çok daha fazla piksel ile işletim sistemleri karşı karşıya. İşletim sisteminin desteği ve algılama konusundaki başarısı oldukça önemli.

Mobil pazara Windows 8 ile ciddi bir giriş yapmak isteyen Microsoft, yeni Metro arayüzüne yüksek çözünürlüklü ekran desteği getiriyor. 11.6″ ekranda üç farklı çözünürlük belirleyen Microsoft, daha etkili bir kullanım için arayüz geliştirmeleri yaptı. En iyi deneyim için 3 farklı ekran çözünürlüğünde Goldilocks Zone adında ideal dokunma alanları belirlendi.

Yeni arayüze göre ilk durumda butonlar ve yazılar olduğu gibi gösteriliyor. Daha sonra parmağınızla dokunacağınız alanda çözünürlüğe göre değişecek oranda büyütülmüş bir alan devreye giriyor. Bu sayede kullanıcılar ufacık yazıları yönetmekte zorlanmayacak.

Windows 8 özellikle Metro arayüzü hala geliştirilmeye devam ediyor. Yıl sonuna doğru resmen piyasada olması beklenen yeni işletim sistemi, mobil tablet piyasasındaki kullanım deneyimini ne kadar değiştirebilecek merak ediyoruz.

:: Windows 8’e ne gibi yenilikler gelmeli?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Windows 8 Retina Display’i Destekleyecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    aynen apple yeni ipad’in de super amoledi de geride bıraktı 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Microsfot mu 😀

  3. acer dedi ki:

    Bi zahmet Apple’ın gerisinde kalmasın

" Windows 8 Retina Display’i Destekleyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 8 Retina Display’i Destekleyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 8 Retina Display’i Destekleyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "