Okunma

Windows Yüklü Bilgisayar Satışları Azalıyor!


30 Kasım 2012 Cuma 09:00
Windows Yüklü Bilgisayar Satışları Azalıyor!

26 Ekim‘de satışına başlanan ve çıkmasının ardından yaklaşık 1 aylık bir süreyi geride bırakan Windows 8‘in, Microsoft‘un açıklamasına göre yaklaşık 40 milyon lisansı satıldı. Tabi hep dediğimiz gibi bu satılan lisansın çoğu üreticilere satılıyor ve onlarda yeni satacakları taşınabilir bilgisayar, tablet ve masaüstü bilgisayar sistemlerinde kullanıyorlar. O bilgisayarlar satılmasa bile sonuçta Microsoft, bu lisansı o üreticilere satmış durumda ama o kadar aktif kullanıcı Windows 8‘i kullanmıyor.

Sizlerle dün paylaştığımız haberde Asus‘un ve Acer gibi devlerin Windows 8 satışlarından hiç memnun olmadığını, satışların beklenenin epey altında olduğu açıklamasını paylaşmıştık.

NPD Group adlı bir araştırma şirketinin yaptığı yeni çalışma bu olanları doğruluyor ve durumun ilginç bir bilançosunu çıkartıyor.

Araştırmaya göre 2011 yılının aynı döneminde yaklaşık 1 aylık sürece bakıldığında Windows tabanlı bilgisayar satışlarında yüzde 21‘lik düşüş konusu. Yani geçen yıl Kasım ayında 100 adet Windows tabanlı bilgisayar satılıyorsa, iddiaya göre bugün bu sayı 79‘a düşmüş durumda.

Bu düşüşü daralan bilgisayar satışlarına bağlayabiliriz. Peki Windows 8‘in satış grafiğini Windows 7 ile kıyasladığımızda durum nasıl?

Windows 7‘nin piyasaya ilk 4 hafta, tüm Windows tabanlı bilgisayar satışlarının yüzde 83‘ünü eline geçirmeyi başarmıştı. Windows 8 ise aynı süreçte pazarın sadece yüzde 58‘ini elinde tutabiliyor.

Windows 8 tabanlı ilginç bir ürün

Esas olarak tabletler için tasarlanan ve bu yüzden Metro arayüzünü cihaz içerisine entegre eden Microsoft‘u belki de en üzecek detay ise Windows 8 tabanlı tabletlerin neredeyse yok denecek kadar az satması.

Satılan tüm Windows 8‘li cihazlara baktığımızda, tabletlerin oranı sadece yüzde 1 olarak görülüyor. Tablet pazarında iOS ve Android‘in an olarak hakimiyeti çok yüksek seviyelerde.

Hem Intel‘in hem de Microsoft‘un oluşturmak istediği dokunmatik ekranlı Ultrabook modelleri de Windows 8 tabanlı cihazların yüzde 20‘ini oluşturuyor. Satılan taşınabilir bilgisayar oranlarına baktığımızda ise dokunmatik ekranlı modeller sadece yüzde 6‘sını oluşturuyor.

Bir sonraki sayfamızda başarısızlığın nedenlerine değiniyoruz.

Peki Bu Başarısızlık Niye?

Esas nedenlerden biri birim fiyatta görülüyor. Windows 7′den Windows 8‘e yükseltme fiyatları oldukça uygun ama buradaki konumuz yükseltme değil. Yeni bilgisayar satışları.

Windows 8 ile ortalama bir Windows cihazının geçen sene 433 Dolar seviyesinden, bu yıl ise rakam 477 Dolar’a çıkmış durumda.

Günümüzde tablet ve akıllı telefonların çok uygun fiyatlara neler yapabildiğini görüyoruz. Bu fiyat artışı ve hala üreticilerin klasik tasarımlarından vazgeçemeyip, işlevsellik dışı ürünleri pazara sunmaları satışları azaltan etmenlerden.

Üreticilerin aynı işletim sistemini kullanan, çok değişik tasarımlara sahip ve benzer modellerden oldukça fazla sayıda çıkarmaları, zaten yeni işletim sisteminde değişen kullanıcı deneyimiyle beraber kullanıcıları kararsız bırakıyor bu da satışlara olumsuz yansıyor.

Uzmanlar Windows 8 ile beraber pazarda bir artış beklemiyor. Üreticilerin özellikle daha iyi ürünler piyasaya sunmaları gerekiyor. Bu konuda Microsoft’un da şikayeti var. O yüzden kendi Surface modelini üreten Microsoft, önümüzdeki dönemde burada yazdığımız şekilde kendi akıllı telefonunu da üretebilir.

:: Windows 8 sizce başarısız bir işletim sistemi mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

43 yorum - “Windows Yüklü Bilgisayar Satışları Azalıyor!”

 1. lokman686868 dedi ki:
 2. SDN Okuru dedi ki:

  window$ aşıkları bunu okusun yeterli. artık linux’a geçmezlerse akıllarından şüphe ederim.
  *****

 3. halil48 dedi ki:

  Bende de internet explorer çalışmı***** yaptıysam eskisini ne sile bildim nede yenisini yü***** de yüklü diyor nerede olduğunu dahi ***** daha yeni leptop win8 yüklü samsung i7 güçlü bir bilgasayar ama internet explorerin hiç birini kullanamıyorum 9 vede 10 hiçbiri çalışmıyor.

 4. Lopard38 dedi ki:

  Tahminim tuttu, Windows 8 ile Microsoft kendi eline yüzüne bulaştırdı. Şimdi Windows 9 çıkaracak onu da bize güzelce kakalayacaklar, yemezler efendim, o da Windows 7 olur olsa olsa.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Windows-8 Çıkış tarihi ile bencede hazır değildi aktif olarak anlatan ve yaşan biri olarak yazabilirim, Şuan şirketimde Windows-8 dersleri veriyorum fakat arkadaşlarında belirttiği üzere iki ara yüzde gezip durmaktan bana bile gına geldi Metro ara yüz masa üstü belli başlı programlar çalışmıyor özellikle Samsung kullanıyorsanız kies bağlantı problemi yaşıyorsunuz WP ( yani WordPress ) yeni Internet Explorer çalıştırmıyor, driverlar zaten bir problem ya bilgisayar üreticileri geride kaldı yada Windows-8 çıkış olarak erken bir tarihti Dokunmatik ekran varsa keyifli olabilir ancak Masa Üstü yada Dokunmatik desteği olmayan LAPTOP kullanımı çok başarılı bulmadım.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sadece 7 yi geliştirse başlat çubuğu metro gibi kullanıcılara bazı şeyleri ” zorla dayatmasa ” daha başarılı olurdu mobile masaüstü birleştirme fikri dokunmatik olmadığında toslar duvara

 7. djfour dedi ki:

  hem intel hem microsoft mobil pazara girmekte çok geç kaldı ee atı alan üsküdarı geçti tabi artık işleri zor ..

 8. ikspi dedi ki:

  Satılmasın ki durup bir daha düşünsünlşer…

 9. ffgul dedi ki:

  >>Çok yerde yazdım. Win-8 tutmaz..
  >>Bir sürü eksiği var. win-7 yi kırpıp millete kaktırdılar, olacak iş değil yani..
  >>Başlat menüsü, aerolar, kenar araç çubukları(gaget) bunlar yok.. Bunların yanı sıra bazı oyunlarda kurulamıyor…Pc nin alt ayarlarına girmek bile zorlaştı. Masaüstüne kısayol atmak desek oda ayrı bi dert oldu..Say say bitmez…Yerim hızını.. Hızı şurda kalsın..
  >>Tıkır tıkır çalışan win-7 varken, millet ne yapsın metro gibi uyduruk bi menüyü..
  >>win-vistanın akıbeti bekliyor 8 i…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Paralı işletim sistemine hayır !!

  Yaşasın Linux

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Oyun iş vb. alanlar için ayrı versiyonlar çıkarsalardı daha çok tutardı gibi…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Nası büyük bi beklentideler anlamadım…Değiştirdikleri tek şey başlat menüsü ve mobil platforma uyumluluk…Ki mobil platformda Nokia ve Samsungdan başka isim yok…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  xilinx , altium, proteus, netbeans gibi programlar windows 8 icin kullanimina sunulunca ben de gecmeyi dusunuyorum. Ama simdilik gecmem imkansiz.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yenilik yok ki, tabiki azalacak.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  şahsen win 8 pro yuklu tablet alacagım ama bulamıyorum, satılmamasının sebebi piyasaya henuz girmemiş olması, teknosa ve telekomda varmıs ama ben bulamadım. ayrıca win 8 rt, win 8 pro ayrımı yaparak microsoft kendi kendini hançerledi.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Ben yıllarca .net ile yazılım geliştirdim. Artık Linux’e geçtim. Değişen sadece windows değil. Microsoft tüm sertifikalarını değiştirdi. Artık 2 tane sertifikası var: web developer ve metro developer. Novell, Borland, Sun Corp saçmaladılar ve battılar. Microsoft da bu zeka seviyesiyle batar. Gidişat da onu gösteriyor. Bakın Google bile artık Microsoftu solladı. Önce Apple şimdi Google yarın da IBM sollar 5 yıla kadar da Oracle…

  ***** Competitors

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bence windows 8 ile ilgili değil bu durum şu zaman kıt bir zaman herkes bilgisayarını eylülde aldı! yaza doğru piyasa yine canlanacaktır.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  win8 dokunmatik ekranlar için diye çıkıp saçma sapan konuşanlar neyin kafasını yaşıyor acaba ?? dokunmatik olmadan da gayet kullanışlı ..

 19. yer6 dedi ki:

  zaten genel olarak bilgisayar satışlarıdaazaldı.probleminnedeni budur bence.

 20. davut dedi ki:

  Herkesin fikrine saygılıyım fakat bana göre başarısız bi işletim sistemi windows 8 satışlarının da fazla olucağını sanmıyorum..

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Windoze Yedibuçuk’tan Sekiz’in başarısızlığı açık kaynak özellikle Linux dünyası için çok büyük bir şans. İyi değerlendirilmeli.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  win8 bir yenilik değil. win 7 nin nir service pack ***** />
  Tüm bu işlemler service pack ile de yapı***** />

  Win 8 ile Microzort, Apple ve Androit ile boy ölçüş***** />
  Gene BSA zoru ile, tehdit ve santaj ile bir miktar daha satar.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8 beta sürümünü vista lı vaio ya kurmuş***** tekrar vista ya döndüm.şimdi 7 yüklü vaio var ama 8 yüklemede tereddüdüm ***** tuhaf geldi ***** hata yaptılar gibi.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8 dokunmatik cihazlara göre tasarlanmış bir işletim sistemi ve an itibariyle piyasada windows 8 li dokunmatik cihaz sayısı yok denecek kadar az, olan da zaten 3000tl civarında. yeni bilgisayar alıcak olan artık neden klasik dizüstü pc alsın ki artık devir tablet devri, eğer satışları arttırmak istiyolarsa makul fiyatlı tabletleri piyasaya sürmeliler yoksa ipad in ve android in arkasından nal toplarlar…

 25. SDN Okuru dedi ki:

  W7 cikali 1 degil 3 sene oldu Allah Allah istemiyosan guncellemezsin bos yorumlar atmayin.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Açıkçası Bana android üzerinden yapamayacağım hangi işlemi veya özelliği vaadediyor Win 8? bence hiçbirşey…

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi arkadaşlar. Günümüzde çoğu kişi bilgisayarı internete girmek , müzik dinlemek bazen de oyun oynamak amacıyla alıyor. Zaten bu ihtiyaçlarını akıllı tlefonla da hallediyorlar. E zaten piyasada satılan çoğu pc windows yüklü olduğu için windows 8 elbette daha başarısız gözüküyor

 28. mazula dedi ki:

  Bence satışların azalmasının en büyük sebebi , kullanıcıların bilerek sabırla beklemesi. Herkes , "acaba windows 8 kullanmaya başlayan kişiler memnun kalacak ı ? bir sorun çıkacak mı ?" diye bir süre beklemeyi tercih ediyorlar. Aradan 2-3 ay geçince ve olumlu geri bildirimler gelince bu işletim sisteminin alınabilir durumda olduğuna kanaat getirecek ve satışlar bir anda zirveye ulaşacak. Microsoft’un ve diğer üreticilerin tek ihtiyacı zaman…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  iyide piyasada windows 8 li doğru düzgün cihaz yok ki ? Genelde giriş seviyesinde ki cihazlar var. Yeni seri notebooklar daha teknoloji marketlerine ulaşmadı.

 30. masterbaba dedi ki:

  windows 8 bırakın satışları artırmayı satışlar düş***** bir şey dedim dedim inanmadınız bak ne oldu şimdi.? hıı…

 31. ndrshn dedi ki:

  birşey sormak istiyorum: haberin ana sayfadaki özetinde geçen "karşı karşıyor" ne demek ?

 32. SDN Okuru dedi ki:

  başlat düğmesini iki yıldır sadece arama ve bilgisayarı kapatmada kullanıyorum arama zaten metro da var kapatmakta çok basit win 8 alışmak sadece 2 gün hız mükemmel getirdiği teknolojilerin çok büyük artısı var metro arayüzünde yıllardır android ve iosta olan tüm uygulamaları bilgisayarımıza getirmiş durumda sadece bir tane düğmeye bu kadar aşık olan insanları anlamak mümkün değil

 33. SDN Okuru dedi ki:

  iğrenç bir işletim sistemi

 34. SDN Okuru dedi ki:

  ultrabookların fiyatları düşmedikçe Window 8 iş ***** kafasını yaşıyorsa MS..

 35. SDN Okuru dedi ki:

  yorumuna katılıyorum bende en fazla bir ay dayanabildim başlat düğmesi koymak içi baya uğraştım tekrar win7 ye geçtim mutluyum 🙂

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Bence ilk bakista goze carpan baslat’in ***** windows yapan baslat bana ***** bi etken ***** bir etkense daha win7 nin omrunun ***** fazlasiyla karsiliyor.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Kafanız basmıyorsa kullanmayın.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  O Surface satışlarından kaynaklanan bir düşüş olabilir Windows 7 Vista’dan sonra çıktı. Kafadan avantajlıydı. Bu zaten iyi olan bir OS’in üstüne çıktı.
  bence çok başarılı olmuş. Metro arayüzü ile klasik arayğz geçişi iyi. Böyle geçişli bir OS olması iyi, çünkü Win 10’da klasik arayüz klamyacak,, herkes tablette olacak.

 39. senbilme dedi ki:

  Çok Başarılı değil çokta başarısız değil ikisi arasında denilebilir..çünki zamanından evvel çıktı..pişmemiş ***** ben windows 8 kullanıyorum ve kullanan çoğu arkadaşımda stabilite sorunu ***** ekran hataları alıyoruz ama neyden olduğuna dair mavi ekran hata mesajları bize net bir cevap veremiyor..yeni windows 8 li laptop alan arkadaşların çoğu başlat çubuğu olmayınca afallıyor..metro arayüzü denilen şeyi masaüstünde kullananda pek yok..lakin bi metro bir masaüstü arasında cebelleşip durmakta ayrı bi sıkıntı.tam oturmamış bir işletim sistemi windows 8..hızına lafım yok ama herşey hız değ***** gibi windows 8li pc alanların çok büyük kısmı beğenmeyip windows7 ye dönüyor …şahsen kime kurduysam windows7 kurmak zorunda kaldım tekrardan..

 40. SDN Okuru dedi ki:

  İyide ne bekliyorlar ki ? Daha gecen sene 7 cikti. Heryil sistem degistirmek zorunda degiliz.

 41. erci501 dedi ki:

  windows tarafında herşeyiyle kaliteli bir tek notebook bulmak mümkün değ***** hala full hd ekranlı notebook sayısı çook az. Windows tabanlı full alüminyum kasalı notebook bulamadım. Bazı üreticiler eski notebook ların sadece panelini dokunmatik yapıp 200-400 dolar fark ekleyip satmaya çalışı***** artık herşeyin fiyatını ***** anlı***** ne zaman kandırmaktan vazgeçip gerçek anlamda kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler piyasaya sürerler o zaman satış rakamları istedikleri seviyelere gelir.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  kullancılar farklı platformlara kaymış durumda artık windows yanlız değil, hiç değil.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç şaşırmadım

" Windows Yüklü Bilgisayar Satışları Azalıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Yüklü Bilgisayar Satışları Azalıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Yüklü Bilgisayar Satışları Azalıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "