Okunma

WIRO Artık Türkiye’de! Canlı Yayın!


12 Ağustos 2009 Çarşamba 16:09
WIRO Artık Türkiye’de! Canlı Yayın!

Türk Telekom, Antalya‘da devam eden basın toplantısında, teknoloji tutkunlarını sevindiren haberler veriyor. SDN editörleri, toplantıdan canlı olarak bildiriyor.

Kablosuz ağlar üzerinden şehiriçi görüşme ücret ödeyerek isterseniz sabit hatları isterseniz de cep telefonlarını uygun fiyata arayabiliyorsunuz.

Türkiye için WIRO Duyuruluyor

Geçtğimiz günlerde iPhone için hazırlanan uygulamayı okurlarımızla paylaşmıştık. WIRO hizmetinden faydalanmak için sadece iPhone ile değil Nokia ve diğer modellerde de bu uygulamayı kullanabiliyorsunuz.

Şu ana kadar sadece yurtdışından kullanılabilen bu servisi Türkiye‘den de kullanabilmek, bazı alışkanlıkları da değiştirecek gibi görünüyor.

Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer konuşuyor (19:10)

“Wirofon, tamamen yerli olarak yetiştirilmiş bir ürün. Türk Telekom içerisinde bulunan bazı şirketlerin ürünleri, yazılım devi olarak bilinen Hindistan‘a bile ihraç edilebilir hale geldi.

Yeni teknolojilere gereken altyapıyı hazırlamak için bakır şebekelerin yerini fiber şebekelerle değiştirmek için önemli yatırımlar yapıyoruz. Son 3 yılda fiber altyapıyı %25 büyüttük.”

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan konuşuyor. (19:26)

“Eğitime desteğimiz devam ediyor. E-fatura ile doğal hayata verdiğimiz önemi ortaya koyuyoruz. Bu yıl projelerimizden toplam 18 ödül aldık. E-fatura projemiz ise Birleşmiş Milletler tarafından organize edilen sosyal sorumluluk projeleri içerisinde finale kalan 5 projeden biri oldu.

Bu çalışmalarımız sayesinde 2009‘un en değerli markası Türk Telekom oldu. Geçtiğimiz yıl 49 yeni ürünü duyurduk. Bu yıl ise tamamen yakınsamaya odaklanmış bulunuyoruz.

Hem servislerde hem de tarifelerde tamamen müşteri odaklı çalışmaya başladık. İnternette önemli atılımlar yaptık. Tüm dünyada ADSL penetrasyonunda en büyük artışı gösteren ülke Türkiye oldu. 8 Megabit hız, giriş tarifemiz oldu ve 700 bin kişi bu tarifeye geçti.

Önümüzdeki dönemlerde Videofon ile yeni ve güzel haberler vereceğiz.

Geçtiğimiz sene duyurduğumuz Wiro‘yu şu anda 21 bin kişi kullanıyor. Kullanıcılar ortalama 90 dakika arama yaptılar. Aramalar sadece sabit telefolar değil, cep telefonlarına da oldu. Her seçenekte Wiro kullanıcıları karlı çıkıyor.

Almanya’dan arama yapan birisi normalde dakikada 3,6 TL öderken Wiro ile arama yaparsa sadece 0,8 TL ödüyor.

Bugün duyuracağımız ürün ise Wirofon.”

Argela Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Kaytaz konuşuyor. (19:38)

“Bir Türk Telekom şirketi olan Argela, önemli ürünler gelişitiriyor ve çözümler sunuyor. Sadece Avea, TTNet ve Türk Telekom’a değil, aynı zamanda yabancı ülkelere de çözümler satmaya başladık. Hindistan‘ın en büyük iki operatörü son anlaşmalarımız arasında.

Çok yakında Wirofon‘un görüntülü seçeneği de gelecek. Tüm testlerimizi gerçekleştirdik ve başarı ie sonuçlandırdık. Bu teknolojinin patenti Argela’ya ait.”

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan devam ediyor. (19:40)

“Bu ürünü kullanmak için herhangi bir ücret ödenmeyecek. Mobil telefon ve dizüstü bilgisayar üzerinden kullanılailiyor ve ev telefonu tarifeniz üzerinden konuşuyorsunuz.

Ücretlendirme de ev telefonu hattınıza yansıtlıyor. Bir telefon hattına 3 ayrı kullanıcı tanımlayabiliyorsunuz. Aynı anda 3 kullanıcı da işlem yapabiliyor. Wirofon kullanırken ev telefonunuz meşgul çalmıyor.

Bu servisten faydalanmak için Türk Telekom sabit hattına, akıllı telefon (Symbian (Nokia ve bası Samsung modelleri, Windows Mobile, iPhone) veya dizüstü bilgisayar, kablosuz ağ yeterli oluyor.

İlk 100.000 Kişiye İnanılmaz Kampanya

İlk abone olacak 100.000 kişiye Wirofon aramalarında 1000 dakikayı hediye edeceğiz. GSM aramaların da 9 Kuruş‘a yaptracağız.

Tek yapılması gereken, ev numaranızı yazıp 6606‘ya SMS göndermek. Operatörlerimiz, gereken açıklamayı yapmak için heme geri dönecekler.”

Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany konuşuyor (19:55)

“Wirofon, çok yakında sizlere duyuracağımız önemli yeniliklerden sadece bir tanesiydi. Bu yenilikleri en iyi şekilde ulaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Soru Cevap Bölümü (20:00)

Soru: 3G’den bu teknolojiyi kullandıracak mısınız?
Cevap
: Şimdlik sadece WiFi üzerinden kullanılacak.

Soru: Wirofon’dan sadece arama yapılıyor. Çağrı da alınabilecek mi?
Cevap: Şu anda sadece arama yapılabilir olarak kullandıracağız. İlerleyen zamanlarda FollowMe gibi farklı servisler de sunacağız.

Soru: İleride görüntülü konuşmaları Wirofon ile yaparken, 3G destekli telefonları da arayabilecek miyiz?
Cevap: Bunun için gerekli izinler konusunda talepler yapıldı. İlerleyen zamanlarda bu da mümkün olacak.

Soru: WiFi noktalarını arttıracak mısınız?
Cevap: Tüm Wifi altyapılarımızı yeniledik. Artık çok daha hızlı hareket edebiliyoruz. Hedefimiz bu yıl sonuna kadar 6000 noktada bu hizmeti sunmak.

Soru: Bu atılımlardan sonra Türk Telekom, çevre ülkelerde de hizmet verebilir mi?
Cevap: Çevre ülkelerdeki önemli ihalelere girmiş bulunuyoruz. Bulgaristan’daki son ihaleyi çok az bir farkla kaybettik. Makedonya’da bir ihaleye daha girdik. Bedel fazla olduğundan ve satın almaya gerek olmadığından ayrıldık. Aynı şekilde Kırgız Telekom için açılan ihaleye de girdik ama ihale iptal edildi. Bir Türk Telekom şirketi olan SEBİT, Vitamin ürününü İspanya, Arap ülkeleri, Arjantin ve Hindistan’a sunmuş bulunuyoruz. Çok yakında duyuracağımız İstanbul adlı oyunumuz çok ses getirecek. Edonezya ve Malezya’daki operatörlerle bazı temaslarımız var.

Soru: Bu servisi iş telefonlarından da kullanabilecek miyiz?
Cevap: Wirofon, sadece bireysel aboneler için geçerli olacak. Kurumsal aboneleri, Wirofon’dan faydalanamayacak.

Soru: Kullanıcı adı ve parola güvenliği konusunda ne düşünüyorsunuz?
Cevap: Kullanıcıların bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Ay sonunda gelen faturalarda Wirofon ile yapılan görüşmeler not olarak düşülüyor. Müşterilerin talep etmesi durumunda tüm çözümlerimiz hazır.

Toplantı sona erdi (20:37)

:: Wirofon, alışkanlıklarınızı değiştirecek mi?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WIRO Artık Türkiye’de! Canlı Yayın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WIRO Artık Türkiye’de! Canlı Yayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WIRO Artık Türkiye’de! Canlı Yayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "