Okunma

Word Belgelerindeki Sırları Çözün


14 Nisan 2009 Salı 13:20
Word Belgelerindeki Sırları Çözün

Hard diskinizi formatlasanız, bölümleri silip yeniden oluştursanız bile içerisindeki verileri gelişmiş bir geri dönüştürme işlemiyle kurtarabildiğiniz gibi Word belgelerindeki özel verileri ve yaptığınız değişiklikleri görmek de mümkün. Bu sebeple Word belgelerinizde yaptığınız değişikliklerin başkaları tarafından görüntülenmemesi için sizlere sunduğumuz bu 4 adımda güvenli belge kavramını faydalanabilirsiniz.


Rap camiasına özel eski bir Word sürümü!

Microsoft Office Word belgesinin kopyasını müşterilerinizle veya iş arkadaşlarınızla paylaşmayı planlıyorsanız, belgenin kendisinde veya belge özelliklerinde depolanmış olabilecek gizli veriler veya kişisel bilgiler bulunup bulunmadığını görmek için belgeyi gözden geçirmelisiniz.

Bu gizli bilgiler kuruluşunuz veya belgenin kendisi hakkında herkesle paylaşmak istemediğiniz ayrıntıları açığa çıkarabileceğinden, belgeyi diğer kişilerle paylaşmadan önce bu gizli bilgileri kaldırmak isteyebilirsiniz. Microsoft Office Word 2007 programındaki Belge Denetimcisi ise belgelerdeki gizli verileri ve kişisel bilgileri bulup kaldırmanıza yardımcı olur.

Word belgelerinde çeşitli türlerde gizli veri ve kişisel bilgi kaydedilebilir. Office Word 2007 programında belgeyi görüntülediğinizde bu bilgiler hemen görünmeyebilir, ancak başka kişilerin bilgileri görmesi veya alması mümkün olabilir.


Belgelerdeki sırları kendi ellerinizle başkalarına teslim etmeyin

Gizli bilgiler, belgeyi yazmak ve düzenlemek için başka kişilerle birlikte çalışmanızı sağlamak amacıyla Office Word 2007 programının belgeye eklediği veriler olabilir. Ayrıca bunlar, sizin özellikle gizli kalmasını hedeflediğiniz bilgileri de içerebilir. Word belgelerindeki gizli veri ve kişisel bilgiler ve bunları kaldırma yöntemlerini burada bulabilirsiniz.

Açıklamalar

Belgenizi oluştururken başka kişilerle birlikte çalıştıysanız, belgeniz izlenen değişikliklerden düzeltme işaretleri, açıklama, mürekkep ek açıklaması veya sürüm gibi öğeler içeriyor olabilir.


Word’de açık noktaları gözden geçirin

Bu bilgiler diğer kişilerin, belge üzerinde çalışmış olan kişilerin adlarını, gözden geçirenlerin açıklamalarını ve belgenizde yapmış olduğunuz değişiklikleri görmesine olanak verebilir.

Belge özellikleri ve kişisel bilgiler

Meta veri olarak da bilinen belge özellikleri, belgeniz hakkında yazar, konu ve başlık gibi ayrıntıları içerir. Belge özellikleri, belgeyi en son kaydeden kişinin adı ve belgenin oluşturma tarihi gibi Office programları tarafından otomatik olarak tutulan bilgileri de içerir.


Belge Denetçisi gizli metinlere anahtar olabilir

Belirli özellikler kullandıysanız, belgenizde e-posta üstbilgileri, gözden geçirmek için gönderme bilgileri, dolaştırma notları ve şablon adları gibi başka türlerde kişiye özel bilgiler bulunabilir.

Gizli metin

Word belgeleri gizli metin olarak biçimlendirilmiş metin içerebilir. Belgenizin gizli metin içerip içermediğini bilmiyorsanız, aramak için yine Word’ün Belge Denetçisi’ni kullanabilirsiniz.


Gizli metinler açıklama kısmında görülebiliyor

Belge Denetçisi

Office Word 2007 programında ve önceki sürümlerinde oluşturulan Word belgelerindeki gizli verileri ve kişisel bilgileri bulmak ve kaldırmak için Belge Denetçisi’ni kullanabilirsiniz. Denetlemek istediğiniz Word belgesini açın.

Belge Denetçisi’nin kaldırdığı verileri geri yüklemek her zaman mümkün olmadığından, Belge Denetçisi’ni özgün belgenizin bir kopyası üzerinde çalışın. Microsoft Office Düğmesi’ni tıklatın, Hazırla’nın üzerine gelin ve Belgeyi İncele seçeneğini tıklatın.


Word 2007’de belgeleri gözden geçirmek önceki sürümlere göre daha kolay

Belge Denetçisi iletişim kutusunda, denetlenmesini istediğiniz gizli içerik türlerini belirleyin. Denetle düğmesini tıklayarak iletişim kutusunda denetimin sonuçlarını gözden geçirin. Kaldırmak istediğiniz gizli içerik türlerini gösteren denetim sonuçlara göre Tümünü Kaldır ibaresini tıklayın.

:: Word belgelerinde rastladığınız gariplikleri bizimle paylaşın.

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Word Belgelerindeki Sırları Çözün konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Word Belgelerindeki Sırları Çözün ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Word Belgelerindeki Sırları Çözün ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "