Okunma

WoW: Mists of Pandaria İle Tanışın


22 Ekim 2011 Cumartesi 10:14
WoW: Mists of Pandaria İle Tanışın

Dünyanın en başarılı MMORPG oyunu World of Warcraft’ın 4. ek paketi resmi olarak duyuruldu. Her iki ek pakette bir yaptıkları gibi oyunu bambaşka bir hale getiren Blizzard, WoW’a eklediği özellikler ile oyunun takipçilerini heyecanlandırmayı başardı.

Gidip WoW takipçilerini yakalayıp “Heyecanlandınız mı?” diye sormadım tabi ki, direk kendimi örnek gösteriyorum 🙂

Mists of Pandaria, Warcraft 3’te de ufak bir noktada da olsa yeri olan Pandaren’leri konu alıyor. Pandaren denen ırk, aslında bildiğiniz panda. Sevimlilikleri ile dikkat çeken bu yeni ırk, hem Horde hem de Alliance tarafında da seçilebilir olacak.

Her iki tarafta da aynı ırkın seçilebilir olması, Battleground’larda kafa karışıklığına yol açacak gibi. Bakalım Blizzard buna ekstra bir çözüm getirecek mi…

Öne çıkan bir diğer özellik ise, yeni Monk klası. Hem DPS, hem Tank hem de Healer olabilen bu klas, Cataclysm’de gelen Goblin’ler ve Worgen’lar hariç tüm ırklar tarafından seçilebilecek. Yakın dövüş – savaş sanatı ağırlıklı olan bu yeni klas, tıpkı Wrath of the Lich King paketinde Death Knight’larda olduğu gibi, oyuna başlangıç noktlarında inanılmaz lag’e ve her tarafta pandaların görülmesine sebep olacağı belli.

Chi adı verilen enerji biçimini kullanacak olan Monk, hedefe sağ tıklanarak yapılacak olan otomatik atak sisteminden maalesef mahrum kalacaklar. Monk’lar, Agility ve Intellect veren Leather kıyafetleri giyecek.

Her yamada klasların bir kısmını ağlatmayı ve bir kısmını güldürmeyi seven Blizzard, yetenek ağaçlarını da elden geçirerek daha da farklı bir sonuç elde etmiş. Wrath of the Lich King paketinden sonra değişen ve fazlasıyla basitleşmesi sebebiyle tepki alan yetenek ağacı sistemi, bu yamada daha da basitleşecek. Aslına bakarsanız basitleşmeden daha çok, tercih olayına dönmüş yetenekler.

Örnek vermek gerekirse, diyelim ki sizin bir Death Knight’ınız var. Yetenek ağacını açtığımız anda, şu an olduğu gibi Blood, Frost ve Unholy seçenekleri karşımıza çıkıyor. Biz bunlardan herhangi birini seçtiğimizde, alabileceğimiz tüm özellikleri direk olarak alıyoruz. Hemen ardından karşımıza çıkan ekranda da, -eğer level 90 olduysanız- toplam 18 yetenek arasından 6 tanesini seçmeniz isteniyor.

Bu yetenekler, her üçlüde birbirleriyle benzer özellikte olsalar da (mesela tamamen kendini heallama gibi), farklı mekanikleriyle oyuncuya daha çeşitli oynanış biçimi vaat ediyor. Oyunun beta testi açıldığı anda, sistemin nasıl işlediğini en ince ayrıntısına kadar anlatacağım sizlere 🙂

PvE senaryoları da Mists of Pandaria paketiyle gelecek olan yenilikler arasında. Karakter levellarken yaptığımız grup görevlerinden pek de farklı olmadığını düşündüğüm bu özellik, senaryo modunda 3 – 4 görevi birbirine bağlamak gibi bir şey sanki. Tam olarak emin değilim ama…

Oyuna gelecek en eğlenceli yeniliklerden biri, büyük ihtimalle Pet savaşları olacak. Bundan böyle her oyuncu (sadece Hunter veya Warlock değil, tüm klaslar) yanına pet bulup, yetiştirip eğiterek, diğer oyuncuların petleriyle savaştırabilecek.

Bizdeki horoz dövüşünü andıran bu özellik, Pokemon oyuncularını da kendine çekecek gibi görünüyor. Umarız Blizzard Pet Battle sistemini iyi oturtur.

Tüm bunların yanısıra, her yeni ek paketinde olduğu gibi yeni bir kıta oyuna eklenenler arasında. Maksimum level ise 85’ten 90’a çekiliyor. Ve tabi ki, başlar başlamaz yeni Raid’ler ve Dungeon’lar bizleri bekliyor olacak. Bu sefer bomba gibi bir ek paket geliyor sanki, ne dersiniz?

:: World of Warcraft serisinin en çok hangisini seviyorsunuz? Mists of Pandaria ilginizi çekti mi?

 
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “WoW: Mists of Pandaria İle Tanışın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SDN okuru Blizzard hiçbir zaman hiçbir oyundan birşey çalmamıştır, her zaman öncü olmuştur. Bu yüzden bu kadar talep görüyor saçma sapan konuşup komikleşme bence..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  pet battle sistemi sandığınız gibi değil – nereden uyduruyorsunuz bütün class lar pet eğitip kapıştıracak diye?

  oyundaki companion lar söz konusu hani non-combat petlerimiz var ya – heh işte eğlencesine onlar kapışacak :))

  yoksa bir rogue alıp yanına kaplanı gezemeyecek yani!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  pve scenario dedikleri olar warhammer online’ dan çalınan bir özellik daha. açık grup questleri, haritanın belli yerlerinde herkesin katılabilecegi belli safhalardan olusan ki genelde 3 oluyor, katılanın görevin yapılmasında gösterdiği performansa göre ödüllendirildigi bir sistem.

 4. Hedgehog! dedi ki:

  Oyunda devam adına alınacak ek paket ama ilk önce ana oyuna 4.3 patch’i bir gelsin… PTR de bakıyorum ara sıra oyuna girip, transmogrification bayağı ilgi görüyor

 5. Hangman35 dedi ki:

  Blizzard tan babam çıksa yerim. Ben oynamaktan çok çıkan paketleri alıp evde seri yaparım

" WoW: Mists of Pandaria İle Tanışın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WoW: Mists of Pandaria İle Tanışın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WoW: Mists of Pandaria İle Tanışın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "