Okunma

WPA Şifresi Bir Dakikada Kırılacak


28 Ağustos 2009 Cuma 14:21
WPA Şifresi Bir Dakikada Kırılacak

Hiroşima Üniversitesinden Toshihiro Ohigashi ve Kobe Üniversitesinden Masakatu Morii birlikte yaptıkları çalışmalar sayesinde WPA şifrelerini 60 saniye içersinde kırabildiklerini açıkladılar. İki bilim adamı kullandıkları tekniği 25 Eylül‘de Hiroşima da gerçekleştirilecek konferansta açıklayacaklarını söyledi.

Güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz Kasım ayında WPA şifreleme tekniğini kırmak için bir yolun olduğu söylemişlerdi. Önceki saldırı yöntemi Martin Beck ve Erik Tews tarafından geliştirilmişti. Bu yöntem ile WPA şifreleri 12 ila 15 dakika arasında kırılabiliyordu. Bu sitemin algoritması ise henüz açığa çıkmış değil.

Bu haberler aslında oldukça üzücü. Birçoğumuz kablosuz bağlantı ve WPA şifreleme sistemi kullanıyor. Bu sisteminde güvenli olmadığı ve yakın zaman içersinde saldırıların başlayacağına kesin gözüyle bakıyor. Güvenlik araştırmacıları şimdilik gözlerini 25 Eylül tarihinde açıklanacak 60 saniyede WPA şifre kırma sistemi üzerine yöneltmiş durumda.

:: Kablosuz ağda ne gibi güvenlik önlemleri alıyorsunuz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “WPA Şifresi Bir Dakikada Kırılacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bnm internet yavaş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kul hakkından bahsedenler avrupada internetin saati çok ucuz türkiyede insanları sömüren ttnet türkcell gibi şirketlere niye sesiniz çıkmıyor türkiye teknoloji çöplügü olmuş durumda avrupa ve diger ülkelerde cep telefnları ço ucuz ancak tc de her şey kazık astronomik rakamlarla satılıyor uzaya uydu yolluyor devlet nedense internet pahalı bu yüzden şifreleri kırıp kablosuz aglara baglanmak bir ihtiyacın sonucudur

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç bişe anlamadım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  izinsiz birinin wifisine bağlanmanın birinin evinden gizlice bir eşya çalmakdan hiçbir farkı yoktur her türlü hırsızlıktır ve kul hakkıdır kendinize bu sıfatı yakıştırıyorsanız buyrun yapın ..günümüzde böyle adiler gitgide çoğalmakta insan olup gidip izin alsanız zaten verir interneti sınırsız olanlar..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeslerim komsumn wifi sini nasil kirabirim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  2 yıldır mahalleyi sömürmekteyim 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı arkadaşlar amatörce kıramadıkları birşeyi kırmış gibi göstererek ego, bozuk psikoloji, tatmin olma gibi şeylere giriyorlar. wpa2 şifresi amatör – orta – ileri düzey kullanıcıları tarafından kırılamaz, mümkün değildir, çok iler düzey kullanıcıların kırdığını görmem gerekir. Saygılar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Mac filtresi aşmak çok ***** modemine şifre koymayıp mac filtresi yapanlar çantada keklik…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar Her siteden nekadar program varsa indirdim ama böyle bi pragram yok boşa aramayın…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  wps aktif olan kablosuz modeme ait pin kodunu reaver ile ele geçirerek şifreyi kırmışsan ve o modem şifresi sonradan değiştirilmişse, yeni şifreyi 60 değil belki 20 saniyede kırmak mümkün.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  peki 60 saniyede nasıl kırılıyor bilen var mı

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ben her ikisinide kırabiliyorum

 13. SDN Okuru dedi ki:

  havada dalgalanan hiçbir elektromanyetik dalga güvenli değildir birileri muhakkak ele geçirir

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bence hiçte üzücü değil paylaştıkca güzel olur herşey şifre konarsa şifre kırılır.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bu açıktan faydalanarak yazılım çıkartılmış bile
  *****

 16. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl çalışıyo hack .

 17. SDN Okuru dedi ki:

  gun gelir wpa2 de cozulur sonra wpa 3 cikar bole devam eder bu yani herkimki alirsa kablosuz modem olur wirelessman :))

 18. SDN Okuru dedi ki:

  saolsın :

 19. SDN Okuru dedi ki:

  saol dostum

 20. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler

 21. SDN Okuru dedi ki:

  geçti 1 yıl hani nerde

 22. SDN Okuru dedi ki:

  iyi oldu bizim için

 23. SDN Okuru dedi ki:

  vayyy bee

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Mac filtreleme en kolay aşılanıdır arkadaşlar. 50-60 random özel karakterden oluşan bir şifre + mac filtreleme + modeminize o anda bağlanan bilgisayar kadar ip adresi atması yapmasını sağlama (misal o an tek bir bilgisayar bağlanacaktır, web arayüzünden; ağın son ip adresini 192.168.1.2 yapın) – ve en iyisi de şifrelemeye sahip güvenilir VPN kullanın.. 🙂

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Walla iyi olue ya biraz biz gıralım:):)
  Hep demişimdir Kablosuz iş sakat:d

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Kablosuz ağda ne gibi güvenlik önlemleri alıyorsunuz?

  linki foruma yönlendirin lütfen

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Kablosuz iletişimin her türlüsü ele geçilebilir ***** normal şartlarda bile kıran vardır.Tabi bu bilim adamları işi biraz abartmış***** ki gelecekte daha sağlam şifreleme tekniklerine ihtiyacımız var.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  WPA2 ve MAC adresi filtrelemeyi kullanıyorum. Mac filtrelemenin kırılabildiğini biliyorum (zor olsada) Wpa da kırıldımı tamamdır işimiz… 🙂

 29. SDN Okuru dedi ki:

  kablosuz sistemlerde guvenlik diye birsey sozkonusu degil, ister WPA, ister WPA2 isterseniz daha gelismis bir sistem olsun,,,

" WPA Şifresi Bir Dakikada Kırılacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WPA Şifresi Bir Dakikada Kırılacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WPA Şifresi Bir Dakikada Kırılacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "