Xiaomi’nin zaferi diğer Çinli şirketlere umut oldu


17 Mart 2021 Çarşamba 13:50
ABONE OL
Xiaomi’nin zaferi diğer Çinli şirketlere umut oldu

Çinli teknoloji devi Xiaomi, geçtiğimiz ay ABD tarafından kara listeye alındı. Direkt Pentagon‘dan gelen karar doğrultusunda şirketin, Çin ordusu ve Devleti ile doğrudan ilişkisi olduğu iddia edilmişti.

ABD’de eski başkan Donald Trump‘ın görevi bırakmadan önceki son icraatı olan bu karar, Xiaomi tarafından ciddi tepki ile gördü. Herhangi bir şekilde Çin devleti ve ordusu ile ilişkisi olmadığını açıklayan şirketin CEO’su Lei Jun, karara hızlı bir şekilde itiraz ettiklerini açıklamıştı.

ABD federal mahkemesine başvurarak kararın incelenmesi isteyen Xiaomi’ye geçtiğimiz günlerde iyi haber geldi. Pentagon’un kararını ”derinden hatalı” bulan mahkeme, Çinli şirkete herhangi bir kısıtlama kararı ve ambargo uygulanamayacağını açıkladı.

Xiaomi’nin davayı kazanmasının ardından diğer Çinli şirketler harekete geçti

Federal mahkeme; “Xiaomi sivillerin kullanımı için ticari ürünler üreten halka açık bir firmadır, bağımsız kurullar ve kontrolde bulunan hissedarlar tarafından yönetilir ve Çin Halk Cumhuriyeti ya da güvenlik servisleriyle ilişkili kişilerin kontrolünde değildir”  açıklamasını yaparak kararı iptal etmişti.

Xiaomi’nin zaferi ardından Washington’lu avukat Brian Egan, ”Xiaomi’nin davayı kazanması oldukça gülünç ve bence kesinlikle başka şirketlerin de yardım arayışına yol açacak” açıklamasını yapmıştı.

xiaomi

Xiaomi’nin davadan zaferle ayrılmasının ardından ABD’de tepkiler sürüyor.

Tam da bu açıklamaların üzerine kara listeye alınan diğer Çinli şirketler harekete geçmeye başladı. Routers’dan gelen bilgilere göre, Çinli şirketler Steptoe & Johnson ve Hogan Lovells gibi ünlü Hukuk firmalarıyla anlaşarak alınan kararlara itiraz etmeye başladı.

Hukuk bürosu Steptoe & Johnson’dan gelen açıklamalara göre, Çinli şirketler ABD’nin kara liste kararına ve gerekçelerine itiraz etmek için avukatlarla yoğun bir şekilde çalışıyor.

Eski ABD başkanı Donald Trump, Xiaomi ile birlikte 9 Çinli şirketi daha kara listeye aldı

Kara liste denince akla ilk gelen şirket şüphesiz Huawei. Yaklaşık 2 yıldır ABD‘nin kara listesinde bulunan Çinli şirket, ambargo nedeniyle oldukça sıkıntılı günler geçiriyor.

Bilindiği üzere Xiaomi ile birlikte 9 Çinli şirket daha kara listeye alınmıştı. Bu nedenle kara liste kararına itiraz etmeye hazırlanan şirketlerin, bu şirketler olması bekleniyor.

ABD’nin kara liste kararına ilişkin itirazda bulunan diğer Çinli şirketler istedikleri sonuçları alabilecek mi önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Xiaomi’nin zaferi diğer Çinli şirketlere umut oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xiaomi’nin zaferi diğer Çinli şirketlere umut oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xiaomi’nin zaferi diğer Çinli şirketlere umut oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!