Okunma

XP Kullanıcıları Ne Yapacak?


17 Eylül 2009 Perşembe 21:15
XP Kullanıcıları Ne Yapacak?

Windows XP kullanıcıları herşeyi hesaba katarak ilerleyen kullanıcılar gurubuna giriyor. Çünkü sekiz yıl gibi uzun bir süredir aynı işletim sistemini kullanıyorlar ve değiştirmekten korkuyorlar. Belki de, Windows XP işletim sistemi kullananların tüm ihtiyaçlarını giderebiliyor. Fakat Windows 7 işletim sistemiyle birlikte XP kullanıcıları da etkilenecek ve kısa bir süre sonra Windows 7 ve Vista arasında seçim yapacaklar.

Amerika da yapılan ankette 5000 Windows XP kullanıcısı işletim sistemi seçimleri ile ilgili bilgiler verdi. Onlar niçin Windows Vista’ya geçmedi? Ve onlar Windows 7 hakkında ne düşünüyor? Bu kullanıcılar Vista’dan muaf kaldılar, fakat onların çoğu Windows 7 konusunda açık fikirli ve Windows 7’yi gerçekten denemek istiyorlar.

Yapılan araştırmanın bir kısmıda yeni çıkacak olan Windows 7 işletim sistemiyle ilgili. Bu araştırma özellikle Windows XP işletim sistemini kullananlar arasında yapılmış. Bu anketin amacı insanların neden hala Windows XP işletim sistemini kullandıklarını belirlemek. Kabaca sonuça baktığımızda iki sebep ağırbasıyor. Bir numaraları sebep Windows XP işletim sisteminin basit olması. İki numaralı sebep ise Windows Vista’nın anlaşılmaz olduğu ve bu yüzden yükseltme zahmetine girmedikleri.

Sonuçlara baktığımızda Windows Xp kullanıcılarının mantıksız bir korkuya sahip olduklarını görüyoruz. Bu korkunun çoğu Windows Vista hakkındaki kötü dedikodulardan kaynaklanıyor.

Katılımcıların çoğu Vista işletim sistemini kullanmış. Bu kullanıcıların çoğu fazla bir şey bilmediklerini söyleselerde Vista hakkında oldukça karamsarlar. Olumsuz düşünenlerin oranı yüzde 82. Olumlu düşünenler ise sadece yüzde 2.

{GRAPH::272}

Anket katılımcılarının çoğu Windows 7 işletim sistemiyle ilgileniyor. Katılımcıların yüzde 43’ü Windows 7 hakkında bilgi sahibi. Yüzde 23‘ü deneme sürümünü kullanmış. Yüzde 12’si ise Windows y hakkında hiçnirşey bilmiyor.

Katılımcıların çoğu Windows 7 işletim sisteminden oldukça fazla etkilenmiş. Windows 7 hakkındaki görüşlerin yüzde 70‘i çok olumlu. Bu tepkiyi verenlerin çoğu Windows Vista ‘ya kökünden tepkili.

{GRAPH::273}

Katılımcılar arasında Windows 7 işletim sistemine olumlu tepki verenler işletim sistemlerini Windows 7’ye çevirmekte oldukça istekli görünmese de Windows 7 ortaya çıktığı gün en iyi fiyatla almak için kuyruğun ön sıralarında olacaklar. Katılımcıların yüzde 18’i XP işletim sistemlerini Windows 7’ye direkt yükseltmeyi planlıyor. Yüzde 35’i ise biraz daha beklemekten yana.

{GRAPH::274}

Anket sonuçlarına baktığımızda katılımcıların yüzde 55‘inin önümüzdeki günlerde kesinlikle Windows 7 işletim sistemine terfi edeceklerini görüyoruz.

Katılımcıların yüzde 42’si Windows 7 işletim sistemi hakkında bilgi sahibi olmalarına rağmen Windows XP işletim sisteminde kalmayı düşünüyor. Fakat yüzde 44’ü Windows 7 işletim sistemine derhal yükseltmeyi planlıyor. Eğer bu araştırmanın sonuçları doğru çıkarsa Windows 7 işletim sistemi çıktığında büyük çoğunluğumuz ondan hoşlanacak ve yükseltme yapacağız. Bu Microsoft için iyi bir haber.

{GRAPH::275}

Ankette çıkan en ilginç sonuçlardan biri ise kullanıcıların çoğunun Windows XP işletim sisteminden ayrılmak istememesi. Microsoft Windows XP işletim sistemine desteğini 8 Nisan 2014 tarihinde kesecek. Bu durum birçok kullanıcıyı derinden üzüyor.

{GRAPH::276}


Ankette çıkan sonuçlara baktığımızda Windows XP kullanıcılarının Windows 7 işletim sistemine yükseltme yapacağı, ama kesinlikle XP’den vazgeçmek istemedikleri ortaya çıkıyor.

{GRAPH::277}

Anket katılımcıları Windows 7 gibi bir işletim sistemi çıkmasa Windows XP işletim sistemiyle daha uzun süreler yollarını ayırmayacaklarını söylüyorlar. Katılımcıların çoğu Vista çıktığı zaman, işletim sistemlerini Vista’ya yükseltmiş. Vista ile denyimimden sonra yeni bir bilgisayar almak zorunda kalmışlar ve Windows XP işletim sistemine geri dönmüşler. Windows XP işletim sistemini sabit, hızlı ve tutarlı olarak yorumluyorlar.

{GRAPH::278}

Şu anda çoğumuzun Windows 7 yükseltme stratejisi teoride kalıyor. 22 Ekim 2009 tarihinde yeni işletim sistemini PC’miz üzerinde hissetmeye başlayacağız. Ve Windows XP kullanıcılarının milyonlarcasının nasıl reaksiyon gösterdiklerini izleyeceğiz.

Katılımcılar Windows 7 işletim sisteminin Vista’dan ne kadar hızlı yada ne kadar etkili olduğunu bekleyip görmek konusunda hem fikir. Fakat bu uyum süreci ne kadar pürüzsüz olacak ve Windows XP kullanıcıları ne kadar sürede kopmalara başlayacak? Bu konuda kesin bir tahmin yok.

:: Siz ne yapacaksınız? Windows 7 işletim sistemine hemen yükseltmeyi düşünüyor musunuz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “XP Kullanıcıları Ne Yapacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yaparlarsa yapsınlar XP den vazgeçmiyeceğiz FOREVER XP!.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel yazı tebrikler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence en iyisi, yerli işletim sistemi PARDUS yeni ve geliştiriliyor olmasına rağmen kullanan sayısı hızla artıyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence Windows 7’ye herkes geçmeli Biz 2 aydır deniyoruz XP Vista derken Mükemmel bir sistem oluşmuş, ama bu sistem Vistanın,hatasız mükemmel bir üst sürümü olduğu için Kullanıcılar vistada problemler yaşaması yüzünden eski kullanıcıların Windows 7’ye geçişi daha ucuz olması lazım.Çünkü Windows 7 Diğer sistemleri piyasadan ***** 64 bit 32 bit farketmiyor,Tüm driver’leri otomatik tanıyor hiçbir sürücü için uğraşmıyorsunuz ve çok hızlı diğer windos sistemleri gibi geç açılmı***** yüklemeleri mükemmel ve çok hızlı ve yüklemelerde veya sistemde kaldırmalarda yine hatasız işliyor Ayrıca Tablet PC’si olanlar için bir harika Cep telefonuzu üstüne koyun otomatik tanıyor,bir dosyayı parmağınızla taşıyıp istediğiniz işlemi yapıyorsunuz yani analtmak yetmez kullanmak lazım.Microsoft bu sefer 12’den vurmuş.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca yazmayı unuttum XP desteği 2014’te kesilirse nolacak sadece update mi yapamayacağız ? Yoksa Bilgisayarı açamayacak mıyız =)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Öyle bir yazmışsınız ki sanki xp kullananlar windows 7 cıkınca mutlaka ona geçmek zorundalar gibi… Şahsen geçmek zorunda hissetmiyorum kendimi…Çünkü Microsoft 98’den XP’ye geçişteki başarısını şu sıralar yakalayamadı bence…Gereksiz tasarımlarla göz ***** gereksiz… Performanstan haber versin bana . XP hala 7’den önde!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  sanki bunlar bizi chrome os’a zorla itiyorlar 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft win xp desteğini keserse kessin. zaten onun desteğiyle çözebildiğim sorun olmadı, hep başka kaynaklardani forumlardan filan çözdüm.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  vista veya win 7 belki daha yüksek RAM destekliyor olabilir (ve herhalde artık vista ve 8 GB ram gerektiren oyunları çıkar), ama windows 7’yi de win xp gibi özelleştiremezsem ben de linux’a geçerim. vista ve win 7’deki klasör görünümleri çok kullanışsız. ince ayar yapılamıyor… ve o kitaplık sistemi tamamen saçma olmuş. ama aslında vista ve win 7 zaten basit düzeydeki kullanıcılara yönelik – işin arka planına zaten hiç kimseyi sokmuyor Microsoft (en basidinden ofiste bile wordün dar duvarları arasında gezinmek zorundasınız..)

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Win7 oldukça güzel ama orjinal XP’im işimi görürken daha niye gidip 400 lira Win7’ye yatırayayım? Microsoft desteğini çekerse linuxa geçerim olur biter(çoğu linux ücretsiz).

 11. SDN Okuru dedi ki:

  hiç boşuna uğraşmasınlar windows 7 yi şirin göstermeye. vista da yapamadıkları kârın 2 katını yapmak için windows 7 yi övmeleri gerekiyor onu da basın yolu ile yapıyorlar. ama xp de ki konfor ve rahatlık tamamen kullanıcı dostu. vista ile başlayan ve windows 7 ile devam eden görüntü show kesinlikle olumlu değil. XP için destek kesildiğinde Chrome OS ye geçerim

 12. SDN Okuru dedi ki:

  8 Nisan 2014 XP icin son tarih mi? iyi iyi, 2014 e kadar XP ozaman 🙂

" XP Kullanıcıları Ne Yapacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere XP Kullanıcıları Ne Yapacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda XP Kullanıcıları Ne Yapacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "