Okunma

Yahoo Yanlış Ata mı Oynuyor?


10 Mart 2014 Pazartesi 07:00
Yahoo Yanlış Ata mı Oynuyor?

Facebook Instagram‘ı satın aldığında bir yandan beyin ekibini kendi iş süreçlerinde değerlendirirken, diğer yandan bu ultra popüler servisin devamlılığı ve kârlılığı için yoğun çaba harcadı. Benzer durumları Microsoft‘un Nokia’dan mobil operasyonları alması veya Google‘ın yaptığı satın almalar için de söylemek mümkün. Ancak Yahoo, satın aldığı girişimleri mezara gömerek rakiplerinden oldukça farklı bir yol izliyor.

Temmuz 2012’den bu yana Marissa Mayer yönetiminde bulunan ABD merkezli internet devi, bu süreçte bünyesine dahil ettiği birçok yeni girişimin (startup) fişini çekerek akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Gelecek vadeden 38 girişimi satın alan Yahoo, bunlardan tam 31 tanesinin hizmetine son verdi. Üstelik bahsi geçen girişimlerin büyük bölümü, kendilerine kayda değer bir kullanıcı kitlesi edinmişti bile!

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/marissa-mayer-31385047796.jpg

Yap-İşlet-Devret Modeline Alternatif (!)

Örneğin Vizify adlı veri görselleştirme servisi, ReadWrite haberine göre Yahoo tarafından satın alınmasının hemen ardından kullanıcılara bir e-posta göndererek tüm ürün ve servislerinin satın almanın resmileşmesinin ardından sona ereceğini açıkladı.

Yahoo’nun bu satın almaları, taze fikirleri ve genç yetenekleri şirket bünyesine katmak için yaptığı açık. Ancak bunu yaparken izlediği yol, tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bakalım rekabetin hızla arttığı ve doğru ata oynayanın kazandığı teknoloji dünyasında, hem mobil hem de arama teknolojilerinde hakimiyet kurması gereken Yahoo’nun izlediği bu yol nasıl bir sonuç verecek.

:: Yahoo’nun bu yaklaşımını doğru buluyor musunuz?

 
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yahoo Yanlış Ata mı Oynuyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ceoya bak ya bu ceosa tim ne

 2. SDN Okuru dedi ki:

  aga buna sadece patent üzerinde oynama denir 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yahoo yanlış yolda bir an önce bir mobil işletim sistemine kapağı atmalı yoksa çok dayanamaz tablet ve cep telefonlarına ön kurulu gelmezse insanlar unutacak yahoo’yu. BENDEN SÖYLEMESİ

 4. SDN Okuru dedi ki:

  tumblr. a dokunmasın da ne yaparsa yapsın

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yahoo nun ceosu on numara:))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hatunda zaten taze ve genç 🙂 doğru yolda ilerliyor bence…

" Yahoo Yanlış Ata mı Oynuyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yahoo Yanlış Ata mı Oynuyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yahoo Yanlış Ata mı Oynuyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "