Yakında üç boyutlu yazıcı çikolata basacak


15 Şubat 2020 Cumartesi 22:04
Yakında üç boyutlu yazıcı çikolata basacak

Üç boyutlu yazıcılara bakıldığında uzun yıllardır hayatımızdalar ancak tahmin edildiği gibi herkesin evine giremediler. Genel kullanımı kısıtlı olan bu cihazların masraflı olması da evlere girmesini engelliyor.

Birçok alanda kullanıldığını gördüğümüz bu yazıcıların en çok tasarımlarda prototip parça yapmak için kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanında yiyeceklerin üç boyutlu yazıcılar ile basılması biraz daha yakın bir tarihe tekabül ediyor. Yeni bildirilen bir proje sonucu üç boyutlu yazıcı ile çikolata basmak mümkün.

İstediğiniz gibi: Üç boyutlu yazıcı çikolata basacak

Nestle ve Hershey gibi markalardan bilinen İsviçreli çikolata üreticisi Barry Callebaut, özel baskı çikolatalar işine giriyor. Çikolata hastalarına güzel bir haber olsa da maalesef şu an için proje bazlı olarak görülen bir atılımdan söz ediyoruz. Yine de önemli bir adım olan üç boyutlu yazıcılar ile çikolata basımı, pastacıların veya özel üretim çikolata yapan markaların işini kolaylaştıracak gibi duruyor.

Şirket, yeni oluşturulan bir stüdyo aracılığıyla dünyanın ilk örneği olduğunu söyleyen üç boyutlu baskılı çikolata üretebileceğini söylüyor. Özellikle el yapımı olan çikolatalarda seri üretim gibi yüzlerce özel yapım çikolata basılabileceğinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Belirtmeden geçmeyelim, bir süredir üç boyutlu yazıcılar ile çikolata basılıyor ancak masraflı olduğu için sık kullanılamıyor.

Bu tarz bir alternatif fikrin oluşmasının en büyük nedenleri arasında ise Avrupa’da son yıllarda çikolatanın fiyatlarının oldukça yükselmesi olarak gösteriliyor. Barry Callebaut ise çikolata endüstrisinde yenilikçi fikirleriyle öne çıkan bir firma, pembe Ruby çikolatasını keşfeden dev çikolata üreticisi, yeni bir çikolata deneyiminin de öncüsü olmayı hedefliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yakında üç boyutlu yazıcı çikolata basacak”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Masraflı yapan şey ne? Bunu açıklasaydınız daha iyi haber olurdu.
  Karabük Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin baharda kendilerinin yapmış olduğu 3d printer fuarı oluyor. Genellikle her yıl çikolata basan printerda bulunuyor ve ayriyetten ek bşr masrafı olmuyor. Ayrıca krep yapan printerlar d bu fuarda zamanında yapılmıştı ve bunları yapanlar ÖĞRENCİ..

" Yakında üç boyutlu yazıcı çikolata basacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yakında üç boyutlu yazıcı çikolata basacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yakında üç boyutlu yazıcı çikolata basacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)