Yalan dedektörü mobil uygulama


21 Ocak 2021 Perşembe 17:00
ABONE OL
Yalan dedektörü mobil uygulama

Tokyo merkezli bir teknoloji şirketi olan DeepScore, CES 2021’de iddialı bir mobil uygulama ile karşımıza çıktı. Geliştiricilerine göre bu uygulama, gelişmiş yapay zekalı algoritması sayesinde kişilerin yüzlerini ve seslerini tanıyarak onların yalan söyleyip söylemediğini ortaya çıkarabiliyor.

Yalan dedektörü mobil uygulama güvenlik sorunlarına takılıyor

Bir insanın yalan söyleyip söylemediğini anlamak için pek çok yol bulunuyor. Bunlardan bazıları konuşurken ortaya çıkan mimikler ve jestler. Bilimsel olarak doğrulanmış bazı kodlar bulunuyor ve bu kodlar ‘yalan dedektörü’ gibi cihazlara aktarılıyor. İşte temelde bu mantığa dayanan mobil uygulamanın iddiası, genel anlamda ses tonu, jest ve mimiklerin hareketlerine dayanıyor.

Araştırmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu yalan söylerken bunu yüz ifadesi, ses tonu ve pek çok değişkenle ele verebiliyor. DeepScore’un geliştirdiği bu uygulamada ise insanların davranışları incelenmiş oluyor. Bu şekilde bir çıkarım yapmayı sağlayan uygulamanın söylendiği kadarıyla yüzde 70 oranında bir doğruluk payı var. Bilim insanlarına göre böyle bir uygulamanın doğru sonucu vermesi oldukça zor.

Yalan dedektoru mobil uygulama-00

Yine de şirketin iddiası doğruysa yalan dedektörü mobil uygulama karşı karşıyayız… Uygulama şu anda oldukça basit düzeyde soruların cevaplarını doğrulayabiliyor. Örneğin, kredi çekmek isteyen birisine sağlık sigortasının olup olmadığı ve gelirinin ne kadar olduğu gibi ‘sistemden’ doğrulanabilecek soruları soruyor. Verilen cevaplara göre bir doğrulama mekanizması olarak çalışan sistem, ilerleyen süreçte daha kapsamlı sonuçlar verebilecek.

Gizlilik tartışmalarının günümüzde önemli yer tuttuğunu söylemek mümkün. Özellikle WhatsApp’ın veri politikası sonrası pek çok kişi kendilerinden toplanan verilerin peşine düşmüş ve bilinçlenmiş durumda. Hal böyleyken DeepScore’un geliştirdiği bu uygulamada gizililik politikasına yer verilmiyor olması oldukça tehlikeli bir durum, zira internet sitesinde gizliliğe yönelik bir ibare bulunmuyor.

Yalan dedektoru mobil uygulama-00

Bu uygulama kişilerden biyometrik veri topluyor ve bu verilerin nerelerle paylaşılacağı gerçekten önemli bir hale geliyor. Uygulama başta Japonya olmak üzere, Vietnam, Endonezya ve Filipinler gibi ülkelerde sigorta ve bankacılık işlemlerinde kullanılıyor. Kredi puanlamasında devrim yaratmayı hedefleyen uygulamanın şu anda kullanıldığı bir şirket açıklanmadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından da endişe yarattığı söylenen uygulamanın daha güvenli bir temele oturtulması gerektiği söyleniyor. Hatta uygulamanın Avrupa Birliği’ndeki veri ihlali kurallarına takılacağı bu sebeple AB ülkelerinde yasal olarak kullanılamayacağı düşünülüyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Yalan dedektörü mobil uygulama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yalan dedektörü mobil uygulama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yalan dedektörü mobil uygulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  2. 2 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  3. 3 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  4. 4 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  5. 5 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  6. 6 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
  7. 7 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
  8. 8 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  9. 9 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  10. 10 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!