Okunma

Yapay insan beyni üretildi!


12 Kasım 2017 Pazar 00:04
Yapay insan beyni üretildi!

Geçtiğimiz günlerde bilim adamları kök hücre teknolojisinin geldiği son noktayı hepimize gösterdi. Yapılan çalışmanın sonucunda hayvan bedeni üzerinde insan beyni üretildi! İnsana benzerliği ile tanınan fareleri kullanarak üretilen bu beyinler, küçük boyutlarda olsalar da zamanla büyüyerek insan beyninin sahip olduğu çoğu işleve sahip olabiliyorlar.

Hatta çeşitli ilaçlara tıpkı insan beyni gibi cevap verebilen bu yapay beyinler 2 ay kadar yaşayabiliyor. Bilimsel açıdan baktığımızda oldukça sevindirici ve umut verici bir gelişme olan bu çalışma, zihinsel hastalıkların tedavisinde büyük rol oynayacak gibi gözüküyor.

Etik olmayan bir şekilde insan beyni üretildi!

insan beyni üretildi

Çalışma sonucunda hayvanlar üzerinde insan beyni üretildi fakat bilim dünyasının tartıştığı konu ise bambaşka. Hayvan vücudu üzerinde üretilen insan beyninin etik boyutunu tartışan bilim insanları, Society for Neuroscience toplantısında bu konudaki endişelerini daha net bir şekilde ifade edecek gibi gözüküyor.

Allen Beyin Bilimleri Enstitüsü başkanı Cristof Koch, konuyla ilgili olarak açıklama yaptı. Yaptığı açıklamasında bilimin çok hızlı ilerlediğini ve etik kuralların yenilenme sürecinin bilimin hızına yetişemediğini belirtti.

Bakalım üretilen bu insan beyni bilim dünyasındaki tartışmalara rağmen devam ederek sağlık dünyasında çığır açabilecek mi?

:: Hayvan vücudunda beyin üretilmesi fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Yapay insan beyni üretildi!”

 1. Dilek Deveci dedi ki:

  Cocugu beyin hasari almis bir anne olarak bunlar sevindirici haberler. Insallah kisa surede insan beyninin sirlari çözülür ve tedavi edilebilir olur. Tek nakil olmayan organ beyin. Umutla bekliyoruz

 2. evde zorla tutulan koyunlar derneği dedi ki:

  niye bu kadar yadırganıyor anlamadım, bizde bir sürü insan var ama üzerinde beyin yok; ayrıca evde zorla tutulan %50 koyunun içinde insan beyni var.

 3. ömer faruk yetkin dedi ki:

  Cristof Koch ‘un bu konuyla alakalı yaptığı açıklamaya nereden ulaşabiliriz?

 4. Emre dedi ki:

  Lazım olanlara hemen siparis edelim parasini ben verecem. Yeter ki düşünebilir hale gelsinler yoksa amip gibi yasamaya devam edecekler

" Yapay insan beyni üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay insan beyni üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay insan beyni üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "