Okunma

Yapay zeka hastanın ölümünü tahmin edebiliyor


16 Eylül 2019 Pazartesi 12:45
Yapay zeka hastanın ölümünü tahmin edebiliyor

Yapay zekanın hayatımıza katkı sağladığı alanların başında, sağlık geliyor. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı‘ndaki araştırmacılar yapay zeka ile ölümcül kalp rahatsızlıkları konusunda yeni bir çalışmaya imza attı.

Kan akışını durduran veya azaltan kardiyovasküler sorunların oluşturduğu ölüm riskini tahmin edebilen RiskCardio adlı bir makine öğrenme sistemi geliştirildi. Sistemin ihtiyaç duyduğu tek şey 15 dakika boyunca EKG işlemi gerçekleştirmek.

Yapay zeka hastanın ölümünü kalp ölçümü ile tahmin ediyor

Ardışık atım kümeleri dikkate alınarak, tehlike ölçülüyor. Bu 15 dakika boyunca riski gözler önüne seren bir grafik ortaya çıkarsa, RiskCardio kişinin 30 gün içinde veya hatta bir yıl sonra bile ölüp ölmeyeceğine dair tahminler sunabiliyor.

Kalp atışları arasındaki değişimin artmasının, daha fazla risk taşıdığı fikrini temel alan RiskCardio‘nun, yıllar boyunca kayıt altına alınan hasta verileri kullanılarak eğitilen bir makine öğrenme sistemi olduğu belirtiliyor.

Bir hasta sağ kaldıysa, kalp atışları yani EKG verileri göreceli olarak normal kabul ediliyor. Eğer hasta hayatını kaybettiyse, ortaya çıkan grafik riskli olarak kabul ediliyor. Nihai rapor, kalp atış grafiğinin ortalaması alınarak veriliyor.

Araştırmacılar henüz yolun başında olduklarının altını çiziyor. Yaş, etnik köken ve cinsiyet gibi birçok verinin yazılıma dahil edileceği belirtiliyor. RiskCardio yeterli seviyeye ulaşarak hizmete girerse, sağlık açısından hayati öneme sahip olabilir.

Doktorlar hastanın sağlığını hızla değerlendirebilir ve uygun bir tedavi düzeyine karar verebilirler.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yapay zeka hastanın ölümünü tahmin edebiliyor”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Sadece kalpten öleceği kesin ise yaklaşık bir tahminde bulunabilir ama ölüm çok farklı tetiklemeler ile oluyor. Vücudun hangi aşamada hangi savunmayı göstereceği belirsiz. Güzel bir gelişme diyelim

" Yapay zeka hastanın ölümünü tahmin edebiliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka hastanın ölümünü tahmin edebiliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka hastanın ölümünü tahmin edebiliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "