Tüp bebek tedavisi için yeni umut: Yapay zeka


31 Ocak 2021 Pazar 17:05
ABONE OL
Tüp bebek tedavisi için yeni umut: Yapay zeka

Yapay zeka teknolojisi günümüzde hayatımızın her alanına sirayet etmeye başladı. Tüp bebek tedavisi her ne kadar çocuk sahibi olamayan aileler için umut kaynağı olsa da, kullanılan mevcut yöntemlerle başarı oranları yüzde 22 ile yüzde 30 arasında kalıyor. Yapay zeka kullanılarak geliştirilen yeni tüp bebek tedavisi ise ilk denemelerde bu oranı yüzde 50 seviyesinin üzerine çıkardı.

Yapay zeka ile tüp bebek tedavisi nasıl çalışıyor?

Aslında yapay zeka ile tüp bebek tedavisi ilk defa karşımıza çıkan bir teknoloji değil. Türkiye’de hali hazırda uygulanan Smart PGD adlı bir tedavi de yeni bulunan tedaviye benzer bir mantıkta çalışıyor.

İsrail’de bir kadın girişimi olan Embryonics, yapay zekayı embriyo seçiminde çok daha etkin bir şekilde kullanmayı başardı. Tüp bebek tedavisi için temel olarak erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurtalar dölleniyor ve sonrasında gelişen embriyolar yani döllenmiş yumurtalar arasında sağlıklı olanlar seçiliyor.

yapay zeka, tup bebek tedavisi, yapay zeka tüp bebek, yapay zeka teknolojisi

Bilinen yöntemlerde doktorlar tarafından yapılan bu seçim ise sağlıklı embriyo seçmek için yeterli olmuyor. Embriyonun yeterli derecede güçlü olmaması ise hamileliğin başarı oranını düşürüyor.

Embryonics firması ise gelişmekte olan embriyoların 8 bin 789 kere hızlandırılmış videosunu analiz ediyor ve bunları pozitif yani sağlıklı bir embriyoya dönüşme olasılığını tahmin etmek için bir algoritma eğitmek için kullanıyorlar.

Bu yaklaşım için ilk ortaya çıkan sonuçlara göre 20 ile 40 yaş arasında 11 kadının katıldığı uygulamada 6 tanesinin başarılı bir şekilde hamile kaldığı ortaya çıktı. Diğer beşi için henüz sonuçlar açıklanmasa da, ilk testlere göre yöntem yüzde 50’den fazla başarı sağlıyor.

Yapay zeka ile geliştirilen bu yöntem, Smart PGD gibi yöntemlerin de çok daha etkin bir yapay zeka teknolojisi kullanmasını sağlayabilir. Tedavi henüz test aşamasında ve ne kadar etkili bir yöntem olduğunu anlamak için daha fazla hasta üzerinde denenmesi gerektiği de uzmanlar tarafından açıklandı.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Tüp bebek tedavisi için yeni umut: Yapay zeka konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tüp bebek tedavisi için yeni umut: Yapay zeka ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüp bebek tedavisi için yeni umut: Yapay zeka ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  2. 2 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  3. 3 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  4. 4 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  5. 5 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  6. 6 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  7. 7 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  8. 8 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  9. 9 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  10. 10 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!