Okunma

Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor?


16 Nisan 2016 Cumartesi 06:30
Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor?

Bir bilgisayarın ya da bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeka barındıran-zeki varlıkların yaptığına benzer olarak yapan sistemler olarak tanımlanan yapay zekalar hayatımıza girmiş durumda.

İnsanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bir “mantıksal analiz robotu” şeklinde hareket eden yapay zeka, gelecek teknolojinin vazgeçilmezleri arasında yer alacak.

Fabrika mantığında, insan gücü gerektirmeksizin insanların yaptıklarının makinelerle yapılmasını ifade eden teknolojinin bir ırk ayrımı yaratabileceğini hiç düşünüldünüz mü?

Siyah-beyaz, sarı kırmızıdan ziyade, insan ırkı-robot ırkı şeklinde meydana gelebilecek olası ırk ayrımları, dünyanın tanık olmak istemeyeceği sahneleri meydana getirecek.

16-04/16/artificial-intelligence1.jpg

Neden Irk Ayrımı Söz Konusu Olsun?

Temel mantıkta, görecelilik ve tartışmalar beraberinde de olsa, ABD günümüz dünyasında, dünyanın lideri konumundadır.

İç-dış politikalarda söz sahibi olmasıyla, coğrafi değişiklilere sebebiyet verecek olaylardaki karar mekanizması görevi görmesiyle deyimi yerindeyse dünyadaki otorite figürüdür.

ABD, bir konuyu empoze etmek ya da daha doğru bir deyişle aktarmak istediğinde önce yazar. Sonra bunu kitap halinde bastırır ve en son filmini çeker.

Uygulanmak istenen düşüncenin önce entelektüel alt yapısını oluşturduktan sonra harekete geçmeye karar verir.

Nitekim, konudan çok uzaklaşmamak gerekirse, yapay zeka adı altında da benzer bir uygulama söz konusudur.

Makaleler yazılır, konu ile dolaylı/doğrudan ilgili kitaplar yazılır, en sonunda da Jurassic Park, Avatar, Terminator meydana gelir.

X-Men oluşur, mutasyon kavramı dünya sözlüklerinde kabul edilir. Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası Mr. Olimpia’a da 6 kez şampiyon olan yapay zekalı Terminatör Arnold Schwarzeneger tek başına dünyayı tehdit eden tehlikelere karşı savaşır.

16-04/16/4272978-t-800-1.jpg

ABD her daim galip gelir ve dünyanın, beraberinde insan ırkının kurtarıcısı konumunda olur. Ve dünya eski düzenini yaşamaya devam eder.

İnsan ırkı ile robot ırkı arasındaki ayrımcılığı henüz anlamadıysanız, doğrudan bir ifade kullanma yolunu seçelim.

İnsan ırkı iyidir. Dünya üzerinde Pollyanna iyimserliğinde iyi yaşamaya mahkumdur. Robotik teknolojiler, robot ırkı ise insanın yaratmasına rağmen, gelecekte insanlığın en büyük düşmanı olacaktır.

İnsanlar ona karşı savaşacak, kendi yarattıkları şeyin kötülüğünü fark edip onu yok etmeye çalışacaklardır.

Yaratıcı-kul noktasında, din ve hayat arasındaki ilişkiye son derece benzer nitelikte olan bu olay gelecekte daha da belirginleşecek. Yani ileride daha doğrudan bize anlatılacaktır.

16-04/16/2_creating-artificial-intelligence.jpg

Aı algoritmasının hüküm sürmeye yavaş yavaş başladığı bir ortamda, sizi daha fazla sıkmak istemeyiz. Akıllı telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan okuduğunuz bu yazı sonuçta 3 ya da 4 kere elinizi kıpırdatarak aşağı kaydırma işlemini gerçekleştirmenize neden olmuştur.

Bitirici bir son sözde söylemek istemeyiz; nitekim olaylar silsilesi daha yeni başlıyor. Çok yakından tanıdığımız bir söz ile bitirip, bir dahaki yazıya dek görüşmek üzere. Devam edecek…

:: Yapay zekanın insan ırkı-robot ırkı arasında bir ırk ayrımı yaratacağını düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  olmaması lazım yoksa sıkıntı…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yukarıda arkadaş " birisi yapay zeka yazılımına insan ile robotlar arasında ırkçılık oluşturacak bir kod ekleyecek mi? "demiş. Yapay zeka kodlaması farklı birşeydir. Yapay zeka 1 defa kodlanır, kendisi herşeyi öğrenir. Öğrendikçe gelişir. Geliştikçe insana benzer.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlar içerisinde zaten yeterince ırkçılık var bir de bu eksikti çok kötü olur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zeka ucu çok açık bir olgu, söylediğiniz mekanik robot örneğin kendi mekanik bakımını yapabilir hale gelirse o Zaman sorun var demektir. Bunun dışında böyle teknolojilere daha 50 yıl var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ÜLKEMİZDE IRKÇILIK OLDUĞU KADAR HİÇ BİR YERDE YOKTUR…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yazılım dünyasında genel bir söz vardır. yazılımlar hata yapmaz, hatayı insanlar yapar. yazılım sadece kodlandığı şekilde çalışır. burada önemli olan şey; birisi yapay zeka yazılımına insan ile robotlar arasında ırkçılık oluşturacak bir kod ekleyecek mi?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kafalar güzel kafalar da, neyse..

" Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "