Okunma

Yapay zeka kanser ilacı üretecek


26 Aralık 2016 Pazartesi 06:00
Yapay zeka kanser ilacı üretecek

ABD Baltimore’da oluşturulan Pharmaceutical Artificial Intelligence (pharma.AI) çalışma grubu, kanser ilaçları oluşturabilecek bir yapay zekaya dair bilimsel makale yayınladılar.

Henüz pratiğe dökülmemiş olsa da bu yeni yapay zeka, farklı kanser türlerini, görüldükleri toplumdaki karakteristiğine göre inceleyerek gerekli ilaçları daha efektif bir şekilde oluşturabilecek.

Her hastaya özel farklı ilaç

Yaş grubu, ırk, milliyet gibi değişkenlere göre, farklı kanser türlerinde daha etkili savaşmayı mümkün kılacak bu “on demand” kanser ilaçları, aynı zamanda hastalar üzerinde daha az yan etki oluşturacak.

Böylece kanser hastalarının daha konforlu ve daha etkili bir tedavi süreci yaşamaları mümkün olacak.

Generative Adversarial Networks (GANs) adını alacak yapay zeka, öğrenen makineler teknolojisi ile dünyadaki vakaları ve sonuçları inceleyerek, giderek daha akıllı hale gelecek ve giderek daha etkili ilaçlar oluşturacak. 

:: Yapay zekanın tıp alanında kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yapay zeka kanser ilacı üretecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Benim sinirsel bir hastaligim var onun da tedavisini yapsalar ya.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Yapay zeka olasılıkları hızlı hesaplar ama sonuçlar insan veya kobay üzerinde denenmeden sonuca gidilemez. Fare şle insan arasındaki tepkiler çok farklıdır. Yani bir gelişme ama hala çözüme çok uzakta bütün dünya

  3. SDN Okuru dedi ki:

    para para para

" Yapay zeka kanser ilacı üretecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka kanser ilacı üretecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka kanser ilacı üretecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "