Okunma

Yapay Zeka Kendini Politikada Gösterecek


31 Ocak 2016 Pazar 21:30
Yapay Zeka Kendini Politikada Gösterecek

Ağızlarından çıkacak bir sözün tüm ülke kaderini etkileyebilecek nitelikteki politikacılar belirli kalıplarla sınırlı kalarak konuşmalarını gerçekleştirirler. Şu an ki aşamada ise politikacıların bu tutumlarına teknoloji eli değmiş durumda.

ABD’nin köklü Üniversitelerinden biri olan Massachusetts Üniversitesi’nden Valentin Kassernig, örnek bir politik konuşmayı baz alarak benzer algoritmalar üreten bir yapay zeka meydana getirdi.

53 Amerikan Kongresi’nden 4000 politik konuşmayı yapay zekaya aktaran Kassernig, konuşmaları siyasi partilere göre kategorize etti.

Uygulamanın işleve geçme aşamasında, var olan konuşmanın hangi siyasi parti-görüşe uygun olduğu belirlendikten sonra, görüşe uygun olan cümleler konuşma metnine aktarılıyor. Sonraki cümlelerden bir önceki cümledeki ifadelere uygun olan devamı da aktarılarak konuşma tamamlanıyor.

16-01/31/2_creating-artificial-intelligence.jpg

Halihazırda klişe politikacı konuşmaları söz konusu iken, bu tip uygulamanın işleve girmesinin ardından konuşmalar daha da sıradan hale gelir mi bilinmez; fakat yapay zekanın bu alanda da etkin olması çanların gelecek teknolojisi için çaldığını söylesek yanılmış olmayız.

:: Yapay zeka teknolojisinin, politikada işleve geçebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yapay Zeka Kendini Politikada Gösterecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bir ilkel yada troll daha virüs gibisiniz resmen

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Resimdeki sağcı gibi politikacı olmak icin yapay veya gercek herhangi bir zekaya ihtiyac yok ki.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kefere trupm

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi ki yönetenler doğal zeka mıydı? bizim ülkede bu yapay zeka bence epeydir var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  tam bizim millete göre kastır gitsin bir alkışda koptumu ne dediğinin hiiiç önemi yok 🙂

" Yapay Zeka Kendini Politikada Gösterecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka Kendini Politikada Gösterecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka Kendini Politikada Gösterecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "