Okunma

Yapay zeka oyun geliştirdi!


13 Eylül 2017 Çarşamba 12:00
Yapay zeka oyun geliştirdi!

Yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler, bilgisayarların video oyunlarını oynamada iyi olduklarını göstermekteydi. Ancak yeni bir araştırma projesi, yapay zekaların oyun geliştirmede de kullanılabileceğini gösteriyor. Bilim adamları, bir oyunu yalnızca iki dakika izledikten sonra video oyun motorunu yeniden canlandırabilen bir yapay zeka sistemi geliştirdi.

Yapay zeka oyun geliştiriyor

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, bir 2D video oyununun çerçevelerini inceleyebilen ve daha sonra bütün oyun altyapısının bir kopyasını inşa edebilen yapay zeka sistemi oluşturdu. Yeni yapay zeka sistemi grafiklerden oyuncunun hareketine kadar her şeyi içerecek şekilde oyun geliştirebiliyor. Süper Mario oyunu gözlemlenerek geliştirilen sistem, iki dakikadan daha kısa süre oyunu izledikten sonra, oyuncunun alacağı yol ve düşmanlarla olan etkileşimler gibi gelecekteki olayları öngörerek kendi modelini oluşturabildi. Tüm bu işlemi oyunun koduna erişmeden, kuramsal sinir ağları aracılığıyla gözlemleyerek yapabiliyor.

17-09/13/yapay-zeka-oyun-shiftdelete.jpg

Şimdilik 2D oyunlar için kullanılabilen yapay zeka sistemi Mega Man ve Sonic The Hedgehog gibi oyunlarda da test ediliyor. Oyun geliştiricilerine yardım etmesi planlanan yapay zeka sisteminin, eknoloji bazı oyunların daha hızlı gelişimini sağlayacağı düşünülüyor. Yapay zeka sistemi ayrıca oyun geliştirmeye yeni başlayanlarda eğitim amaçlı da kullanılabilir.

:: Yapay zeka ile oyun geliştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Yapay zeka oyun geliştirdi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Biz nelerle uğraşıyoruz ve her gün gereksiz gündem meşgul edecek şey çıkı***** ***** giderse yarın bu gün adam ne isterse onu yaparsın adam ne dindeyse o din olmak zorunda kalırsın.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yapar zeka şişirme bir magazin mi bilinmez ama bilgisayar mühendislerini ve yazılımcıları işlerinden edeceği zaman nasıl bir magazin olduğunu anlayacağız 🙂 siper alın yapay zeka geliyor yazılımcılar hahahaha

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zekanın ilk öğrendiği şey çalmak olmuş desenize…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanıcının tercihleri başka bir insan tarafından girilmiş olasılıklara göre hızlıca devreye girer ve oyuna hız katar. Kendi başına bağımsız karar veremez. Yapay zeka şişirme bir magazindir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zekayı oynayışa değilde şu grafik vs ayarlamalara eklesinler bir işe yarar oyunları en iyi ayarlarda stabil oynarız

" Yapay zeka oyun geliştirdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka oyun geliştirdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka oyun geliştirdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "