Yapay zeka yalan haberlere savaş açtı


11 Eylül 2019 Çarşamba 22:00
Yapay zeka yalan haberlere savaş açtı

Teknolojinin el attığı alanlardan birisi de gazetecilik oldu. Gazetecilik yapay zeka tabanlı sistemlerle öyle bir boyut kazandı ki veri gazeteciliği kavramını doğurdu ve gelişmesini sağladı. Gazeteciliğin yön değiştirdiği ise aşikar. Geleneksel gazetecilik kavramlarından uzaklaşan gazetecilik dijitalleşmeye yaklaştıkça yapay zekanın sunduğu nimetlerden de daha çok faydalanıyor. Gazetecilerin haber yazarken kullanabileceği birçok dijital tabanlı program da yapay zekaya dayanıyor.

Ancak bizim bugünkü yazımızda asıl konumuz yapay zekanın veri gazeteciliği alanında nasıl kullanılabileceği. Kaliforniya merkezli yapay zeka girişimi Diffbot sahte haberlerin tespit edilmesi için Avrupa Gazetecilik Merkezi ile resmi bir ortaklık yaptığını duyurdu.

Yapay zeka veri gazeteciliği alanını Diffbot ile besliyor

Bu ortaklık ile sahte haberlerin bir noktada tespit edilmesi ve engellenmesi hedefleniyor. Söz konusu şirket, Microsoft ve Google dışında “Bilgi Grafiği” oluşturmak için interneti tarayan tek ABD şirketi olarak adlandırılıyor.

İsteyenler, Avrupa Gazetecilik Merkezi tarafından oluşturulan ve tüm dünyadaki veri gazetecileri için kaynaklar, materyaller, çevrim içi kurslar ve topluluk forumları sağlamaya yardımcı olan Veri Gazeteciliği platformuna erişebiliyor.

Bu ortaklık sayesinde, Avrupa Gazetecilik Merkezi’nin 1 trilyondan fazla gerçek bilgiye ve 9 bin gazeteciden gelen 10 milyardan fazla kaynak sayesinde Bilgi Grafiği veritabanına ücretsiz erişim sağlayacak.

Yapay zekanın sunduğu özelliklerinden faydalanılıyor 

Diffbot, Bilgi Grafiğini Deep Learning(derin öğrenme) ve computer vision( bilgisayar görüsü) doğal dil işlemenin bir kombinasyonunu kullanarak oluşturuldu.

Yapay zeka, ekiplerin makro ölçekte olayları anlamalarını ve insanlar, yerler, organizasyonlar, makaleler, ürünler ve internetteki tartışmalar hakkındaki bilgi ve verilere erişmelerini sağlıyor.

Diffbot ücretsiz olarak sunulmasıyla birçok kişinin de bu verilere ulaşmasını sağlıyor. Eğer herkes doğru bilgiye ve bağlantılarla bilgi kaynakları arasındaki ilişkiye erişebilseydi, gelecekte okuduğumuz her şeyin kesinlikle doğru olduğunu bilerek rahatlayabilirdik.

Ancak yine de böyle platformlara erişimin bilinmiyor oluşu hala eksiklerin olduğunu ortaya koyuyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yapay zeka yalan haberlere savaş açtı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu demekki artık küresel güçlerin onaylamadığı haberler yalan(!!) sayılacak. Öyle ya biz yapay zekadan daha iyi bilecek değiliz ya.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şimdi Takvim ve Yeni Şafak düşünsün

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Şimdi sözcü düşünsün

" Yapay zeka yalan haberlere savaş açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka yalan haberlere savaş açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka yalan haberlere savaş açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası