Yapay zekayı endişe verici ilan eden ilk resmi araştırma


05 Ağustos 2020 Çarşamba 19:30
Yapay zekayı endişe verici ilan eden ilk resmi araştırma

Biliyorsunuz şu an için yapay zeka dediğimiz kavram elektronik olan pek çok cihazın beyni konumunda. Hal böyle olunca bu kavram bizim için hiçte yabancı değil. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sayesinde bu yazılım aklımızın alamayacağı bir noktaya geldi. Bir süre önce ortaya çıkan deepfake kavramı yapay zekanın endişe verici olarak ilan edilmesine neden oldu. Yapay zeka araştırmaları sonuçlarına göre deepfake endişe verici olarak görülüyor, işte o araştırma ve sonuçları:

Yapay zeka araştırmaları endişe verici sonuçları işaret ediyor

Deepfake, Londra Üniversitesi Koleji’nde yapılan yeni bir araştırmanın raporuna göre, yapay zekanın suç ve terörizm için en çok kullanıldığı alan olarak görülüyor. Araştırma ekibi ilk olarak yapay zekanın önümüzdeki 15 yıl içinde suçlular tarafından kullanılabileceği 20 farklı yol belirledi.

Daha sonra bu yollara göre, 31 yapay zeka uzmanından, zarar verme potansiyellerine, kazanabilecekleri paraya, kullanım kolaylıklarına ve nerede duracaklarına bağlı olarak onları risklerine göre derecelendirmeleri istendi.

Deepfake gerçek olmayan ve kurgusal hareketler yaptırılabilen veya konuşturulabilen bir yapay zeka yazılımı olarak tanımlanıyor. Gerçek insanların videolarına kurgusal olarak eklenen başka bir kişinin hareketlerini tamamen doğal olarak görülmesine neden olan bu yazılım, bir yandan sinema ve oyun sektörünün gelişmesini sağlayacakken aynı zamanda tehlikeli suçların işlenmesine de neden olabilir.

Deepfake’i tehlikeli yapan iki yön bulunuyor. Bunlardan ilki tanımlamanının ve önlemenin zor olması. Bu noktada otomatik tespit yöntemleri güvenilmez olmaya devam ediyor. Hal böyle olunca kandırılmak çok daha kolay bir hale geliyor.

Yapay zeka araştırmaları

İkincisi ise deepfake yazılımı kullanılarak, insanları taklit eden karakterler, siyasi kişilikleri küçük düşürmekten, nakit para akışına kadar çeşitli suçlarda ve yanlış suçlamalarda kullanılabilir. Sadece bu hafta, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin doktorluk videosu, ikinci kez viral hale geldi ve suçluların milyonlarca dolar çalmasına neden oldu.

Bunların da ötesinde araştırmacılar deepfake videolarının, insanları ses ve video içeriklerine güvensiz hale getireceğinden korkuyor. Bu ise güvenilir bilgiye ve içeriklere ulaşımı daha zor hale getirecek.

Çalışmanın yazarlarından Dr Matthew Caldwell, hayatlarımız dijital hale geldiğinden beri özellikle güvensizlikle ilgili tehlikelerin arttığını söylüyor. Asıl korkutucu olan ise birçok geleneksel suçtan farklı olarak, dijital alanda işlenen suçlar kolayca paylaşılabilir, tekrarlanabilir ve hatta satılabilir.

Çalışmaya göre en büyük yapay zeka suç tehditleri: Silah olarak sunulabilecek sürücüsüz otomobiller, yapay zeka destekli gönderilen güvenilir sanılan aldatmacalı e-postalar, yapay zeka destekli IoT( Nesnelerin İnterneti) cihazlarına saldırılması ve hacklenmesi, sosyal medya yoluyla daha da görünür olan sahte haberler.

Deepfake 2017 yılında bir Reddit gönderisi ile ortaya çıkmasıyla korkuların tetiklenmesine neden oldu. Yıllar içinde beklenen yaşanmadı ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yapay zekayı endişe verici ilan eden ilk resmi araştırma”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanla mücadeleye girip yok etme çabasında olacak bir yapı artık yapay olmaktan çıkmıştır bence. Zaten buna karar verip, uygulamaya geçen bir düşünce yeni bir yaşam formu oluşturmuş demektir. İnsanlar daha önce bir çok türümüzün yok olması gibi elbet bir gün yok olacaktır. Çok da problem etmemek gerek… 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sosyal medyayı yasaklayalım

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   yok ya mağaraya dönelim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  çok abartıyorlar işlerine yardım edicek elemen olucak maaş,sigorta,yemek ve izin istemicek…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   İnsanlığa ihtiyaç kalmayacak…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapay zeka yükselişini sürdürecek. Milyon dolarlık maaşlar alan CEO lar ilk islerinden olacak grup. Askerlerin pilotların şoförlerin işlerinden olacağı kesin. Doktorlara sıra çok yakında gelecek. Önce hayatımızı kurtaracaklar sonra bizi yok etmeye çalışacaklar. Ama insan günün sonunda kazanacak. O son saat insanlar için gelecek yapay zeka için değil.

" Yapay zekayı endişe verici ilan eden ilk resmi araştırma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zekayı endişe verici ilan eden ilk resmi araştırma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zekayı endişe verici ilan eden ilk resmi araştırma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı! Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı!
 2. 2 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 3. 3 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 4. 4 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 5. 5 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 6. 6 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 7. 7 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 8. 8 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 9. 9 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 10. 10 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!