Okunma

Yarım Milyon İnsan Neden Bağış Yaptı?


04 Ocak 2011 Salı 07:55
Yarım Milyon İnsan Neden Bağış Yaptı?

Dünyanın çeşitli yerlerinden yarım milyon bağışçı ile Wikimedia 16 milyon dolar bağış toplayarak rekora ulaştı. Bu bağışlar Wikipedia’nın bağımsız bir ansiklopedi olarak hayatına devam etmesi için yapıldı.

Yalnızca 50 günde, 140 ülkede yaşayan her bir bağışçıdan ortalama 22 dolar alındı ve 500.000 bağışçı tarafından yapılan bağışlar geçen seneyi ikiye katlayarak rekor bir arakama ulaştı.

Wikipedia adına açıklama yapan Sue Gardner, “Biz şükranlarımızla umduğumuzdan fazlasına ulaştık” dedi. Sözlerine “Wikipedia’nın mümkün olmasını sağlayan gönüllülerin davranışlarıdır ve biz cömert bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz” diyerek devam etti.

Wikipedia dünyadaki en iyi on websitesi içinde yer alıyor. Okuyucular ve kullanıcılar bu tarz bir servise ücretsiz sahip oldukları için bağış yapmaktan çekinmiyorlar.

Wikipedia 10. doğum gününde, yani 15 Ocak 2011’de büyük bir kutlama yapacak. Ünlülerin desteği ile sınırlı sayıda Wikipedia tişörtleri dağıtılacak. Bu tişörtler 200‘ün üzerinde dilde basılacak. Bu tişörtler ancak 15 Ocak gece yarısına kadar alınabilecek ve en az 25 dolarlık bağışlarda ücretsiz kargo ile gönderilecek.

Wikipedia kar amacı olmayan bir kuruluş ve her gün dünya çapında 410 milyon ziyaretçi tarafından destekleniyor. Dünyadaki en popüler siteler arasında beşinci sırada yer alan Wikipedia’nın 270’den fazla dile desteği bulunuyor.

Wikipedia 16 milyondan fazla makale içeriyor ve küresel olarak 100.000‘den fazla gönüllüye sahip.

:: Wikipedia’yı ne sıklıkla ziyaret ediyorsunuz?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yarım Milyon İnsan Neden Bağış Yaptı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yarım Milyon İnsan Neden Bağış Yaptı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yarım Milyon İnsan Neden Bağış Yaptı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "