Okunma

Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


24 Aralık 2010 Cuma 16:30
Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğer mürekkep püskürtmeli bir yazıcı almak istiyorsanız bakacağınız ilk şey çözünürlük olmalı. Çünkü mürekkep püskürtmeli yazıcılarla normal bir yazı dokümanı bastırabildiğiniz gibi bir fotoğraf veya grafikte bastırmanız mümkün.

Özellikle stüdyo kalitesinde fotoğraf baskıları ve net metin baskıları için çözünürlük çok önemli. Piyasada 9600 x 2400 dpi’a kadar yani 23 Megapiksel’e kadar baskı yapabilen yazıcılar bulunuyor. 


Canon PIXMA iP4850, son derece kaliteli fotoğraf çıkışıyla hızı birleştiren başarılı bir A4 yazıcı.


Mürekkep Püskürteçleri

Yazıcı seçerken dikkat etmeniz konulardan biride mürekkep püskürteçlerinin değerleri. Bu değerler genellikle kutuların üzerinde yazan 1 pl veya 2 pl gibi ibareler ile kullanıcılara gösteriliyor.

Aslında bu değerler kağıda püskürtülen mürekkep damlacıklarının boyutunu gösteriyor. Bu değer ne kadar küçük olursa baskı kalitesi de (özellikle fotoğraflar için) o kadar yüksek oluyor.

1 pikolitre 1 yağmur damlasından 2 milyon kat daha küçük ve bu kadar küçük ebatta damlacıklar sadece teknolojinin mucidi Canon’un mürekkep püskürtmeli yazıcıları ile püskürtülebiliyor. Özellikle fotoğraf basmak isteyen kullanıcılar yazıcı alırken bu özelliğin olup olmadığına dikkat etmeliler. 


Canon Pixma MX870, 1 pikolitre baskı özelliğine sahip Canon yazıcılar arasında yer alıyor.


Bağlantı Seçenekleri

Yazıcı almadan önce karar vermeniz gereken konulandan biri de alacağınız yazıcınızı hangi bağlantı seçeneği ile bilgisayarınıza bağlayacağı. USB kablo, ethernet veya kablosuz bağlantı seçenekleri arasından tercihinizi yapmalısınız.

Buradaki en önemli konulardan biri yazıcıyı nerede ve en amaçla kullanacağınız. Buna göre gereksinimlerinizi belirlemelisiniz. Son dönemdeki popüler bağlantı seçneklerinden biri olan WiFi oldukça iyi bir çözüm sunuyor.

Bu tarz bir yazıcı aldığınızda kablo karmaşasına girmemiş oluyorsunuz. Aynı zamanda satın aldığınız yazıcıyı istediğiniz yerde konumlandırmanız mümkün. Bilgisayarınızın bir iki metre etrafında hapis kalmıyorsunuz.


Canon Pixma MG5250 çok fonksiyonlu yazıcı, kablosuz bağlantı özelliği sayesinde her yerde bilgisayarınıza hizmet için tasarlanmış.


Kullanım Kolaylığı

Kimse sürekli baskı alırken sorunlar yaşadığı bir yazıcı kullanmak istemez. Yeni piyasaya sürülen mürekkep püskürtmeli yazıcıların çoğu TFT ekrana sahip. TFT ekrana sahip bir yazıcı aldığınızda, aynı zamanda akıllı bir yazıcı almış olursunuz.

Çünkü bu tarz yazıcılar baskı işlemlerinizi kolaylaştıracak uygulamalarla donatılmışlardır.

Canon Pixma MG8150 üzerinde bulunan akıllı dokunmatik panel kullanıcıların daha hızlı ve menü içinde kaybolmadan işlem yapabilmesi için tasarlanmış.


Ekstra Özellikler

Kendinize uygun yazıcı belirlerken, bazı sorular sormalısınız. USB bellek ve hafıza kartı üzerinden baskı alacak mıyım? Bu tarz sorular yazıcı seçmenizde size yol gösterecektir. Bu tarz soruları çoğaltabilirsiniz.

Yeni teknoloji yazıcıların, USB belleğe ve hafıza kartına doğrudan tarama, gelen faksları hafızaya alma ve ardından USB belleğe ya da hafıza kartına kopyalama, vesikalık fotoğraf çoğaltma, yazıcı ekranı üzerinde kartın içindeki fotoğrafları demo olarak gösterme, uyumlu DVD/CD/Blu-ray üzerine baskı yapabilme, negatif film ve dia tarama gibi özellikleri bulunuyor.


Canon’nun Pixma MG6150 yazıcısı sayesinde uyumlu DVD/CD/Blu-ray üzerine baskı yapabilirsiniz.


Ek Yazılımlar

Alacağınız yazıcıyla birlikte verilen ek yazılımılar genellikle sizin baskı almanızı kolaylaştıracak özelliklerle dolu olur. Örnek vermek gerekirse, Canon Auto Photo Fix II yazılımı sayesinde fotoğraflar üzerindeki kırmızı göz, fazla karanlık veya parlaklık gibi hataları düzeltebilirsiniz.


Yazıcılarla gelen yazılımlar baskı almanızı kolaylaştıracak özellikler sunuyorlar.

:: Sizin önerileriniz neler? Forumda bizimle paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  benimde ihtiyacım cvar ama özelliklerden çakmıyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tabii bu yazıcıların kartuş fiyatı da çok önemli. Adam yazıcıyı ucuza satıp kartuştan parayı vuruyor. alınan yazıcının kartuşunun dolup dolmayacağını da bence iyice araştırın.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Eyv.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Mürekkep püskürtmeli yazıcılar 10 gün kullanmazsan mürekkep kanalları tıkanıyor. Az sayıda döküman basanlar içinde hiç avantajlı değil

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Süper yazı olmuş bu aralar yazıcı almayı füşünüyordum iyi geldi valla

" Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "