Covid-19’u görünce alarm veren biyosensör!


31 Ocak 2021 Pazar 21:00
ABONE OL
Covid-19’u görünce alarm veren biyosensör!

Tüm dünyada etkisini göstermeye devam eden Covid-19’un tespiti mutasyonlar geçirdiği için daha da zorlaşıyor. Bilim adamlarının geliştirdiği yeni tür biyosensör sayesinde burun çubuğu veya kan örneğinden sonuç elde etmeye oranla daha hızlı şekilde virüs tespit edilebilecek.

Virüs antikorlarıyla karşılaşınca alarm veren biyosensörler

Bilim adamları, koronavirüsü oluşturan proteinleri ve buna karşı antikorları tespit etmek için yeni bir yol keşfetti. Virüs bileşenleri veya spesifik Covid-19 antikorları ile karıştırıldığında ışık yayan protein bazlı biyosensörler tasarladılar.

Günümüzde bu virüsü teşhis etmek için çoğu tıbbi laboratuvarlar ve virüsün genetik materyalinin görülebilmesi için çoğaltılan RT-PCR adı verilen bir tekniği kullanılıyor. Bu teknik, uzman personel ve ekipman gerektiriyor. Antikor testinde ise, bir kişinin geçmişte COVID-19 olup olmadığını ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda pandeminin yayılmasını izlemek için kullanılan bu tespit yolu da karmaşık laboratuvar malzemeleri ve ekipmanı gerektiriyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/01/yeni-biyosensorlerle-koronavirus-tespiti-hizlaniyor-1.jpg

Genetik amplifikasyona ihtiyaç duymadan hasta örneklerinde virüsü doğrudan tespit etme çabası içinde olan Wisconsin Üniversitesi’nden Biyokimya Profesörü David Baker liderliğindeki bir araştırma ekibi, yeni biyosensörler tasarlamak için yeni bir cihaz geliştirdi. Bu protein bazlı cihazlar, virüsün yüzeyindeki belirli molekülleri tanıyor; onlara bağlanıyor ve biyokimyasal bir reaksiyon yoluyla ışık yayıyor.

Wisconsin Üniversitesi Bölüm Başkanı Baker, yeni yöntemle ilgili “Laboratuvarda bu yeni sensörlerin simüle edilmiş hali; burun sıvısı veya kan örneğindeki virüs proteinlerini veya antikorları kolayca tespit edebildiğini gösterdi” dedi. Ayrıca, “Bir sonraki hedefimiz, teşhis ortamında güvenilir bir şekilde kullanılabilmelerini sağlamak” dedi.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Covid-19’u görünce alarm veren biyosensör! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Covid-19’u görünce alarm veren biyosensör! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Covid-19’u görünce alarm veren biyosensör! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği