Yeni COVID-19 araştırması: Ruh sağlığını etkiliyor!


11 Kasım 2020 Çarşamba 23:02
Yeni COVID-19 araştırması: Ruh sağlığını etkiliyor!

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre koronavirüsü teşhisi koyulmuş vakaların beşte birinde psikiyatrik bir hastalık tanısının koyulduğu ortaya çıktı. Biliyorsunuz virüs hakkında her geçen gün yeni bir araştırma yayımlanıyor. Bunlardan birisine imza atan Oxford Üniversitesi araştırmacıları, koronavirüs ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip diyor.

Koronavirüs ruh sağlığı üzerinde etkili

ABD’deki vakalarını mercek altına alan araştırma, pozitif COVID-19 vakalarına odaklanıyor. Araştırmaya göre, pozitif çıktıktan sonra üç ay içinde beş kişiden birinin psikiyatrik bir hastalık tanısıyla karşılaştığı sonucuna ulaşıldı.

Oxford Üniversitesi araştırmacılarının liderliğinde yürütülen çalışma, iyileşmiş koronavirüs hastalarının diğer hastalıkları olan hastalara kıyasla anksiyete, depresyon veya uykusuzluktan iki kat daha fazla muzdarip olduğunu öne sürüyor. Yeni araştırmanın baş yazarı Paul Harrison: “COVID-19’dan kurtulanlar daha fazla zihinsel sağlık sorunları riski altında olacağından endişeleniyor. Geniş ve ayrıntılı bir araştırmadaki bulgularımız bunun muhtemel olduğunu gösteriyor” diyor.

koronavirüsü ruh sağlığı

Araştırma kapsamında yaklaşık 62 bin pozitif vakaya odaklandı. Takip edildiği kadarıyla bu hastalar pozitif çıktıktan sonra 90 günlük süreçte yüzde 18.1’i psikiyatrik hastalık teşhisi ile karşı karşıya kaldı. Teşhis koyulan rahatsızlıklar ise anksiyete bozuklukları, uykusuzluk ve bunama olarak kayıtlara geçiyor.

Açıkçası, herhangi bir hastalıkla mücadele etmek zaten zihinsel sağlık sorunlarına neden oluyor ancak bu araştırmanın amacı COVID-19‘un bir kişinin diğer sağlık sorunlarına kıyasla bu psikiyatrik rahatsızlıkları özellikle artırıp artırmadığını anlamaktı. Sonuçlar, diğer çeşitli tıbbi olaylarla karşılaştırıldığında, COVID-19 hastalarının akıl sağlığı sorunlarından muzdarip olma riskinin oldukça yüksek olduğunu doğruluyor.

Araştırmacıların önerileri arasında, ilerleyen süreçte virüse yakalanmış kişiler için psikolojik desteklerin de verilmesi yönünde oluyor. Harrison, yeni çalışmanın öncelikle dünyanın dört bir yanındaki sağlık uzmanları için bir eylem çağrısı olarak yorumlanabileceğini de söylüyor.

Araştırmanın tamamını okumak isteyenler için buraya bir link bırakıyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Yeni COVID-19 araştırması: Ruh sağlığını etkiliyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Covid 19 değil 20 Pandemi değil küresel mutasyon

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok saçma, bu muhtemelen bu hastalığı kapmasada bir sorun yaşayacak duygusal açıdan zayıf kişilerdi. Kesinlikle her random 5 insandan 1 inde olcak bu imkansız bence.

" Yeni COVID-19 araştırması: Ruh sağlığını etkiliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni COVID-19 araştırması: Ruh sağlığını etkiliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni COVID-19 araştırması: Ruh sağlığını etkiliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
 10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?