Okunma

Yeni Kimlikler Ne Zaman Dağıtılıyor?


26 Şubat 2016 Cuma 14:00
Yeni Kimlikler Ne Zaman Dağıtılıyor?

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan kanunla beraber “Nüfus Cüzdanı” ibaresinin yerini alan yeni çipli “Kimlik Kartları” için tüm hazırlıkların tamamlandığı açıklandı. Pilot bölgede dağıtımına başlanacak olan yeni çipli kimlik kartları, 2018 yılına kadar ülke genelinde dağıtılmış olacak.

İşte yeni kimliklerin dağıtılacağı tarih

İlk olarak pilot bölge olan Kırıkkale’de dağıtılacak olan çipli kimlik kartları için Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan 14 Mart tarihini verdi.

Yeni çipli kimlik kartlarıyla beraber çok daha güvenli bir sisteme geçildiğini belirten Bakan Elvan, “14 Mart’ta Kırıkkale’de yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlayacağız. Bu kimlik kartları vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine geçebilecek, pasaport yerine kullanılabilecek” diye konuştu.

16-02/26/yeni-cipli-kimlik-kartlari-2.jpg

Yüksek güvenlik önlemleri!

Dünyadaki benzerlerine göre yerli mühendislik ve yerli üretim katma değeri çok daha yüksek olan kimlik kartı elektronik, görsel ve kimyasal olmak üzere bir çok güvenlik unsuruna sahip.

Her kimlik kartına özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş olan şifreli grafik tasarımlarının yer alacağı kimlik kartlarında ayrıca özel DNA’ya sahip mürekkepler kullanılıyor. Daha bir çok güvenlik unsuruna sahip olan yeni kimlik kartlarının diğer güvenlik önemleri ise gizli tutuluyor.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen şifre mekanizmalarıyla korunan kimlik kartlarında yer alan bilgilere korsan yollarla ulaşmanınsa imkansız olduğu söyleniyor.

16-02/26/yeni-cipli-kimlik-kartlari-3.jpg

Yeni kimlik kartlarının özellikleri neler?

– Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.

Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.

– Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.

Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

– Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.

– Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.

– Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.

Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek.

E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.

E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

16-02/26/yeni-cipli-kimlik-kartlari-4.jpg

Kimlik kartları nasıl alınacak?

Yeni çipli kimlik kartları için 18 TL karşılığında ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekirken, sağlık veya benzeri sebeplerle ilçe nüfus müdürlüğüne gidemeyen vatandaşlar içinse başvuruların evde alınabilmesi için gerekli teknik hazırlıklar tamamlandı.

Kimlik kartlarının tasarımında ise ülkenin ulusal, kültürel ve tarihi ortak değerlerini içeren motiflere yer verildi. Selçuklu çizgileri, Osmanlı motifleri ve Cumhuriyetin modern çizgileri, banknot basım teknikleriyle yeni kimliklere işlendi.

Renk olaraksa yeni kimliklerde Uluslararası alanda Türkiye’yi temsil eden Turkuaz tercih edildi ve kadın erkek ayrımı olmaksızın tek renk ve tek tasarım kullanıldı.

Yeni çiplik kimlik kartlarının yıl sonuna kadar tüm illere yaygınlaştırılması ve 3 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor.

:: Yeni kimlik kartlarını nasıl buldunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

105 yorum - “Yeni Kimlikler Ne Zaman Dağıtılıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan adam kredi kartına aidat ödüyo ses çıkarmıyo ama 18 lira çok diyo… avrupada ikametgah çıkartmak bile parayla kimlik zaten parayla siz ötüyonuz burda…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İki senedir aynı haberi görüyorum, her yayınlandığında 1 yıl tarihi güncelleniyor o kadar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş çok doğru söylemiş bir çay 3 lira aldığımız maaş 1500 TL Nasıl bir sistem bu , bu ürünede 18 TL çöp değil bu durumda

 4. SDN Okuru dedi ki:

  birşeyide beyenin nankörler yazan arkadaş 1998 den beri kimlik kartı çıkarmak için milyonlarımızı batan şirketlere yatırıp duruyoruz para vadandaşın parası tayyip in değil 18 senedir para veriyolar çıkan kimlik mimlik yok şimdide tüpütak gibi işe yaramaz kuruma paramız gidecek bu kurum daha elle tutulur ne yapmış ki şimdiden sonra ne yapsın anca profosörlerimizi icat yapmaktan soğutup beyin göçüne zorlayan bi kurum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kart çalındığında eğer bildirirseniz anında bloke olacak ve ehliyet diploma hepsin bunun içinde kayıtlı olacak içine herkes için 1 gb alan veriliyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyede insan canının güvencesi yok ama olsun kimliklerimiz güvencede olsun hani bomba falan patlatırsa bizi, lazım olur peki ateşe bombaya darpa kurşuna falanda dayanıklımı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  devlet verdiği nüfus cüzdanını bile kar kapısı olarak görürmü arkadaş bu mantıkla verildiği sürece almayacağım

 8. SDN Okuru dedi ki:

  birşeyide beyenin nankörler 🙁

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Pahalı kesinlikle pahalı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  o da senin devletinin sana kazığı, devlet ticari kurum mu?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Adam fransa da yasiyor ama türkiye ile kiyasliyor çok beğeniyor san gel ulkene asgari ücretle çalış….

 12. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bir işe yaramaz çıksın iki ayda hacklenir para tuzağı vatandaş 'yolunacak kaz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  2012 de geliyodu olmadı 2013 olmadı 2014 olmadı 2015 nihayet 2016 vay anasını be ne kimlikmiş 😀 istanbula inş yaz ayında gelirde alırız 2017 ye kalmaz.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  2 yıl sonra amerika ve 10 yıl sonra ülkemiz de zorunlu olacak RFID teknolojisinin (kölelik teknolojisi) çok iyi bir reklamı olacak bu kart. -Parmağınızın arasına yerleştiriyoruz, kanseri bile önceden tanımlıyor. Küçücük bişe. Kaza mı oldu, kan mı lazım. Kan grubunuz içinde. Hemen kan verilecek. Yalanlar yalanlar…Bizim insanımız da zıplayacak ve yeni dünya düzenin ill dev adımı atılmış olacak.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  1 bardak çay 3 lira, kahve 7 lira. muazzam güvenlik sağlayan kimlik için 18 lira çok değil. yıllarca kullanacağız.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  İst için başvuru ne zaman başlıyor

" Yeni Kimlikler Ne Zaman Dağıtılıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Kimlikler Ne Zaman Dağıtılıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Kimlikler Ne Zaman Dağıtılıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "