Okunma

Yeni RTÜK kararı Netflix için ne anlama geliyor?


26 Eylül 2018 Çarşamba 09:40
Yeni RTÜK kararı Netflix için ne anlama geliyor?

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 25 Eylül’de gerçekleştirdiği toplantıyla, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik” tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Geçtiğimiz Mart ayında ilk kez gündeme gelen internet üzerinden yayın yapan kuruluşlara yönelik hazırlanan yönetmelik, önümüzdeki haftalarda resmi gazete üzerinde yayımlanmasıyla, ilk kez yürürlüğe girecek. RTÜK Netflix ve diğer platformlar üzerinde önemli bir güç haline gelecek.

Hazırlanan bu yeni yönetmelik 24 maddeden oluşuyor ve ülkemizde aktif olarak hizmet veren, Netflix ve BluTV gibi kuruluşları direkt olarak etkiliyor. TV yayınlarının aksine, kullanıcıların istedikleri zaman tüketebileceği içeriklere yer veren bu platformlar, ilk kez RTÜK’ün kapsamlı denetimi altına giriyorlar.

RTÜK Netflix ve diğer yayın platformlarını yasaklayacak mı?

Avrupa Birliği tarafından internet yayınlarıyla ilgili kısa süre önce yapılan düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirildiği ifade edilen bu yeni yönetmelik, internet yayıncılarının RTÜK’ten lisans almalarını şart haline getiriyor.

Netflix

Yayın lisansı alan yayıncılar, aynı zamanda abonelerine dair veriyi de –istendiği takdirde– RTÜK ile paylaşmak zorundalar. Yani iddiaya göre, RTÜK hem Netflix içeriğini denetleyecek, hem de abonelerin hangi yayınları izlediğini istediği zaman görebilecek. Bu madde özellikle tepki çekerken, yine RTÜK üyeleri tarafından yapılan açıklamaya göre, istenilen belgelerin sadece brüt gelirlerin belirlemeye yardımcı olarak mali veriye dair olduğu ifade edildi. Yani RTÜK, kendi tanımıyla, kullanıcıların kişisel bilgilerine erişemeyecek.

AB standartlarına uygun olarak hazırlandığı ifade edilen yönetmeliğin bir başka önemli maddesiyse, yerli yayınları ilgilendiriyor. Yine ülkemizde hizmet veren internet yayın platformları yayın kataloglarında yüzde 30 oranında yerli yapımlara yer vermek zorundalar.

Yeni yönetmeliğin önümüzdeki Kasım ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Yeni RTÜK kararı Netflix için ne anlama geliyor?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ondan sonra korsana dur diyin diye aglaniyorlar birak kardesim bi eglencemiz netflix var

 2. Anonim dedi ki:

  Elveda Netflix, hoşgeldin çukur

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok özgürüz para vererek film izleyemiyoruz

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Üzerlerine güç olacakmış Ay rütük çok güçlenme sen. Ne işe yarıyon ki

 5. Anonim dedi ki:

  Vatandaşına güvenemeyen devletler onları koyun gibi güdebileceğini sanır.
  Kızını başıboş bırakırsan ya davulcuya varır ya zurnacıya hesabı…

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok kötü oldu bu ya. Netflix tr dende çekilirse tr dublaj dizi film de izleyemiycez. En iyi dublajı nf yapıyordu. intten hatalı çevirilmiş altyazılı ve görüntü kalitesi berbat olarak izlemek istemiyorum yaa 😭😭

 7. Anonim dedi ki:

  Güle güle Netflix seninle güzel günlerimiz oldu korsana ve altyazı aramaya devam…

 8. Yktrnslv dedi ki:

  Her şeyi bipleyip blur basacaklar mı onu deseydiniz.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya Allah rızası için bari Netflix ı rahat bırakın ya paramızla da dizi izleyemicez olmayı versin rtük lisansı zaten çok az içerik vardı içinden geçeceksiniz netflix in resmen ekonomik krizin sıkıntısını böyle platformlardan çıkartmaya çalışıyor gerçekten televizyonuda bozdunuz böyle yapa yapa tebrikler

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Rtük önce tv de yayınlanan cinsel istismar yayınlarına baksın millete kadına nasıl tecavüz edilir bunları anlatan dizileri yayından kaldırsın tv satış pazarlama adı altında milletin parasını çalıp millete çöp satan tvlere firmalara el atsın koskoca Türkiye Cumhuriyetin de adalet bitmiş herkes birbirini dolandırmanın peşinde çok güzel kılıfına uyduruyorlar adaletin olmadığı yerde çakallr hüküm sürüyor

 11. Anonim dedi ki:

  Bizlerin çıkarları için değil, kendi cıkarları için yapıyorlar . Sırf onlardan Netflix ve diğer platformlardan para alma yolları. pamuk eller cebe

 12. Anonim dedi ki:

  Televizyonu batirdilar zaten. .. internet keyfine de batirmaya calisiyorlar. Turkiyede insanin keyfine eden tek kurum RTUK.

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi kötü yayın olur çocuklar görmesin diye önlem alırsın internetteki olaya niye karışıyon ben izlemek istiyorum kardeşim sizene

 14. Anonim dedi ki:

  Olması gerekli artık Netfilex ve diğer internet TV sağlayıcıları uydudan bağımsız TV lerde boy göstermeye başladı.
  Buda denetimi makul kılar.

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Halkı düşünmek yerine sistemin çıkarlarını düşünecek bir tasarı daha

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hay babaayın düşmanlarını …

" Yeni RTÜK kararı Netflix için ne anlama geliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni RTÜK kararı Netflix için ne anlama geliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni RTÜK kararı Netflix için ne anlama geliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "