Okunma

Yeni Rus Savaş Uçağı SR-10!


04 Mart 2016 Cuma 20:00
Yeni Rus Savaş Uçağı SR-10!

Günümüzde savaş alanı karadan çok havaya dayanan bir yapı haline geldi. Dolayısıyla ülkeler, hava savunmasına ve hava çarpışmasına daha da önem vermeye başladı.

Bu durumun son örneği ise Rusya’dan geldi. Yeni geliştirilen Rus savaş uçağı SR-10, özellikle uçuş yönüne ters kanat yapısı ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Yeni Rus savaş uçağı SR-10 özellikleri!

Russian KB SAT tarafından, Rus Hava Kuvvetleri envanteri için geliştirilen SR-10, uçuş yönüne ters 10 derecelik kanat yapısına sahip. Açıklanan bilgilere göre söz konusu bu ters süpüren kanat yapısı, pilota daha esnet manevralar yapma imkanı sunuyor.

16-03/04/news_1-yeni-rus-savas-ucagi-sr-10-rs10-2016.png

Öte yandan yeni Rus savaş uçağı SR-10, sahip olduğu bu ters kanat yapısı ile düşük hızlarda çok ciddi uçuş performansı kazanıyor. Dolayısıyla SR-10, düşük hızlarda ve iniş-kalkış sırasında çok daha performanslı süreç sergileyebiliyor.

Ek olarak SR-10 savaş uçağının, uçuş sırasında da sahip olduğu ters kanat tasarımı ile ciddi derecede uçuş stabilitesi elde etmiş olduğu da, açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Son olarak yeni Rus savaş uçağı SR-10 test uçuşları ile ilgili video da yayınlanmış durumda. Yayınlanan bu SR-10 test uçuşu videosunu, aşağıdaki bağlantı aracılığıyla izleyebilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=XoXdplKWSso]

:: Farklı kanat tasarımına sahip Rus savaş uçağı SR-10 ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

103 yorum - “Yeni Rus Savaş Uçağı SR-10!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  küçümsemek olmaz sonuçta savaş jeti yapmış adamlar. bunu dünyada yapabilen sayılı ülkeden biri rusya. fakat savaş konsepti değişiyor. artık hava operasyonlarının çoğu insansız araçlar tarafından yapılıyor. bu sadece başlangıç. zira ihaları avlayacak ihalar henüz yok. bunlar olduğunda otomatik savaşan ihalar, yapay zekalı otopilotlar göreceğiz. o zaman savaş yazılımda olacak. bu tarz yazılımların askeri bürokrasiden çıkması çok zor. yazılımda özel sekörü güçlü olan ülkeler öne çıkacak

 2. SDN Okuru dedi ki:

  F35e rakip olamaz geyiği yapan arkadaşlar biraz etraflarına bakarak yorum yapsın. Rusya bizim kapı komşumuz ve şu andaki siyasal gelişmeler sebebiyle baş düşmanı da biziz ve ellerindeki migler bizim f16'larımıza göre çok önde bunu da kanıtladılar bu uçak ne yapar ne performans verir bilemeyiz ancak elin uçağıyla öğünecek lüksümüz yok Amerikan uçakları daha iyi veya değil sonuçta bizim elimizde o uçaklar yok ve biz bu filo ile baş edecek bir milli üretime sahip değiliz dolayısıyla güçlü biz düşmana karşı öğünecek birşeyimiz yokken bu saçma yarıştırmalardan vaz geçin.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kokpitte teknoloji 0 , bi cacık olmaz bu uçaktan , bildiğin 50nc kokpiti

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bi karar ver sr-10 mu rs-10 mu ? yazdığını bi oku

 5. SDN Okuru dedi ki:

  asdasda

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Aracı bilen ile bilmeyenin kullanması arasında dünya kadar fark var. Ayrıca, bir uçak/tank tek başına bir yere kadar iş yapabilir. Eğer ABD Irak savaşında radarları iptal etmese bu kadar kolay olur muydu? Bunun dışında lojistik, yedek parça, deneyimli kullanıcı gibi bir sürü etken var. Aynı savaşı Rusya-ABD savaşı olarak düşünürsek çok daha farklı olurdu.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  F35 Su50'ye rakip olamaz. F35 çok amaçlı uçaktır. Amerika masraflı olmasın diye her göreve uygun şekilde üretmiştir. Su50 ise avcı uçağıdır. Tek amacı havadaki rakiplerini düşürmektir. Vikipedi gibi sayfalarda 2 uçağında özellikleri var karşılaştırabilirsiniz.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Videoda SR-10 diyor, yazıda RS-10 diyor hangisi yanlış 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaş bırak sen elektronik devresinde LED yak,

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sadece bir eğitim uçağı.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bir havacı olarak gördüğüm en ilkel kokpit.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Habersanki ilk ruslar yapmış gibi anlatılmış. Tarihte pekçok örneği ***** jet ters kanatlı uçak 1984 Grumman x29 dur. Sonra 1997 Sukhoi ikinci savaş uçağını yapmıştır.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be adamlar tek başına geliştirmişler helal olsun putin başkana.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Batı, zihniyetini küçülttüğü devşirmelerle bizi içeriden vuruyor.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Jailbreak yapmışlar helal olsun 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Lada ne ise bu da o işte. Doğanda rus aeviciliği başladı anlaşılan. Bir tek Türk sevemedi.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Pilot yorumlarına ve uzmanlara bakılırsa Miglerin daha iyi olduğu ortada. Savaşlarda abd direk kendi eğitimli pilotlarıyla ve uçaklarıyla savaşırken rusya ise uçaklarını araplara ve diğerlerine vermiş. Miglerin adının karalanması üzerine bir süre sonra kendi pilotlarını gönderdiği abd'nin bu pilotları tespit ettiğinde telsizden kod geçip ona göre dırum aldıkları bilinir. Detaylı araştıran görür. Yeni nesil uçaklar henüz tamamlanmadığından karşılaştırmak saçma. F35 lerin görünmez olduğunu düşünenler de azcık okusunlar sadece radar izi küçük. Adam daha farkkı radar yapar çözer görünmezlik yok sonuçta. Yugoslavyada da aynı görünmezlik olayı yapılmış ancak uçaklar migleri geç daha düşük uçaklarca vurulduğundan bu görünmezlik olayı uzunca süre düşünülmedi bile. Yeni nesilde abd kesinlikle avantajlı olacaktır daha çok paraya sahip oldukları kesin ancak mühendis olayı bunlar. F35 projesinden bir kaç ülkenin çekildiğini uçağın başarısız olduğunu söyleyenler oldu. Avustralya idi sanırım özellikle beğenmeyip vazgeçen

 18. SDN Okuru dedi ki:

  F35 in yanından geçemezkine.. Hele bir gelsin bizim f35 ler ;)Sorun değil gardaş 10 derece açılı ters kanat bizi kesmez, gessin onuda vururuz eheheh.. 😀

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ergen takımı da tsar bomb diye bir şey öğrenmiş, ne zaman rus lafı geçse "abi rus'ların tsar bomb diye bi şeysi var, çok güçlüler" geyiği yapıyor. Yaw tsar bomb dediğin hidrojen bombası, amerikada var fransada var, İngilterede var vs. YouTube dan bi video izleyip yorum yapmayın, hasta etmeyin insanı

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Kimileri f16 dışında uçak bilmediklerinden f16 zamanının ve şimdinin en iyi uçağı demişler. Yaygın olması en iyi olduğu anlamına gelmez Amerika f15 keri satmadıysa f22 leri satmadıysa bir bildiği var

" Yeni Rus Savaş Uçağı SR-10! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Rus Savaş Uçağı SR-10! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Rus Savaş Uçağı SR-10! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "