Okunma

Yerli uçan otomobil Cezeri görücüye çıktı!


17 Eylül 2019 Salı 14:15
Yerli uçan otomobil Cezeri görücüye çıktı!

Türkiye’nin büyük teknoloji şirketlerinden BAYKAR, Ağustos ayında ilk yerli ve milli uçan otomobil prototipinin hazırlandığını açıklamıştı. Cezeri olarak adlandırılan uçan otomobil TEKNOFEST kapsamında görücüye çıktı.

Prototipin 9 ay gibi kısa bir süre içerisinde hazırlandığı ve aracın şu anda tek kişilik taşıma üzerine geliştirildiği belirtildi. İlerleyen yıllarda iki veya daha fazla kişiyi taşıyabileceği belirtilen Cezeri’nin teknik özellikleri şu anda bilinmiyor.

Uçan otomobil Cezeri görücüye çıktı!

Halen prototip aşamasında olunduğu için başta motoru olmak üzere teknik özelliklerinin netleşmesi zaman alacak. Yerli uçan otomobilin proje yöneticileri aracın hem kargo hem de kentsel hava taşımacılığına yön vereceğini dile getirirken, “bugünün değil, yarının teknolojisi” sloganıyla ifade ediyor.

Yerli uçan otomobilin kısa süre içerisinde 1 saat uçuş yapabilir hale geleceği belirtildi. Festival kapsamında deneme uçuşunun yapılıp yapılmayacağı oldukça merak ediliyor. Bugün Atatürk Havalimanı’nda başlayan TEKNOFEST, 22 Eylül tarihine kadar devam edecek.

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali – TEKNOFEST hava gösterilerine, etkinliklere ve birbirinden rekabetçi yarışmalara ev sahipliği yapıyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

42 yorum - “Yerli uçan otomobil Cezeri görücüye çıktı!”

 1. erlksr716141 dedi ki:

  Uçup kaçan bir otomobilimiz olacak desene 🙂

 2. Anonim dedi ki:

  Güzel bir otomobil olacağa benziyor

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  CHP yi ortadan kaldıracak bir makina icad edilirse gerisi kendiliğinden gelir…

 4. hk dedi ki:

  hahahahahahahaha ya bi gidin ve kardeşim

 5. Anonim dedi ki:

  Uçmuyor bile ulan maket yapmışlar sadece😂

 6. Anonim dedi ki:

  Sanatsal etkinlikler mi faydasız ! Tabi o çalıştay yapılacak, teknofest de yapılacak. Sanat insanı hayvandan ayıran önemli etkiliklerdendir. Tasarımının beğenmediğin telefonu alır mısın ? Kızdığımız şu ne yazık ki o pohpohlanarak açıklanan işleri dünyada insanlar evinin garajında bile yapıyor. Siyasi ayrım yapmadan destek olmayı öğrenmeden gelişim olmaz. Cehalet başka bir şey.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerdeki otomobili yapamayan ülkem uçanını yapmış yıllardır avutuluyoruz

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu sadece içi boş anlamsız bir mocap model tasarımıdır sadece insanlara yıkama yağlama amaçlıdır herkes diyor onu yapıyor bunu yapıyor bu şirket diye ama banada ve hibe 50 milyon dolar havadan kreşi bak ben bu ülkeye neler yapıyorum günümüzde görünen sadece şudur üretim imkanlarına sahip olanlar yada olamayanlar ve asıl marifet uzaktan kumandalı adı İHA olan oyuncaklar yapmak değil tamamen özgün tasarımla insan taşıyan gava araçları yapıp üretmektir Teknofest,e gidin bakın görün hiç birisi oyuncak seviyesini geçmeyen RC Model çöplüğü dolu farklılaşma yada gelişmeyi bu ülke yanlış anlıyor ☹😞👎

 9. Anonim dedi ki:

  o Kadar çok gavur hayranı yaşıyor bu ülkede şaşıyorum hükümeti sevin sevmeyin o ayrı ama ülkede güzel bir şey yapılmaya çalışılıyorsa da karşı gelmeyin tabi ki herşey birden olmaz zamanla olacak ama sırf muhalefet için karalama yapmayın.Sizin sevdiğiniz adamları da görüyoruz İzmir ***** gün boyunca Heykel çalıştayı yapacakmış Beğenmediğiniz Akp lilerde Teknofes yapıyor hadi kim çağdaş kim ülkesine faydalı iş yapıyor açıklayın bakalım.Bırakın bu siyaset işlerini de Ülkemiz için faydalı olan işleri destekleyelim faydasızları eleştirelim.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Akp teknofes yapıyor da izmir heykel yapıyor diye ayrım yapılmamalı sonuçta bunları yapan ve üreten bizim insanımız ve bu gurur verici. Ama insanların sanata da ihtiyacı vardır, teknolojiye de. Bir kentimizde teknoloji tanıtımı yapılıyorken diğer kentimizde sanat yapılıyor. Sonuçta hepimiz bu ülkenin insanlarıyız sanata da ihtiyacımız var teknolojiye de bunlar güzel şeyler ayrımcılık yapmadan bir olmalıyız.

 10. Anonim dedi ki:

  Herkesin aklında tek soru vardı; “uçuyor mu bu?”

 11. Hasan dedi ki:

  Yaw arkadaş uçan otomobil diye piyasaya çıkartılıyor bildigin mini helikopter. Bu yolda giden bir arac degil sadece havada ucabilen bir makine. Otomobille sadece ucan bir makineyi aynı kategoriye koyup ucan otomobil diye isimlendirmek saçmalık. Aptallaşmayın. Bi sektör oluşturuyorsunuz bari ismini düzgün koyun.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   otomobil” ne demek? 1. Patlamalı, içten yanmalı, elektrikli bir motor ya da gaz türbiniyle hareket eden taşıt demektir. Sen Bi neyin ne olduğu öğren…

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hep kandırma hep aldatma bulandırma denizi uyandırırsın keyizi.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ulan bi de iyi bir yorum yazın.Size kalsa bu milletin bu vatanda bir şey yapmaya hakkı olmasın.

 13. omrmrkc971971 dedi ki:

  Helal olsun inşallah devamı gelir

 14. Anonim dedi ki:

  Boya uluslararası denetime tabi kimyasallar içerir ve Türkiye bunları ne yazık ki üretemiyor, ana madde yurtdışıdan geliyor. Limana geldiğinde denetleniyor. Yani boya da pek yerli sayılmaz, ne yazık ki.

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  1-2-3 deneme!

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiç bir şey yapılmıyor bu ülkede deyip bir şeyin yapılmasını istemeyen güruh online yine

  1. Anonim dedi ki:

   Gerçekten bişeyler yapın da offline olalım…

   1. Anonim dedi ki:

    kronik solcular salın artık şu ülkeyi

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu yapılan çalışmaya bile çamur atanlar, ancak vatan haini olabilir çünkü bilimsel bir eleştiri yok, motor lafı edenler Apple’ın Samsung dan parça almasına bir şey diyemiyor… Doğru ya aptallar gibi heykel yapıp, kafayı bulup kız kardeşini arkadaşının yatağına koymaliydi

  1. Anonim dedi ki:

   ne kadar seviyorsunuz kendinizle aynı fikirde olmayanlara vatan haini yakıştırmasını…sizden bu zihniyetle bi nane olmaz…isterseniz altın kaplama olun…

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yalan dolan….

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Millet kendi malina sahip cikar bizimkiler sovuyor ne yaparsaniz yapin ben hep destekcisi olacagim bravo turkiyee💪👏

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Niye bu kadar yerliliğe takmışsınız f-35 in 900 küsür parçası Türkiye’de üretiliyor du. Sizce f-35 ne kadar Amerikan? Önemli olan markanın yerliliği.

 21. Anonim dedi ki:

  uçtuğunu gören varmı

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerli üretim diyen arkadaşlar Almanların yerli üretim diye neye dediğini öğrenin gelin. Global bir devirde bu kurduğunuz bu cümle komik ve belki de gelişememizin önemli maddelerinden biri.

 23. Anonim dedi ki:

  Zeki müren de bizi görecekmi?

 24. Anonim dedi ki:

  Ülkesini beğenmeyenler o zaman verin üljeyi hdpy onlar yönetsin ulan ne kadar Türkiye düşmanı insan var sözde Türküm diye geçinenler aslında köle olmak isteyen amerika sevdalıları bunların ne olduğu belirsiz her zaman ülkeyi karalamak için ellerinden geleni yaparlar,dünyada kaç ülke çıkardığı ürünü tamamen kendisine ait olduğunu ıspatlıyor,siz sanıyorsunuzki F35ler tamemen amerikaya ait birley bilmeyen asıl sizlersiniz…

 25. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Elemana bak ya yerli ama devlet yapmıyor hep özel yazmış ya arkadaş senin beyin yerli mi merak ettim. Mercedes yada wolswagen Almanya devleti mi uretiyir yada fordu Amerika devleti mi he dicen savaş aletleri evet yeni alınan s400 leri de Rusya’da özel şirket üretiyor ABD de f35 leri özel şirket üretiyor beyin çok çalışıyor ya ona buna bok ationuz anca klavye hadi siz yapın birşeyler ?

 26. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünyada kendi ülkesin de herşeye karşı çıkan tek millet Türkiye Cumhuriyeti üretmeyin üretilene de yok öyle olmamış yok böyle olmamış siz tüketmeye devam edin heykel kafalar… millet alışmış 1e 10 satmayı hiçkimsenin işine gelmiyor serbest piyasa olunca üretime geldiği zaman yok Çin’den gelmiş parçalar oradan buradan gelmiş diyorsun en azından insanlar uğraşı içinde saygı duymak gerekir heykel kafalar 90 yıldır diktiğin heykele git tap gezizekalı

 27. Anonim dedi ki:

  Önce samanı yerli yapın.

 28. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Drone nun büyük boyu ve cezeri ismi,tek kelimeyle trajikomik

 29. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Üzerindeki “Made in Turkey” yazısının boyası Türkiye’de üretiliyor işte 🙂

  1. Anonim dedi ki:

   Sen öyle sanmaya devam et…

 30. Anonim dedi ki:

  Sürekli motoru dahi olmayan protatipleri yerli üretim ve yarının teknolojisi diye sunup duruyorlar. Umarım bir an önce gerçek hayatta da faaliyetlerini görürüz.

 31. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Otomobil yaptık daaa…
  Ucan otomobil kaldı…
  Herşeyi ithal eden ülke de üretim yapmak yada Yapıyoruz gösterisi bakış açısı tabi

 32. Anonim dedi ki:

  Baska mecralarda okudugum yorumlarda haber sitelerini okuyanlarin cogunlugu bu tarz haberlere negative yorum yapiyorlar memnun degiller, fakat onlari suclamamak lazim, bencede herhangi birisi parayi basip yurt disindan buyuk bir drone alip altina da aliminyum yada plastik kulube ekleyebilir, yani bunlar ihtimal dairesinde, neden bu elestiri, cunki orginal birsey uretemedik malesef. dolayisiyal negative yorum yapanlara vatan haini muamelesi yapmain, onlarin negative yorumlari sayesinde ortaya birileri cikip orginal ve gercekten yerli birseyler yapacaklar.

 33. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi çekinmeyin, dalga geçin, aşağılayın. Biz alıştık size rahat olun. Sizin gibiler sayesinde daha da güçleneceğiz, daha da çoğalacağız.

 34. Anonim dedi ki:

  hahahaha

 35. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerli deyince bunları devlet yapıyor sanan bir kesim var ya ona üzülü***** ama hepsi özel şirketlerden çıkıyor.

" Yerli uçan otomobil Cezeri görücüye çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli uçan otomobil Cezeri görücüye çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli uçan otomobil Cezeri görücüye çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "