Yerli Xiaomi’lerin satış tarihi belli oldu


20 Mart 2021 Cumartesi 11:30
ABONE OL
Yerli Xiaomi’lerin satış tarihi belli oldu

Türkiye’ye yapılan teknolojik yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Çinli teknoloji devlerinin hamleleriyle hızlanan yatırım faaliyetleri, Oppo‘nun ardından Xiaomi ile sürüyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde test üretimlerine başlayan Çinli firmanın yerli Xiaomi’leri ne zaman satışa sunacağı belli oldu.

Bakan Varank’a Xiaomi yetkilileri eşlik etti

Oppo’nun ardından Xiaomi’nin de üretim merkezini ziyaret eden ve fabrikaya dair incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar, Türkiye’de satılmaya başlayacak.” dedi. Varank ayrıca, tesisinin yılda 5 milyon akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacağını vurguladı ve “Tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak” diye konuştu.

Açıklamasına ek olarak sosyal medya hesaplarından da konuya ilişkin paylaşımda bulunan Mustafa Varank, “Global teknoloji devlerinin ülkemize yatırımları devam ediyor! Xiaomi, küresel tedarik Salcomp ile Türkiye’de kurduğu fabrikasında test üretimine başladı. Hoş geldin! @XiaomiTurkiye” notunu paylaştı.

Finlandiya’lı Salcomp ile Türkiye‘de üretime başlayan Xiaomi, 15 bin metrekarelik kapalı alanı, 7500 metrekarelik temiz odası bulunan üretim tesisinde faaliyet gösterecek.

Xiaomi’nin akıllı telefon üretimi için test çalışmalarının devam ettiği üretim tesisini ziyaret eden, Varank’a incelemelerinde Xiaomi Orta Doğu Genel Müdürü Ronnie Wang, Xiaomi Türkiye Müdürü Usher Liu, Salcomp Türkiye Müdürü David Chang, Salcomp Operasyon Yöneticisi George Deng ile Kontrolmatik CEO’su Sami Aslanhan eşlik etti.

Bakan Varank’ın değerlendirmesi neticesinde, yerli Xiaomi’lerin Nisan ayından itibaren ülkemizde satışa çıkması planlıyor.

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınladığı gönderiye göre Fabrikadaki incelemelerinin ardından değerlendirmelerde bulunan Varank, özetle şunları söyledi:

Bakan Varank Xiaomi fabrikası hakkında açıklamalarda bulundu

GLOBAL TEKNOLOJİ FİRMASI: Özellikle global teknoloji firmalarının Türkiye’de akıllı telefon pazarına yatırım yapmaya başladıklarını daha önce konuşmuştuk. Tüm Türkiye’nin aslında merakla beklediği bir husustan bahsediyoruz. Xiaomi telefonlarının üretildiği ve önümüzdeki dönemde üretileceği Avcılar’daki fabrikayı ziyaret ediyoruz. Bildiğiniz gibi Xiaomi bir global teknoloji firması. Şu anda marka olarak dünyada en üst sıralara tırmanan, dünyanın en güçlü firmaları arasında yer alan Çin menşeili bir firma. İşte Xiaomi artık telefonlarını Türkiye’de üretmeye başlıyor.

FABRİKAYI YENİLEDİLER: Tabii firmanın stratejisi, kendileri üretim yapmıyorlar. Genelde partnerlerle, ortaklarla üretim gerçekleştiriyorlar. Türkiye’de seçtikleri üretici firma da Salcomp. Salcomp da yine tüm dünyada teknoloji alanında üretim yapan çok önemli bir global marka. İşte bugün burada bulunduğumuz fabrika aslında 1975 yılında kurulmuş eski bir fabrika. Burayı satın aldılar. Burada gördüğünüz şekilde modern bir şekilde fabrikayı yenilediler. 15 bin metrekarelik kapalı alanda üretim yapacaklar. Yaklaşık 7 bin 500 metrekarelik ‘temiz oda’ oluşturdular.

CKD’DEN İTİBAREN ÜRETİM: Telefon üretimleri SKD ya da CKD’den başlayabiliyor. SKD, daha az parçanın montajla bir araya getirilmesi. CKD ise komponentlerin daha en baştan itibaren üretilip yerleştirilmesiyle yapılan bir üretim çeşidi. Global firmalar, Türkiye’ye gelerek CKD’den itibaren artık üretim yapmaya başlayacaklar. Burada Xiaomi telefonlarının üretim testleri yapılmaya başlandı. Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar Türkiye’de satılmaya başlayacak. Bu senenin sonuna kadar da firma, CKD yatırımlarını tamamlamayı düşünüyor.

YERLİ TEDARİKÇİ TAVSİYESİ: Bu gördüğünüz tesislerde yıllık 5 milyon telefon üretme kapasitesine ulaşılacak. Tabii ki global teknoloji firmalarının Türkiye’ye yatırım yapmasından, Türkiye’ye ilgi göstermesinden oldukça memnunuz. Tabii ki onlara şu tavsiyede bulunuyoruz: Türkiye’ye geldiğinizde lütfen yerli tedarikçilerle de görüşmelerinizi yapın. Kendi tedarik zincirlerinize Türkiye’deki yerleşik tedarikçileri de katmaya çalışın ve elbette Türkiye’den ihracatı da hedefleyin.

10 MİLYONUN ÜZERİNDE: Türkiye önemli bir pazar. Özellikle akıllı telefon anlamında 10 milyonun üzerinde telefonun satıldığı bir pazar. Hem bu pazarda iddialı bir şekilde bulunmak hem de Türkiye’deki yaptıkları üretimle dünyaya bu telefonları satabilmek global markalar açısından önemli. İnşallah burada tam kapasiteyle üretime geçildiğinde yani yıllık 5 milyon telefon kapasitesine ulaşıldığında da 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak.

AR-GE YATIRIMLARINI DA ÇEKECEĞİZ: Hem Xiaomi hem Salcomp’un temsilcileri benimle beraber. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Burada özellikle know-how transferiyle kendi mühendislerimizin, teknisyenlerimizin de yetişmesine katkı sağlıyorlar. İnşallah global teknoloji firmalarını Türkiye’ye daha fazla çekmek, beraber Türkiye’de ortaklıklarının önünü açmak için de biz hükümet olarak önümüzdeki dönemde desteklerimizi teşviklerimizi sürdüreceğiz. Sadece üretim değil Ar-Ge alanında da bu firmaların Türkiye’ye yatırım yapma niyetleri var. İnşallah o yatırımlarını da Türkiye’ye çekmeyi başaracağız.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Hangi modeller üretilecek?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Amirali geçtim de bari orta segment de üretebilseler keşke. Giriş segmenti yetersiz kalır.

Yusuf
Yusuf
23 gün önce

İyi güzelde, tam da pandemi döneminde iletişim vergisi %8.5 tan %10 yükseltmek hangi akıl diye sormazlar mı ? Peki bu Türkiye de yapılacak telefonlardan yine faiş Özel Tüketim Vergisi alacak mısınız ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Eee ne zamanmış ?

ahmet
ahmet
23 gün önce

şu telefona yerli mi diyorsunuz gerçekten 😀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

İnşallah ucuzlar da telefon alabiliriz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Hangi telefonlar satılacak acaba

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

Fiyatta dusuerse iyi olur

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Hangi modeller üretilecek acaba ? Mesela Mi 10T Pro olur mu fiyatı ne kadar olur acaba ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Hiçbir Yöneticisi yerli olmayan bir telefon mu yerli biz finlandiya topraklarına mı dahil edildik hayırdır !!

" Yerli Xiaomi’lerin satış tarihi belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yerli Xiaomi’lerin satış tarihi belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Xiaomi’lerin satış tarihi belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme