YouTube, ABD için içerik üreticilerinden vergi kesecek


09 Mart 2021 Salı 22:02
ABONE OL
YouTube, ABD için içerik üreticilerinden vergi kesecek

Google’ın bugün göndermeye başladığı bir e-posta ile ABD dışında yaşayan YouTube içerik üreticilerine yapılan ödemelerden ABD vergilerini kesmesi gerekeceğini duyurdu. Vergiden muaf olan veya belirli bir oranda ödemesi gereken kişilerin tespiti için vergi bilgilerinin gönderilmesi talep edilecek.

Önümüzdeki günlerde bu konuda bir e-posta göndereceğini açıklayan Google, 31 Mayıs 2021 tarihine kadar vergi bilgilerini iletmeyen kullanıcıların, YouTube kazançlarının yüzde 24’üne kadar kesintiler ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Vergilendirme süreci nasıl işleyecek?

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, AdSense‘e vergi bilgilerini göndermeleri için içerik üreticilerine YouTube tarafından bir e-posta yollanacak. AdSense‘e entegre edilen vergi aracı 6 adımdan oluşuyor ve bir dizi soru içeriyor. Platform, bu tarz bir girişimde bulunmasını ise şu şekilde açıklıyor:

Google’ın ABD dışında para kazanan tüm içerik üreticilerinden vergi bilgilerini toplamak ve ABD‘deki izleyicilerden gelir elde ettiklerinde belirli durumlarda vergilerini düşmek, ABD Gelir Yasası’nın 3. bölümü uyarınca sorumluluğa sahiptir.

Eğer YouTube içerik üreticilerinin videoları ABD’deki izleyiciler tarafından görüntülenmezse vergi kesintisi olmayacak. ABD’den elde edilen kazançlar ise AdSense üzerinden otomatik olarak vergilendirilecek.

Google’ın gönderdiği bildirim şöyle:

Google’ın, bu yılın sonlarında (Haziran 2021 gibi erken bir tarihte) ABD dışındaki içerik oluşturuculara yapılan ödemelerden ABD vergilerini kesmesi gerekecek. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, varsa, düşülecek doğru vergi miktarını belirlemek için vergi bilgilerinizi AdSense’e göndermenizi isteyeceğiz. Vergi bilgileriniz 31 Mayıs 2021’e kadar sağlanmadıysa, Google’ın dünya genelinde toplam kazancınızın% 24’üne varan oranda kesinti yapması gerekebilir.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, AdSense’e vergi bilgilerinizi göndermeniz için bir e-posta alacaksınız. AdSense’teki çevrimiçi vergi aracı altı adımdır ve herhangi bir ABD vergisinin uygulanıp uygulanmadığını belirleme sürecinde size yol gösterecek bir dizi soru soracaktır. Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi ve hazırlanacak vergi bilgilerinin listesi için Yardım Merkezimizi ziyaret edin.

Google’ın ABD dışında para kazanan tüm içerik oluşturuculardan vergi bilgilerini toplamak ve ABD’deki izleyicilerden gelir elde ettiklerinde belirli durumlarda vergileri düşürmek, ABD Gelir Yasası’nın 3. Bölümü uyarınca sorumluluğa sahiptir.

ABD dışındaki içerik oluşturucular için, YouTube’dan elde ettiğiniz kazançların ABD vergi perspektifinden telif hakkı olarak kabul edileceği Hizmet Şartlarımızı yakında güncelleyeceğiz. Bu, kazançlarınızın vergilendirilme şeklini etkileyebilir ve ABD yasalarının gerektirdiği şekilde Google vergileri düşecektir.
Kazançlarım nasıl etkilenecek?

Vergi bilgilerinizi sağlarsanız, ABD vergileri yalnızca AdSense’ten elde ettiğiniz aylık ABD kazançlarınıza uygulanabilir. (ABD’deki izleyicilerden reklam görüntülemeleri, YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve Kanal Üyelikleri aracılığıyla kazanılan gelir). Herhangi bir vergi bilgisi sağlanmadıysa, vergi oranınız varsayılan olarak daha yüksek bireysel yedek stopaj oranına (dünya çapında toplam kazançların % 24’ü) bağlı olabilir.
yazarAlpatürk Şahin

1995 yılında Trabzon'da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi aldı. 2019'dan beri ShiftDelete.Net için içerik üretiyor. Grafik tasarımın yanı sıra, oyunlarla ve müzikle ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Yusuf
Yusuf
1 ay önce

Galiba KDV den bahsediyor

newer
newer
1 ay önce

Trump trump diye ağladınız. Alın size faşist bir ülke. aylık 1000 dolar kazanıyorsanız ve 100 doları abd izlenmişse 240 dolar vergi ediyorsunuz. Kaynak google kendisi Faşistler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hopp nereye gidiyon vergi ver

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hadi buna da itiraz edin. Hadi buyrun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ankaradan İstanbula bir yürüyüş şart oldu. Sesimizi duyuralım, amerika iran olmasın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Biden baba saol

hakan
hakan
1 ay önce

tamamda biz nasıl yapacaz ? girişleri

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
30 gün önce

Selamun aleykum ***** oncelikle saglikli gunler dilerim

Bizim devletimiz herkesi uyandirdi. Nedense bize baslayan vergilendirme amerikadan duyuldu. TURKLER vergi aliyorsa biz niye almiyoruz ,

Benim tek kizdigim nokta su ,
Gelir vergisi denince hukumetimizin yaptigi adaletsizlik, tamam gelir vergisi diyirsun yani kazandigin paraya gore vergi burada sorun yokta , oooo koca koca arkadaslarina vergi odeme gelince milyonluk milyarlik vergiler af ediliyor, %90 indirrim yapiliyor, ama kucuklerr gelince vereceksin al sana ceza faiziyle , bu iki yuzlulugun birakilmasi lazim.
Adaletse vergiyse herkese esit olmali, aliye gelince herseyi al, yandasa gelince birde ustune para ver ,

" YouTube, ABD için içerik üreticilerinden vergi kesecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube, ABD için içerik üreticilerinden vergi kesecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube, ABD için içerik üreticilerinden vergi kesecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!