Okunma

YouTube Mezarlığı


20 Nisan 2008 Salı 21:00
YouTube Mezarlığı
YouTube ile ilgili ulusal problemlerimiz bir yana, her gün yüklenen binlerce video arasından lisans haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle yüzlercesi siliniyor. Birbirleriyle paylaştıkları videolarda siyah ekran üzerinde "No longer available" uyarısını görmekten sıkılan MIT (Massachusetts Institute of Technology – Teknolojinin Kalbinin Attığı Yer) öğrenci grubu da YouTube tarafından lisans haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırılan videoları takip altına almış görünüyor.

Kalan Sağlar Bizimdir

Bu takiplerini, araştırma projesi olarak YouTomb adı altında bir internet sitesine dönüştüren MIT Free Culture, YouTube’dan lisans ihlali gerekçesiyle kaldırılan videoları gerçek zamanlı olarak takip edip, bu videoların hangi kategoride olduklarını, görüntüleme ve puanlama oranlarını, yüklenme ve kaldırılma zamanlarını, yayınlayan YouTube kullanıcısını ve video açıklamasını görüntülemenizi sağlıyor. Eğer yolunuz MIT üniversitesine düşerse, bir dahaki MIT Free Culture buluşmasında bu projeyi hayata geçiren öğrencilere SDN ekibi adına da teşekkür etmeyi unutmayın.

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: YouTomb
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

2 yorum - “YouTube Mezarlığı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    TEŞEKKÃœRLER BİLGİLENDİRME İÇİN…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bir sorun çıkmazsa bu yaz sdn’den selamları iletirim…..

Geri bildirim