Google’dan YouTube videoları için müjdeli haber


03 Mayıs 2021 Pazartesi 18:42
ABONE OL
Google’dan YouTube videoları için müjdeli haber

Google, uzun süredir beklenen YouTube videoları AV1 kodek altyapısı için ilk adımı attı. Bu anlamada Google, YouTube videoları için özel olarak geliştirdiği işlemci ile karşımıza çıktı. Görüntü işleme yongası (VCU) olarak adlandırılan bu donanım, aslen kodeklerin çok daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacak.

Yeni işlemci sayesinde videolar çok daha hızlı bir şekilde yüklenecek. Aynı zamanda bu görüntü işleme birimi, videoların geniş bant internet bağlantısını etkilemesinin de önüne geçiyor.

YouTube için AV1 kodek desteği geliyor

Bu yeni işleme birimi şu an için VP9 kodek desteğine sahip. Ancak YouTube için asıl beklenen VP9’un yerini almaya hazırlanan AV1 kodek desteği. Baş yazılım mühendisi Jeff Calow, YouTube bloguna verdiği röportajda, yeni işlemcinin AV1 kodek desteğine de kavuşacağı müjdesini verdi.

Callow’a göre pandemi döneminde video izlemelerin yüzde 25 artması Google’ı bu yola itti. Yine verilere göre bu dönemde YouTube canlı yayınları yüzde 45 oranında arttı.

YouTube’un VP9 kodek kullanmaya başlaması da işlemci ihtiyacını tetiklemiş görünüyor. Bu yeni kodeğin kodlamasının ise beş kat daha fazla hesaplamaya ihtiyaç doğurması, Google’ı yeni bir görüntü işleme birimi oluşturmaya itti.

youtube av1, avt kodek, youtube videoları, vpu

Youtube, işlemcinin sunucuları nasıl bir iş yükünden kurtardığını bu illüstrasyonla anlattı

Video kodlama işlemcisi Google için ilk değil. Buna karşın teknoloji devi ilk defa bu donanımla verimliliği bu kadar artırdı. Beş yıldan daha uzun süredir bu proje üzerinde çalışan yazılımcılar, son işlemciyi ise 2020’de pandemi ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirmeye başladı. Peki ama bu yeni işlemci biriminin desteklemesi beklenen AV1 kodeği nedir?

AV1 kodek, hali hazırda kullanılmakta olan VP9’un yerine geçecek. Google HEVC kodekleri yerine lisans ücreti ödemediği VP9 kodeğini tercih ediyor. Allience for Open Media konsorsiyumu tarafından 2015 yılında geliştirilen AV1‘de bu lisanslama ücretlerinden muaf.

Netflix, 2017’de yaptığı testlerde  720p’de AV1 VP9’dan %25 daha verimli. Facebook ise 2018’de sıkıştırma oranına göre bir kodek testi yaptı. Yapılan bu testlerde de AV1, tüm rakiplerinin üzerinde bir performans sergiledi. Yine Moscow State Üniversitesi testlerine göre de AV1 kodeği, VP9’dan yüzde 22, HEVC’ten yüzde 30 daha verimli sonuçlar elde etti.

Yeni Video kodlama işlemcisi (VCU) ne işe yarayacak?

Jeff Callow’a göre video kodlama işlemcisi Google için önemli bir adım. Bu işlemciler, geleneksel işlemcilerden farklı çalışıyor. YouTube videoları için öncelikle sunucuya yükleniyor. Ancak izleyiciler videoları TV, cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi farklı cihazlarda seyrediyor.

youtube av1, avt kodek, youtube videoları, vcu

Google’ın yeni video kodlama işlemcisi ASPLOS VCU

Her platform için görüntüyü yeniden sıkıştırıp farklı şekilde kodlamak için bu birimler kullanılıyor. Callow’a göre bu geleneksel bir işlemciyle yaptığınızda bu yükün altından kalkması çok zor. VCU ise sadece bu iş için üretildiği için daha verimli bir şekilde görüntü işleyip sıkıştırıyor. Geleneksel sunucularda yazılım çalıştıran önceki YouTube sistemine kıyasla yeni VCU bilgi işlem verimliliğinde 20-33 kata kadar iyileştirmeler sağladı.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Güzel bir teknoloji.

" Google’dan YouTube videoları için müjdeli haber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan YouTube videoları için müjdeli haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan YouTube videoları için müjdeli haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Google I/O 2021 canlı yayını 19:35'de! Google I/O 2021 canlı yayını 19:35'de!
  2. 2 Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor? Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor?
  3. 3 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  4. 4 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  5. 5 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  6. 6 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  7. 7 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  8. 8 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  9. 9 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  10. 10 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit