YouTube videolarını artık müzikler heder etmeyecek!


16 Ağustos 2019 Cuma 16:50
YouTube videolarını artık müzikler heder etmeyecek!

YouTuber’ların yaşadığı sorunların başında, müziklerin oluşturduğu telif hakları geliyor. YouTube videoları kısa da olsa telif hakkı ile korunan bir müziğin yer alması, o videonun kazançlarının telif hakkı sahibine gitmesine neden oluyor.

Kullanıcıları rahatlatmak isteyen YouTube, manuel hak taleplerine 5 saniye sınırı getirdi. Yani, video içerisinde müziğin oluşturduğu bölüm beş saniyeyi geçmiyorsa, manuel olarak yapılan hak taleplerinde kazanç talep edilemeyecek.

YouTube videoları müzikler yüzünden heder olmayacak!

YouTube telif hakkı sahiplerini koruma konusunda oldukça kararlı. Ancak, birkaç saniyelik müzik nedeniyle tüm videonun gelirinin YouTube kanalının sahibine değil de, telif hakkı sahibine gitmesinin adaletsizliğe neden olduğunu belirtiyor.

YouTube videoları müzik yüzünden heder olmayacak!

Bu değişiklik Content ID olarak tanımlanan ve videolardaki hak ihlallerini otomatik olarak algılayan sistemdeki müzikler için geçerli değil. O şekilde algılanan müziklerin olduğu videolardan kazanç elde edilemezken, manuel hak taleplerinde yukarıda belirttiğimi gibi kazancın telif hakkı sahibine aktarılmasının önüne geçilecek.

Bununla birlikte telif hakkı sahibi videonun tamamen kaldırılmasını talep edilecek. Ancak, YouTube Creator Studio üzerinde yapılan değişiklik sayesinde telif hakkı ihlalinin olduğu bölüm videodan kolayca çıkarılabilecek.

Özetlemek gerekirse, önümüzdeki ay devreye girecek değişiklik sayesinde YouTube videolarının müzikler yüzünden heder olmasının büyük oranda önüne geçilecek.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “YouTube videolarını artık müzikler heder etmeyecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Telif hakkı sahibi genellikle ajanslar, sanatçının kendisi değil. Bu telif işlerinden hep ajanslar karlı çıkar asla sanatçılar değil. YouTube dünya standardında bir karar veriyor, 5 sn alıntı yapma hakkı zaten var.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Telif hakkı saçma geliyor bana ya. Tamam emeği var ama sanatçıda bunu reklam olarak görebilir,çünkü twitch yayıncları yayında hangi müziği açarsa o şarkıyı sevenler dinlemeye gidiyor YouTube’a. Bence bu açıdan bakmak lazım

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya ne uğraşıyosunuz atıyorum video 10 dk ise şarkı 1 dk ise %10 kazancı ona versin video kalsın bitti

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok fazlaymış ya 5 saniye en fazla 0.5 saniye olması lazım

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  KOMİK

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bununla birlikte telif hakkı sahibi videonun tamamen kaldırılmasını talep — edebilecek —

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Saçma sapan bir karar. Sen gel yıllarca emek ver, 20 yıl adam gibi bir grup kuracağım diye uğraş, daha sonra YouTube denilen bir platformda, bir youtuber denilen tip çıkıp gram telif hakkı ücreti ödemeden senin parçanı 5 saniye hakkı olmadığı halde kullansın. Oldu arkadaşım, filmler ve oyunlar bu şarkıları kullanmak için telif hakkı ücreti öderken kocaman Dünya da bir sen zekisin ücret ödemeden ücretsiz kullanacaksın. Bu saatten sonra izleyici tarafına daha büyük görev düşüyor anlaşılan, nerede milyon izlenmiş video var, aynı zamanda telif hakkı ihlali yapan bir müzik duyuluyor beş saniye. Hemen ilgili gruba video mail olarak gönderiliyor, yok ilgili kısım kaldırılmış yok yeni creator stüdyosuymuş, bırakın bunları. Adam o videodan o güne kadar x bir gelir elde etmiş, o grup senin kullanıcı sözleşmene değil, hukukun konuyla ilgili ne söylediğine bakar. Sen hak ihlal edeceksin para kazanacaksın sonra belli bir süre kazandığın yanına kar kalacak, komiksiniz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Reyis ben bu kadar sinirleniyorum sana noluyo patronun oğlu musun

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Adil kullanım(Fair use) denilen ve bir içeriğin; eleştirilmesi, incelenmesi, parodisinin yapılması gibi kısıtlı kullanımlarda telif hakkı sahibinin izni alınmadan kullanılmasını sağlayan bir yasa var. Örneğin, bir oyun incelemesinde arka planda çalan müzik ile yayınlanması adil kullanıma girer ve hiçbir şey olmaz. Ancak orijinal bir film çektiğimde kullanacağım her parça için telif hakkı ödemek ile yükümlüyüm.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  5 saniye nedir 6222

" YouTube videolarını artık müzikler heder etmeyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube videolarını artık müzikler heder etmeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube videolarını artık müzikler heder etmeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?