Okunma

YouTube’da Şok Ayrılık


09 Haziran 2014 Pazartesi 07:00
YouTube’da Şok Ayrılık

Bugün online video paylaşımında tartışmasız bir hüküm süren YouTube’u insanlığa kazandıran (ya da musallat eden) ikili, Chad Hurley ve Steve Chen yollarını ayırma kararı aldı. İlk olarak dijital ödeme sistemi PayPal’de çalışan ikili, ardından birlikte YouTube’u kurmuş ve son olarak Avos Systems‘ta bir araya gelmişti.

Avos’un en önemli projesi haline gelen mobil video platformu MixBit‘in dizginlerini Hurley’in eline almasıyla birlikte, Steve Chen de kadrolu girişimci olarak Google Ventures’a doğru yelken açtı. Avos Systems’ı 2011 yılında kurarak, birden fazla projeyi takip etme avantajı yakalayan ikili, bu kuluçka merkezi (incubator) ile yeni girişimcilerin yükselmelerine destek oluyordu.

MixBit nedir?

Projeler arasında MixBit’e özellikle yoğunlaşan Hurley, tıpkı mobil dünyanın YouTube‘u gibi çalışmasını istediği bu proje için adeta seferber oldu. MixBit, birden fazla kullanıcının klipler kaydederek videoları ortaklaşa oluşturmalarına olanak tanıyan bir mobil uygulama olarak çalışıyor. Konum veya arkadaş bazlı olarak seçilebilen klipler birbirine eklenerek videolar ortaya çıkıyor.

Avos’un tüm odağını MixBit’e kaydırması ile birlikte, Yeni Zelanda ve San Mateo’da bulunan 20-25 kişilik Avos ekibi tamamen MixBit üzerinde çalışmaya başlayacak.

“Kolay olmayacak, elbet üzüleceğiz”

Konuyla ilgili açıklama yapan eski ortaklardan Steve Chen, “Bu ayrılık kolay olmayacak. Aslında, oldukça kişisel ve zor bir karardı. Ancak Avos’un MixBit’e dönüşmesiyle birlikte taşlar yerine oturdu. İlk günden itibaren Chad’in odağında MixBit vardı. Yeni projeler üzerinde çalışmak istediğimde, MixBit’in ve ekibin yoluna taş koymuş olacaktım.”

Buna karşın, ikili yeni fırsatlarla ilgili iyimser ve heyecanlı olduklarını gizlemiyor. Chad Hurley arada bir eski ortağı Steve’e uğrayıp bedava öğle yemeği yemeyi düşündüğünü belirtirken, Google Ventures‘ta neler yapacağını henüz açıklamadı.

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" YouTube’da Şok Ayrılık konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere YouTube’da Şok Ayrılık ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube’da Şok Ayrılık ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "