Okunma

Yurt dışından alışverişe aylık sınır getirildi!


09 Temmuz 2019 Salı 16:45
Yurt dışından alışverişe aylık sınır getirildi!

Son dönemde yurt dışından alışveriş yapmayı zorlaştıran adımlar atıldı. 2009 yılından bu yana muafiyet konusunda kademeli bir düşüşe gidildi. 2018 yılında alınan karar kapsamında vergi muafiyeti 22 Euro seviyesine indirilmişti.

Mayıs ayında vergi muafiyeti kaldırıldı. Yani, fiyatı farketmeksizin yurt dışından sipariş edilen tüm ürünlerden vergi alınırken, bu kez kişi başı sipariş limiti getirildi. Yani, artık bir ürünü satın almak için vergi ödemek yeterli değil.

Yurt dışından alışveriş için 5 ürün sınırı geldi!

Resmi Gazete’de yayınlanan (126’ncı madde) ve 14 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan karar kapsamında, aylık ürün sipariş etme limiti 5 olarak belirlendi. Yani yurt dışından bir ay içerisinde en fazla beş ürün satın almanıza izin veriliyor.

Şirketler ise 5 adet numune siparişi verebilecek. Bu karar hızlı kargo firmaların yaptıkları kişisel eşya, önemli değeri olmayan eşya, numunelik eşya ile kitap ve basılı yayın gibi işlemleri kapsıyor.

Sosyal medya üzerindeki genel görüş ve konuya hakim kişiler tarafından yapılan yorumlar söz konusu sınırlamanın ticari akışı olumsuz etkileyeceği ve bu nedenle herhangi bir sınırlamaya gidilmemesi gerektiği yönünde.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

80 yorum - “Yurt dışından alışverişe aylık sınır getirildi!”

 1. Anonim dedi ki:

  Merhaba,
  Aliexpress’den balıkçılık hobim için sahte yem olarak tabir ettiğimiz 56 parcalık bi set aldım.. ayrı ayrı ama tek bir paket olarak satılıyor..sonuc olarak 4-5 gündür gümrükte duruyor işlem uygulanmadan.. bu elime ulaşır mı? yani 5 ürün adetinin üstüne mi çıkmış sayılıyor yoksa 5 sevkiyat mı mevzu? tşkler

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aptal tipler yine sallamışlar fırsat bu fırsat diye. Ülke de üreten bütün üreticiler çalışanlar vergi ödüyorsa sende yurt dışından döviz getirmek yerine çin e vergi ödeyene döviz ödüyorsan kusura bakma devlette çatır çatır alır vergisini. Engellilerin tamamına ve ailesine tüm vergilerden muafiyet var ülkemde. Elektrik, su, telefon, babasının maaşından sıfır vergi, araçta sıfır vergi daha neler neler. Şu lanet nankörlük ne zaman biter aç gözlülük ne zaman biter bilmem. Hep alayım hiç vermeyeyim aç gözlülğü bu. Beğenmeyen eleştirebilir ama beğendiğiniz bir ülke varsa vergisiz sizi tutan yok. Hep yerdiğiniz bu ülkeyi haketmiyorsunuz.

  1. Anonim dedi ki:

   hep alayım hiç vermeyeyim açgözlülüğü demişsin ne kadardır ülkemdesin bilmiyorum velet ama herşeye fazlasıyla vergi ödüyoruz zaten 3 liralık sigaraya 13 lira vergi 2 liralık mazota 5 lira vergi maaşımdan %20 vergi ödüyorum. Yurtdışından ihtiyacım olan birşeyi alıyorum çok uygun fiyata
   ama fiyatının 5 misli vergi ödemek istemiyorum. Mevzuatı kafasına göre uygulamayan kamu çalışanları görmek istiyor bu gözler, 10 liraya (Biriktirdiğim puanla ,indirim çekiyle vs) aldığım gözlüğe, faturası ,ödediğim kart ekstresi ile ödediğim rakamı teyid etmeme rağmen 167 vergi çıkmasını anlamıyorum.

  2. Anonim dedi ki:

   İyi güzel hoş ama vergilerini ödemeyen holdinglerin, şahısların 400 Milyon TL, 200 Milyon TL’lık yıllarca ödenmemiş vergi borcunu siliyoruz nasıl iştir ben anlayamadım bunu ? Bunu gören orta,küçük esnafın vergi ödemeye inancı kalır mı ? Hangi vergilendirilmiş kazanç kutsaldı? Ülke olarak bazı şeyleri düzgün tesis edemiyoruz. Asıl kazanandan, servetine servet katanlardan alınmayan vergi, 3 kuruşluk hobisi veyahutta bir ihtiyacı olup da 3 TL alışverişe 10 TL vergi ödeyen normal vatandaştan alınıyor. Elbette sınırlama olmalı. Avrupa ülkelerinde de var 22 Euro / 27 Dolar sınırı ancak üretmek ve gelişmek yolunda büyük adımlar atmak için bazı alanlarda fırsat eşitliği de yaratmak lazım. Büyük şirketler, sermayesi olanlar, bu yolda şirket kuranlar zaten yapıyorlar işlerini bir şekilde. Asıl fırsat sağlamak için kendini geliştirmek amacıyla 1-2 adet malzeme alan öğrenciden veya araştırma görevlisinden veyahutta normal bir vatandaşın aldığı üründen vergi alınmamalı. TC No’su ile yapılsın gerekiyorsa. Mesela bir güç kaynağı, test cihazı, elektronik komponent vs. alan insanlar gibi. Bunun yerine son tüketici ürünlerine, aşırıya kaçılan cep telefonu, tablet bilgisayar vs. gibi keyfi alınmış, ihtiyaçtan çok sarfiyat, ziyan olmuş ürünlere daha fazla vergi gelmeli. Çünkü gereksiz tüketim. Üretkenliğe bir katkısı yok. Ancak belki kendini geliştiren bir insan bir süre sonra bu konuda iş kurmak isteyecek. Kendi ürünlerini satacak. Belki iyi bir konuma gelecek yurtdışına pazarlayacak. O zaman alınmalı vergi. Ülkemizde cevheri keşfedilmemiş gençler var. Önleri açılmalı, kapatılmamalı. Bugün Amerikanın silikon vadisinde tasarladıklarını kullanmaktan döviz bu durumda. O silikon vadisinin içindeki şirketler; İşlemcinin iki devi Intel, AMD gibi veya Apple dediğimiz hepimizin ceplerinde telefonlarını taşıdığı şirket; Apple, Steve Jobs’ın evinin garajındaki atölyede kuruldu. Ve binlerce firma benzer şekilde. Ne farkları vardı bizden? Hatalarımız var farkına varmalıyız, önce toplum olarak. Gençliğimiz gelecek nesillerimiz heba olmadan… Yoksa taşıma suyla değirmen dönmez. Çek malı yurtdışından öde gümrüğü koy kar marjını, al- sat, tüccarlıkla günü kurtarırız geleceği değil.

  3. Anonim dedi ki:

   5,5 liralık ürüne 13,90 TL vergi alınmasını da açıklarsanız memnun olurum!

 3. Anonim dedi ki:

  3 liralık gözlüğe 11.50 vergi wish den aldım arkadaşla yorum sizlere ait

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Burda asıl amaç iş adamları yapmış oldukları ithalattan daha fazla kazansın yoksa bir kaç ucuz ürün alıyorduk buna göz dikildi zengin biraz daha zengin olsun yurt dışından bir dolara aldığım ürün türkiyede on dolara satılıyor bu aradaki farkı kim kazanıyor acaba birde benim bir dolara aldığım ürünü toptan elli sent vererek alıyor ithalatçı firma. Kısaca fakiri düşünen yok önceki yıllarda bakanın birinin oğlu parfüm ithalatına soyundu yurt dışından parfüm almak yasaklsndı bakanın oğlu kazansın.

 5. Anonim dedi ki:

  Aylık 5 ürün mü, 5 paket mi?
  Bu 5 ürün siparişi sınırlaması nasıl takip ediliyor ve denetleniyor? 5’ten fazla sipariş verilirse sonraki ayda mı dağıtılıyor, yoksa gümrükten hiç çıkartılmıyor mu?
  Bu konularda yeşillendirebilir misiniz?

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  5 ürünmü 5 paketmi

  1. Anonim dedi ki:

   YANGINA KÖRÜKLE GİTMEYİ PEK SEVER BİZİM MİLLET !!!

   Ürün değil, sevkiyat sınırı 5

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Engelliye her imkan veriliyor, çamur atmayın. Vergi konusunda ülkenin durumu bu, ileride belki düzelecek. Ama şu zamanda 3-5 tane dandik cihaz için memleketi içeriden bıçaklamayın. Dünya malı için bu kadar özlem duymayın.

  1. Anonim dedi ki:

   Adamsın

  2. Anonim dedi ki:

   hadi lan

 8. Anonim dedi ki:

  Bu limitleme dijital ürünlerde de geçerli mi acaba bilen var mı? Netflix, Twitch ve Spotify gibi yurt dışı üzerinden ödeme alan firmalar? Netflix Hollanda üzerinden ödeme alıyor, Spotify ve Twitch’de ABD’den ödeme alıyor nasıl olacak bu iş?

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şuan herşeye vergi üstüne vergi geliyor.. Böle devam ederse kaçak ürünlere rağbette gittikçe artar..

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  AliExpress e Ocak ayında verdiğim siparişler hala gelecek bekliyoruz bakalım

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Olan mendebur memura oldu

  1. Anonim dedi ki:

   memura bişi olmaaaazzzzzzzz memur işini bilir

 12. Anonim dedi ki:

  tonlarca patates sogona vergı yok bızım gibi engellı vatandaşa 7 tl vergı var

 13. Anonim dedi ki:

  ileri derecede klap seker hastası olarak yüzde 50 engelli olarak 7 tl hakkımı helal etmıyorum öbür dünya hakımı çoluk çocuklarından bulsunlar güle güle yemesınler devletın engellı vatanşa hizmetı bumudur aldım siparişler hep kendıme şahsıma lazım olan şeyler süriyeliler bızden daha ıyı hizmet alıyorlar

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Daha önce engelliler insan yerine koyulmuyordu maaşları yoktu bir de Suriyelilere işi getiriyorsın. Adam engelli adına araba satın alıyor vergi indiriminden yararlanıp hakkı olmadığı halde bu milletin eline fırsat geçse devleti soyup soğana çevirir hem yurtdışından niye alıyorsun devlet zaten fazlasıyla engelliye kolaylık sağlıyor

  2. Anonim dedi ki:

   Yolda bulsan sevinmeyeceğin dilenciye verilecek kadar bir vergi ödediysen 80 milyon kişiye 7 tl bağisladın diye ettiğin tatavaya bak. Sen dünyada hiç kimseye bir faydan olmadan mı yaşamalısın. Ülkene hiç faydan olmayacak mı? Senin zihniyetindeki vatandaş neye yarar. Yaz bi IBAN yollayalım ödediğin vergiyi dicem hakaret diyeceksin. Ayıp

   1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Sorun şurada hep düdüklenen fakir zaten , sen zenginden ( kürk, pırlanta gibi ) eşyalardan vergiyi kaldır. Fakir bı kulaklık alsın 4 TL’ye ödesin 7 TL vergi.

 14. cemal34 dedi ki:

  Katarda sebze meyve ekip ithal etmek için milyonlarca dolara ada satın alınsın milletin 2tl ye aldığı şarj kablosuna göz dikilsin revamı bu hiç inandırıcı değil madem öyle bunlar Türkiyede kaliteli üretilsin ve hava vergisi de dahil 5 tl ye satılsın bizde alalım.Türkide üretilen mallara fiyatıda hükümet belirlesin serbest piyasa bitsin hepimiz rahat edelim.

 15. Anonim dedi ki:

  Teknoloji Dostu kardeş her yerde sen varsın ya bir konu hakkında 10 tane farklı farklı yorum yazıyorsun ya hangi yorum senin? Bir de kendi yazdığın yoruma da kendin cevap veriyorsun ne içiyorsun sen?

 16. Anonim dedi ki:

  gümrük başa çıkamadı o kadar ürünle ondan bu sınırlama getiriliyor. damat ferit bunu düşünemedi. tek gümrüğe yük yükleme dağıt gideceği bölgedeki gümrüklere yoğunluk azalsın.

 17. Anonim dedi ki:

  Siz türkiyedekiler tam zavallısınız herşeye ağlıyorsunuz türkiye çağ atlamış siz halen daha ağlıyorsunuz

  1. Yav he he dedi ki:

   Tabi senin zeka seviyene göre ülke çağ atladı. Orta çağda kalmış zihnin asfalt görünce kendinden geçti, tabi çağ atladık sandın. Git öp o asfaltları yala hepsini beton fetişistleri sizi. Ülke çağ atlamışmış. Beyinsiz.

  2. Anonim dedi ki:

   Ne kullanıyorsun acaba

  3. Anonim dedi ki:

   Siteyim böyle çağı.

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bından sonra ek vergi gelir sonra ÖTV falan

  1. Anonim dedi ki:

   d

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eğer hükümet, vergileri azaltmış olsa, zaten kimse yurtdışından ürün almaz. O kadar yüksek vergi uygulanıyor ki, yurtdışındaki ürünler daha uygun fiyata alınabiliyor. Misal, cep telefonları… Hükümet vergi üstüne vergi koymak yerine, vergileri hafifletse, yurtdışından alışverişe gerek kalmaz.

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten alsakta gelmiyor son altı aydır kasıtlı gibi aldıklarımız nedense ulaşmadı

  1. Anonim dedi ki:

   Yoo Sizin orada bir ibnelik var. burada her şey geliyor. İST.

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Angle cube aldım amazondan. Bir de self lockig door latch. Ayrıca freze uçları. Hiçbiri ülkede yok. Nasıl yapıcam ben hepsi işimle ilgili.

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bakin burasi cokomelli is in 3..2..1..

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şahıs olarak bir ayda 5 ürün getirmek zaten yeterlidir. Fazlasını getiren ticaret yapıyordur veya yapmalıdır. Vergi verdiğin için ağlamak alışkanlık olmasın

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Vergi vermekle alakası yok ki versende vermesen de sınır 5

  2. cemal34 dedi ki:

   Zaten 7 tl vergisini alıyorlar amaç başka.

   1. Anonim dedi ki:

    evt

  3. Anonim dedi ki:

   ticaret eletronık eşyya gelır ıvır zıvır gelmez

 24. Anonim dedi ki:

  Yurt dışını iyi sananalar,teknoloji ürünşeri tamam uygun,arabalar tamama uygun Almanya avrupaymış gibi görünüyor almanyada maaşlar iyi evler uygun vergiler iyi ama diğer avrupa ülkeleti öyle değil işte burda yaşamayan bilemez,ulan 2 yıldır türkiyeye gelemiyorum,gelsem 1000 euro türkiyede katlanıyor bende savuruyorum sonra bu avrupalılar ne kadar zengin,biz iyi felan değiliz size show yapan avrupalıları Allaha havale ediyoruz,herkes bankalara borçlanmış kredi kredi sonra gelip Türkiyede show yapıyorlar sizde sanıyorsunuzki avrupada yaşam iyi,değil işte elimden gelse türkiyeye dönmek istiyorum ama çocuklar gelmek istemiyor elim kolum bağlı bırakmakta olmaz,ne yapıcağımı şaşırdım benim gibi sürüsüyle vaka var ister inanın ister inanmayın size kalmış birşey.

  1. Yav he he dedi ki:

   Kardeş çocuğa anlatırsın durumu hadi gidiyoruz işte o kadar dersin dönersin etin kilosunu 6 7 birim para olan yerden 70 80 birim para olan ülkene. Ama noldu yemiyo di mi dönmek. Sen de biliyosun orda refah daha yüksek standartlar daha yüksek. Burdan boş boş konuşuyosun ancak.

  2. 250 gr dedi ki:

   Hayatını kurtarayım mı: Ülkene geri dön o zaman. Nasıl fikir ama. Geniussssss

 25. Anonim dedi ki:

  Yazık! gerçekten

 26. Anonim dedi ki:

  kendisi soğanı patatesi bile yurt dışından alsın, bize geldi mi ? sınır konsun. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!!!!!!!!!!

  1. Anonim dedi ki:

   d

 27. Teknoloji Dostu dedi ki:

  44 yaşındayım. Gördüğüm en kötü ekonomi dönemini yaşıyoruz. Sonumuz hiç iyi değil ama hakkettik toplum olarak.

  1. Anonim dedi ki:

   hoca sen 44 yaşının son 10 yılını hatırlıyon galiba. Paran olsa bile sokaktan bidonla su eve taşı. ( para da yok ) paran olsa bile hastahaneye muayene olama. sırada bekle öl. ilaçmı .. nah bulursun… IMF ye göt yala.. Senin ekonomi bilgin bumu??

 28. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiye’de yaşamak diye bişey yok sadece Türkiye’de ezilmek diye bişey var bunu yapanın aklını … o zaman adam gibi birşeyler yapında alalım yada yaptırın kimseye adam gibi destek çıkılmıyor bu güzelim ülkemizi yaşanmıyacak hale getirdiler

 29. Anonim dedi ki:

  Yerinde bir kararla

 30. Anonim dedi ki:

  Bu gün Aliexpresten 2 tl lik bir ürün geldi postacı 7 tl istedi hayırdır dedim. Gümrük vergisi beyefendi diyince kan beynime sıçradı. Bir kulağımız kalmıştı delik onuda tıkadılar. Yazık yahu böyle bir ülkemi olur afrika ülkelerini solladık. Her şeyimiz vergi oldu bunaldım nefesim daralıyor avazım çıktığınca “Bu nasıl bir Ülke laaaaaan” diye bağırasım geliyor.

  1. Anonim dedi ki:

   d

 31. Anonim dedi ki:

  Hükümeti severim fakat bu yurt dışı alışveriş politikaları gerçekten insanları kızdırmaktan öteye geçmiyor. Damat iyice saçmalıyor

  1. Vay be dedi ki:

   Bi buna mı kızdın kardeş hükümet politikalarından. Ama olsun kızabilmişsin ya gözlerim yaşardı vay be. Vay amk.

 32. Teknoloji Dostu dedi ki:

  1 dolarlık şeyi 100 liraya alırız artık emeği geçenleri allah kahretsin

 33. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bi doymadınız gitti, vergi aldınız yetmedi sınır koydunuz, komple kapatın bari gümrüğü. Sayenizde ülkedeki tekellerin eline kalıyoruz. 3 kuruşluk mala 100 lira para mı verilir.

 34. as1997 dedi ki:

  Ulan siz üretin alalım ozaman sizin istediğiniz gibi bir yere yasak koyma hakknız yok Allah belanızı versin

  1. X Man dedi ki:

   Adam olda sen üret, işte senin gibi hazırcılar yüzünden böyleyiz. Ulan TR nin nerdeyse hepsi üniversiteli ama sonunda bir boka yaramıyorlar.

   1. Anonim dedi ki:

    ne boş beyinmişsin sen arkadaş

   2. Anonim dedi ki:

    çomar esnaf gelmiş buraya. Yurtdışından 1 e alıp millete 10 a satmak hoşunuza gidiyor tabi. Millet size mahkum olsun istiyorsunuz. Yazık ya hakkıyla hella para kazanan esnaflar batırsın sizin gibileri.

 35. Anonim dedi ki:

  Neden yurt dışından alışveriş yapıyorlar çünkü Türkiyenin güçlenmesini istemiyorlar çok güzel bir uygulama hatta alışveriş yapanlar tek tek tespit edilmeli

  1. Hakan dedi ki:

   Bak lan dalgana

   1. Anonim dedi ki:

    konuşmayı bilmion

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   bu mesajı yazan arkadaş cidden şizofren yada espri yapmak istemiş

  3. Anonim dedi ki:

   Lann yürü git …

  4. Yasar dedi ki:

   Sende ki bu zekadan herkese lazim !

  5. Anonim dedi ki:

   Geri-zeka senin gibi koyunlar daha üretim nedir ekonomi nedir haberi yok anca avrupa bizi kıskanıyor diye bağrınırsın. O zaman üretilsin biz de alalım. Her şirket kuran al-satçının sattığı kazık ithal mallardan alırsın sende.

  6. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Eğer hükümet, vergileri azaltmış olsa, zaten kimse yurtdışından ürün almaz. O kadar yüksek vergi uygulanıyor ki, yurtdışındaki ürünler daha uygun fiyata alınabiliyor. Misal, cep telefonları… Hükümet vergi üstüne vergi koymak yerine, vergileri hafifletse, yurtdışından alışverişe gerek kalmaz.

 36. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nasıl tutacaklar ki, isimden tutamazlar adresten tutmazlar. Kredi kartından tutamazlar. Yalan haber

 37. Anonim dedi ki:

  Her yasak, bir iş alanı doğurur. Yakında sitelerin ikici el satış bölümlerinde yurtdışından aylık ürün getirme kotamı satıyorum konulu ilanlar boy göstermeye başlar.

  1. Anonim dedi ki:

   ben satıyom 5lira :=)

 38. Ali dedi ki:

  Aliexpresçilerin gözü yaşlı

 39. cemal34 dedi ki:

  Hayırlı bir haber yok maalesef o yasak bu yasak.

 40. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zavıllı damat Ferit..

" Yurt dışından alışverişe aylık sınır getirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurt dışından alışverişe aylık sınır getirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurt dışından alışverişe aylık sınır getirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "