Yüz tanıma teknolojisi için tehlikeli patent


12 Şubat 2021 Cuma 20:14
ABONE OL
Yüz tanıma teknolojisi için tehlikeli patent

Yüz tanıma teknolojisi suçlu tespiti için ABD’de güvenlik güçleri tarafından kullanılmaya başlasa da, ne kadar güvenilir bir teknoloji olduğu halen tartışmalı durumda. Daha önce YouTube ve Facebook gibi platformlarda, rıza almadan fotoğraf taraması yapan Clearview AI şirketinin aldığı yüz tanıma patenti ise bu anlamda endişe verici özelliklere sahip.

Yüz tanıma ile suçlu tespiti ve flört güvenliği mi geliyor?

Yüz tanıma ile suçlu tespiti her ne kadar olumlu bir gelişme gibi görünse de, daha önce bunu deneyen Amazon, yüz tanıma teknolojisi algoritması bu konuda başarısızlığa uğradı. Clearview AI firmasının gelişltirdiği  algoritmanın ise, YouTube ve Facebook üzerinden  yaptığı 3 milyara yakın fotoğrafa dayandırması tehlikeli bir adım olarak yorumlandı.

Geçen sene, New York Times tarafından ortaya çıkarılan bu skandal sonrası firma, söz konusu algoritmanın devlet birimleri dışında kullanılmayacağını açıklamıştı. Bugün ortaya çıkan patentte ise, iş alımından, flört programlarına kadar birçok alanda bu algoritmanın kullanılabileceği belirtiliyor.

Aslında patentte yer alan bu maddeler, söz konusu algoritmanın potansiyelini belirlemek üzere kaleme alınmış. Her ne kadar şirket bu yazılımın devlet birimleri dışında kullanılmayacağını söylese de, patentte yer alan yetenekler endişe verici boyutlarda.

yüz tanıma teknolojisi, yüz tanıma suçlu, yüz tanıma flört

Patente göre Clearview AI yüz tanıma teknolojisinin olası kullanımları arasında “Bir kişiye, tesise, mekana veya cihaza erişim izni verme veya reddetme” yeteneği yer alıyor.

Teknoloji aynı zamanda bir “cinsel suçluyu” veya “evsiz insanları” tanımlamak için de kullanılabilme potansiyeline sahip. Yine bu teknoloji, yakalanan zanlıların “zihinsel bir sorunu veya sakatlığı” olup olmadığını işaretleyerek kolluk kuvvetlerinin belirli durumlarla zanlıya yaklaşma şeklini değiştirmek için de kullanılabilecek.

Bu yüz tanıma teknolojisi suçlu tespiti dışında, flört uygulamaları için de  kullanılabilecek. Şimdiye kadar patentte sıralanan tüm özellikler, Tinder gibi flört uygulamaları için eşleşmede kullanılabilecek. Buna göre algoritma fotoğraf üzerinden kişinin suç geçmişini, evsiz olup olmadığı, zihinsel bir sorunu olup olmadığını tespit edebilecek.

Kısacası kişinin mahrem bilgilerine erişebilecek ve bunları hem güvenlik hem sosyal yaşamda kullanılabilecek olan algoritma, şimdiden ABD’de büyük bir tartışmaya neden oldu.
yazarVeyis Özen Ertuğ

Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan yazar, ilk gençliğinden itibaren yeni teknolojilere, teknoloji tarihine ve kültürüne merak duyuyor. Bu merakını okuyucusuna aktarmaya çalışan yazarın, Mobimag dergisi ile 2011 yılında başladığı teknoloji editörlüğü macerası, 2018 yılından beri SDN ailesinde devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Geleceğin kölelik sistemi oluşturuluyor

" Yüz tanıma teknolojisi için tehlikeli patent konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüz tanıma teknolojisi için tehlikeli patent ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüz tanıma teknolojisi için tehlikeli patent ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme