Okunma

Zengin insanlar iPhone’u tercih ediyor!


02 Ekim 2016 Pazar 14:00
Zengin insanlar iPhone’u tercih ediyor!

WebPageFx‘de yer alan araştırma sonuçlarında, kullanıcıların akıllı telefon kullanım tercihlerine ilişkin önemli veriler ortaya kondu.

Araştırma sonuçları

ABD merkezli olarak gerçekleştirilen geniş kapsamlı araştırmada, toplamda 30 milyon kullanıcının görüşüne yer verildi.

ABD’nin farklı eyaletlerinden kullanıcılara akıllı telefon kullanımlarında hangi markayı tercih ettikleri sorulduğunda ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Yüzde 45 oranındaki kullanıcı Apple iPhone ya da Samsung Galaxy serisi akıllı telefonları kullandıklarını söylerken, yüzde 45‘lik dilim içerisinde 3’te 2 oranındaki kullanıcı tercihini iPhone‘dan yana kullanıyor.

16-10/02/iphone-6s-review-22-970-80.JPG

Araştırma sonuçlarının demografik olarak dağılımına bakıldığında ise akıllı telefon kullanımı ile gelir düzeyi arasında doğrudan bir bağlantı olduğu görülüyor.

Apple‘ın iPhone ve Samsung‘un Galaxy cihazlarını, gelir düzeyi yüksek bireyler kullanıyor.

16-10/02/6s6versus5.jpg

Zengin devletler iPhone kullanıyor

iPhone ve Galaxy cihazlarının kullanım oranlarının ülkelere göre dağılımlarında, iPhone’un pazar payı ile ülkelerin gelir düzeyleri pozitif bir korelasyon gösteriyor.

16-10/02/iphone-market-share-correlation-2.png

Ülkelerin gelir düzeyi ile Galaxy‘nin pazar geliri göz önüne alındığında ise negatif korelasyon ortaya çıkıyor.

16-10/02/samsung-galaxy-market-share-correlation-2.png

iPhone ve Galaxy telefonlarının ABD’deki eyaletlere göre dağılımı, ülkedeki heterojen gelir düzeyine işaret ediyor.

Hawaii, Connecticut, New Jersey ve Massachusetts gibi eyaletlerde iPhone kullanımı oldukça ağır basıyor.

iPhone bu bölgelerde yüzde 50‘den fazla pazar payını elinde bulunduruyor.

Gelir düzeyi diğer eyaletlere oranla daha düşük olan New Mexico, South Carolina‘da iPhone yüzde 35 ila 40 arasında pazar payına sahip durumda.

Ülkedeki en düşük gelir düzeyine sahip eyaletlerden Louisiana ve Mississipi‘de tezat bir şekilde yüzde 50‘nin üzerinde iPhone pazar payı görülüyor.

16-10/02/555.png

Uzmanlar araştırma sonuçlarının, gelir düzeyi ile akıllı telefon kullanımı, marka tercihi arasında doğrudan bir orantı olduğunu belirtiyorlar.

Bu doğrultuda piyasadaki sürümlerine oranla yüksek fiyat seçeneklerine sahip iPhone ya da Galaxy gibi cihazlar, kullanıcıların akıllı telefon tercihlerinde ilk sırada yer alıyorlar.

:: Sizin akıllı telefon tercihinizi hangi marka oluşturuyor?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

94 yorum - “Zengin insanlar iPhone’u tercih ediyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  iphone prestij tamamen..ama güzelde yani 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Öğrenmenin tek bir yolu var. 31 ağustos 2014 tarihini asla unutmayacağım özellikle jennifer lawrence öpüyorum kendisini 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyede asgari ücretliler iphone kullanır

  zenginler samsung , iphone

  ne mübarek saçam sapan bir ülkeyiz ya

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone kalite gerisi hikaye

 5. SDN Okuru dedi ki:

  zengin insanlar iphone kullanır fakir ama zengin gibi görünmeye çalışanlarda onları taklit eder. şu taahhüt olayı olmasa gözlerimizdeki perdeler inecek, kim zengin kim fakir görmüş olacağız. ama her iki tarafın yararına taahhüt olayı kalmalı sanırım, alıcı memnun satıcı memnun değil mi? 😀 sonra vay efendim borçlar neden bitmiyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Asgari ücretli neden iPhone alamasın arkadaş? Nedir bu asgari ücretli düşmanlığınız. İnsan değil miyiz biz? Biz de stabil, kasmayan, şişmeyen bir ürün kullanmak isteyemeyiz mi? Bize bir iPhone'u çok görüyorsunuz ama asgari ücretlinin sıradan bir cep telefonu olan iPhone'u alamamasını eleştirmiyorsunuz. İstediği bir cep telefonunu bile satın alamayan insanların yaşadığı bir ülkenin ekonomisi iyi midir? O ülkede huzur olabilir mi? Bizi değil, sistemi aşağılayın. Çünkü cep telefonunun bile lüks sayıldığı, sıradan insanların erişemeyeceği bir sistem varsa, esas o sistem aşağılıktır. Aklınızca dalga geçmeye çalıştığınız asgari ücretli çalışanlar sizden çok daha zengin insanlardır. Anne-baba parasıyla yaşıyorsunuz, yazdığınız klavyeleri bile onlar aldı size. Hayata atılınca görürsünüz gerçeği. Anneniz-babanız da kurtaramaz o zaman sizleri… Önce insan olmayı öğrenin, önce saygılı bireyler olmayı öğrenin. Abuk sabuk semtlerde oturan varoş çocuklarsınız çoğunuz, Paris'te yaşayan entelektüel triplerine sokmayın kendinizi. Canlı yayınlarda gelen soruları görüyoruz, en az %75'i "GM5 Plus'ı taksitli olarak nereden alabiliriz, GM5 Plus sizce nasıl" vb. sorular geliyor. O yüzden fazla uçmayın, gerçeği siz de biliyorsunuz. 😉

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Gm 5 plus al rahatla (gm den 5 tl aldım)

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yazar acaba korelasyon ne demek biliyor mu?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı samsung kullanan arkadaşlar öyle yorumlar yazıyolarki sanki silikon vadisinde atom parçalıyorlar apple cihaz seçenleri küçümsemeyin

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyede asgari ücretli insanlar ve zeka evveliyatı bulunanlar. el kadar cihaza 3-4 bin vermek akıl karı değil yoksa.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone obje olarak güzel ve şık duruyor. Kullanımı kolay, öğrenme gerektiren bir süreci yok, detaylı ayar yok. Uzun süre güncelleme alıyor. ABD 'de Mac ve Ipad kullanımı yüksek dolayısı ile Iphone bir ekosistemin doğal parçası halinde sunuluyor. Hal böyle olunca ABD 'lilerin neden Iphone tercih ettiğini anlamak zor değil. Ayrıca ABD 'de Iphone fiyatları düşük operator kampanyaları ile neredeyse bedavaya geliyor ve çok düşük güncelleme ücreti ile her sene yeni Iphone alıp eskisini iade ediyorsun. Bu imkanlar Android kullanan üreticilerde olmadığı sürece ABD pazarına Iphone hakim olacaktır. ABD pazarı ise yapı ve şekil itibari ile Avrupa ya da Türkiye pazarına örnek teşkil etmez.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'de de asgari ücretli kullanıyo 4 yıl taksitle

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Reis iPhone kullanıyor ülke olarak zengin miyiz yoksa tek reis mi zengin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  iphone zengin oyuncagi arkadas hersey stabil kafam rahat

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Biz araştırma yapmadan bunu biliyorduk zaten

 17. SDN Okuru dedi ki:

  amaç apple satışlarını arttırmak galiba

 18. SDN Okuru dedi ki:

  buna pek inanmadım adamın cebinde son model iphone ama kontorü yok cepte para da yok

 19. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone kullanıyorum. Ancak, bir cihazın ya da ürünün zenginlik göstergesi olması bana hep mantıksız gelmiştir.
  Bir Android cihazın fiyatı da en az iPhone kadar.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Hem iphone hem de android cihaza ***** kullanıyorum ios'u özlü***** u kullanıyorum androidi özlü***** bir kısır döngü içinde kaldım.Büyük ihtimal androidi seçeceğim ama belli de olmaz.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Fakirim, yine de iPhone tercih ediyorum. Çünkü ucuz mal alacak kadar zengin değilim. Samsung'un en kral telefonu 2 yıl sonra pert oluyor. Ne bir güncelleme ne de performanslı bir çalışma biçimi yok. iPhone'u çok uzun süre kullanabiliyorum. iPhone 4'ü aldığımda 4.5 yıl kullandım. Şimdi de 6S kullanıyorum, çok memnunum. Kardeşime ilk çıktığında Galaxy S4 aldık, 2.400 Lira para verdik, 1.5 yıl sonra telefon pert oldu. Hadi o eski seridir deyip kuzenim de Galaxy S6 aldı, telefon şarjı resmen içiyor, deli gibi ısınıyor, ekranda sararma problemi ve performans kayıpları gırla. Çok pişman oldu. Yani eski seriler öyleydi yeniler sorunsuz diyenleri dinlemeyin arkadaşlar, Samsung'a para vermeyin, verdiğiniz parayı kazanmak için harcadığınız emeğe yazık. Hayatı bilmeyen, çalışmayan, baba parasıyla geçinen tiplere zaten ne desek boş. Babasından para alıp Samsung alıyor adamlar, bozulsa da babasına kaçıyor nasılsa. Parası değerli olanlar için en mantıklı çözüm iPhone.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Para var ama akıl yok

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Zengin gözükmek için iphone kullanan kaç fakir tanıyorum bir bilseniz! Zengin olupta alanlar sadece zenginlerin aldığını sanıyorlar. iphone kullananların

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkemizde çok zengin ülke neden ben Lg G4 kullanıyorum ?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  ya çalışan işinde gücünde olan adam işine yoğunlaşır arkadaşlar. Yok tema yükleyecem, yok paralı uygulama bedava yükleyecem gibi şeylerle meşgul olamaz. Bu tür uğraşlar işsiz dandroid kullanıcılarının yapacakları işler. !!!

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Azıcık düşünün yorum yaparken. Yüzde 45'in üçte ikisi IPhone kullanıyor. Bu nedenle demek? Toplam yüzdenin 30'u demektir. Ayıca bu araştırma Amerika'da yapılıyor. Aynı anketi güney Kore'de yapsınlar bakalım, nasıl bir sonuç elde edecekler.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçek zenginler Vertu kullanır Apple anca zengin görünmek isteyen orta gelirlileri zengin hissettirmek için 😉

 28. SDN Okuru dedi ki:

  sadece gelir düzeyi değil zeka düzeyi ile de bir araştrma yapılmalı!

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır yazıyorum buraya Fakirler androit kullanır diye.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ülkemizde geçerli değil. Adam asgari ücretle 36 vade ile iphone alıyor

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında herkes surface phone ***** böyle biline

" Zengin insanlar iPhone’u tercih ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zengin insanlar iPhone’u tercih ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zengin insanlar iPhone’u tercih ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "