Zoom açıkladı: Ücretsiz üyeliklere ne olacak?


03 Haziran 2020 Çarşamba 13:40
Zoom açıkladı: Ücretsiz üyeliklere ne olacak?

Son günlerde güvenlik açıkları ile gündeme gelen Zoom, ücretsiz sürüm için üye olan kullanıcılar hakkında nihai kararını verdi. Uçtan uca şifreleme sistemi ile korunması beklenen iletişim yazılımı adına alınan karar ne?

Zoom ücretsiz sürüm için son noktayı koydu! İşte karar

30 Mayıs 2020 tarihinde yalnızca Zoom’a gelir sağlayan kullanıcıların korunacağını açıklayan Alex Stamos’un açıklamaları büyük bir tepki ile karşılandı. Video konferans uygulamasının CEO’su Eric Yuan, gelen tepkilere cevap verdi.

Uçtan uca şifreleme sisteminin kullanılacağını söyleyen Yuan, Zoom’un kötü niyetli kişilerin eline geçmesini istemediğini belirtti. Ayrıca yasal sorunlar ile de uğraşmak istemediğini ifade eden CEO, bu konu hakkında aldığı kararı şu sözler ile açıkladı:

“Ücretsiz üyeliği tercih eden kişilere uçtan uca şifreleme sistemini kullandırtmak istemiyoruz. Bazı insanların Zoom’u kötü amaçlarla kullanması durumunda FBI ve yerel kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışmak istiyoruz.”

Zoom ücretsiz sürüm

Hatırlanacağı üzere WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme yöntemini kullanan bazı platformlar, kötü niyetli mesajların kaynağını tespit edemediği için birçok ülkede inceleme altına alınmıştı. Zoom yönetimi daha fazla tepki çekmek istemiyor.

Dünya çapında faaliyet göstermeye devam etmek için yerel yasalara uymak istediğini söyleyen Eric Yuan, kurallara uymayan kullanıcıların ihbar edilmesini istiyor. Zoom ekibinin güvenlik danışmanı Alex Stamos, Twitter hesabından bu konu hakkında kararlı olduğunu belirtti.

Zoom ücretsiz

Alex Stamos; Zoom’un toplantıları izlemediğini, toplantıları dinlemediğini ve gelecekte de böyle bir olayın yaşanmayacağını ifade etti. Güvenlik danışmanı, Zoom’un hedefini “daha güçlü bir güvence veren uçtan uca şifreleme çözümü sağlamak” olarak açıkladı.

Zoom’un güvenlik sorunları ile de ilgilendiğinin altını çizen Stamos, suçluların yakalanması için ne gerekiyorsa yapılacağını da beyan etti. Sonuç olarak ücretsiz sürümü tercih eden kullanıcılar, uçtan uca şifreleme sistemi tarafından korunmayacak.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Zoom açıkladı: Ücretsiz üyeliklere ne olacak?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Zum, Google meet, her türlü sohbet uygulamasını iptal edelim zira onlar ABDli şirket veri hırsızlığı yapıyor haval son diyalog uygulamasını kullanarak yine eski kullanıcılarımıza ulaşabilirsiniz ayrıca Twitter hesabında askıya alalım ülkemizin yerli milli uygulaması olanyazbee hesabı açalım halka aktif olunca harekete geçelim lütfen

" Zoom açıkladı: Ücretsiz üyeliklere ne olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zoom açıkladı: Ücretsiz üyeliklere ne olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zoom açıkladı: Ücretsiz üyeliklere ne olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 2. 2 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 3. 3 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 4. 4 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 5. 5 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 6. 6 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 7. 7 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 8. 8 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 9. 9 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 10. 10 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!