Zotac H55-ITX WiFi Test


20 Nisan 2010 Salı 09:30
Zotac H55-ITX WiFi Test

Teknoloji dünyasının önde gelen firmaları, donanım bileşenlerini daha küçük bir yere sığdırıp, büyük olanlar kadar performans almak için uğraşıyorlar.

Bunun sonucu olarak, her geçen gün bileşenlerin ve cihazların küçüldüğünü görüyoruz. Bu küçülme her zaman gözle görebileceğimiz düzeyde olmayabiliyor. Örneğin işlemcilerde kullanılan transistor boyutları günümüzde 32 nm’ye geldi.

Clarkdale modellerinde tümleşik GPU bulunuyor

Transistor boyutundaki küçülme, işlemcilerin üzerine daha fazla şey yerleştirmekten, güç tasarrufu ve ısınma problemlerinin azaltılmasına kadar birçok şeye yarıyor. Dünyanın, 32 nm’lik ilk işlemcilerini üreten Intel, piyasaya çıkardığı bu modellerin üzerine bir de grafik işlemci ekledi.

LGA 1156 soket

Clarkdale adı verilen bu çift çekirdekli işlemciler, bünyesinde tümleşik grafik yongası bulunduruyor. Böylece tümleşik grafik işlemci anakartın üzerinde olmak yerine işlemcinin içine gömülmüş oluyor. Intel, bu yeni işlemcilerini kullanmak için H55 adını verdiği yeni bir yonga seti de piyasaya sürdü.

Bu yonga setinden kısaca bahsetmek gerekirse, bundan önce piyasaya sürülen P55 yonga setiyle önemli benzerlikler olduğu söylenebilir. LGA 1156 soketli işlemcilere destek veren H55 yonga seti, bünyesinde grafik işlemci barındıran Clarkdale işlemcilerin (Core i3 ve Core i5 600 serisi) yanı sıra Lynnfield (Core i5 700 ve Core i7 800 serisi) işlemcileri de destekliyor.

H55 yonga setinin şeması

P55 ile farkı ve benzerlikleri

Clarkdale ile Lynnfield modellerinin ortak özelliği ise tümleşik bellek kontrolcüsüne sahip olmaları. Bu da anakart üzerinde bir kuzey köprüsüne olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

H55 yonga setinin P55′ten farkı ise Core i3 ve Core i5 600 işlemcilerde bulunan grafik işlemciyi çalıştırabilmesi. Bunun için, H55 yonga setinde, P55′te de olan ve işlemci ile yonga seti arasında iletişimi sağlayan DMI bağlantısının dışında, grafik işlemcinin yonga setiyle iletişimini sağlayan FDI (Flexible Display Interface) adlı bir bağlantı daha bulunuyor.

Zotac’ın hedefi

Clarkdale modelleri ve H55 yonga setinin hedef kitlesi üst seviye kullanıcılar değil. Yani bu yonga seti ve işlemcilerle yüksek kalite oyun oynamanız mümkün değil. Daha çok, ekran kartı kullanmadan, küçük bir multimedya PC hazırlamak isteyenlere yönelik olan H55 yonga seti, bu amaca hizmet eden özelliklere sahip.

Daha çok, NVIDIA ekran kartlarıyla tanınan bir firma olan Zotac, aynı zamanda anakart da üretiyor. Zotac, anakart pazarında üst seviyeye oynamayan bir firma. Genelde piyasaya orta seviye ve küçük boyutlu modeller çıkararak, farklı bir kesimi hedefliyor.

Zotac’ın bu anakartı H55 yonga setli ilk mini-ITX kart olma özelliğine sahip

Intel H55 de Zotac’ın anakart planlarına tam olarak uyan bir yonga seti. Bu yonga setinin mini-ITX formundaki ilk üyesi olan Zotac H55-ITX WiFi, çok sayıda özelliği küçük bir alanda bir araya getirebilen bir model olmuş. Bu durum da küçük bir sistem oluşturmak isteyenler için bu anakartı cazip kılıyor.

Küçük olduğuna bakmayın

Zotac, bu küçücük anakartın üzerine birçok şey yerleştirmeyi başarmış. H55 yonga seti aslen 12 adet USB 2.0 ve 6 adet SATA 3 Gbps portuna destek veriyor.  

Zotac H55-ITX WiFi modeli çok ufak boyutlarda olmasına rağmen, yonga setinin destek verdiği altı adet SATA 3 Gbps portunun hepsine bir yer bulmayı başarmış.

Kartın üzerinde 10 adet USB 2.0 girişi yer alıyor

Ancak H55 yonga setinin bir eksiği olarak, bunların hepsini RAID olarak kullanamıyorsunuz. Öte yandan, anakartın üzerinde 10 adet de USB 2.0 girişi yer alıyor.

Ekran kartı da takabilirsiniz

Zotac H55-ITX WiFi’ın üzerine sığanlar bu kadar değil. Core i3 ve Core i5 600 serisi bir işlemci kullanıyorsanız, bunların içindeki grafik işlemciden faydalanmanız için, kartın üzerinde bir adet DVI ve bir adet de HDMI çıkışı yer alıyor.

Eğer işlemcinin üzerindeki grafik işlemci yetmezse, Zotac H55-ITX WiFi’ın üzerinde bir adet de PCI-Express x16 slotu yer alıyor.

PCI Express x16 slotuna ekran kartı takabilirsiniz

Buraya bir ekran kartı taktığınızda, sisteminiz görüntüyü buradan alabiliyor. Ancak ekran kartı taktığınız zaman, anakartın biraz komik gözüktüğünü söylemek gerek, çünkü boyutlar arasında büyük bir orantısızlık ortaya çıkıyor.

Görünüt çıkışı olarak DVI ve HDMI mevcut

WiFi da içinde

Anakartın adının içinde geçen WiFi ibaresi ise, cihazın içine yerleştirilen WiFi kartından ileri geliyor. Zotac, bu mini-ITX formundaki anakartın üzerine WiFi kartı da yerleştirerek, kullanıcıları memnun ediyor. Bu kartı verimli kullanabilmek için, anakartla beraber iki de anten geliyor.

Şimdi de Zotac’ın bu minik anakartının nasıl performans gösterdiğini görelim.

Test sistemi

İşlemci: Intel Core i5 670
Bellek: Kingston 1600 MHz DDR3 1×2 GB
Ekran kartı: Yok
Güç kaynağı: Cooler Master 1000 W
Sabit disk: Western Digital 320 GB 

{GRAPH::605}

{GRAPH::606}

{GRAPH::607}

{GRAPH::608}

{GRAPH::609}

{GRAPH::610}

{GRAPH::611}

{GRAPH::612}

{GRAPH::613}

{GRAPH::614}

{GRAPH::615}

{GRAPH::616}

{GRAPH::617}

{GRAPH::618}

{GRAPH::619}

{GRAPH::620}

{GRAPH::621}

{GRAPH::622}

{GRAPH::623}

{GRAPH::624}

{GRAPH::625}

{GRAPH::626}

Sonuç

Sonuç olarak, Zotac bu modelle, evinde küçük boyutlarda bir multimedya PC kurmak isteyenler için çok güzel bir anakart yapmış.

Zotac, anakartın üzerine WiFi kartı sığdırmış

Kartın küçük olmasının özelliklerde eksikliğe yol açmamış olması da bu ürünü daha bir uygun kılıyor. Ürünün gösterdiği performans da aynı yonga setli fakat daha geniş modellere göre geride değil.

Eğer, H55 yonga setli bir anakart arıyorsanız Zotac H55-ITX WiFi’ı bir düşünmenizde fayda var.

:: Zotac’ın bu modelinin özellikleri ve performansı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Zotac H55-ITX WiFi Test konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zotac H55-ITX WiFi Test ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zotac H55-ITX WiFi Test ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!