Canlı Yayın
sdn-cevapliyor 104
Sorularınızı canlı yayında cevaplıyoruz. Her hafta Salı akşamı, saat 18.00'de ShiftDelete.Net ekibi olarak sorularınızı canlı yayında cevaplıyoruz. Canlı yayında görüşmek üzere
ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Alerjen testi yapan taşınabilir cihaz!

Alerjisi olan kişilerde yemek yerken alerjen bileşen olup olmadığı düşüncesi rahatsızlık verebiliyor. Bunu önlemek için gıdada alerjen testi yapan taşınabilir cihaz geliştirildi.

07.09.2017 / 11:00
Alerjen testi yapan taşınabilir cihaz!

Alerjen maddeler, doğal veya kimyasal olarak alerjisi olan kişilere etki ederek hastalıklara yol açabiliyor. Harvard Tıp Fakültesi'nden bilim insanları, ileri derecede alerjisi olan kişiler için gıdalardaki alerjenleri belirleyebilen taşınabilir bir cihaz geliştiriyor.

Alerjen cihazı nasıl çalışıyor?

Alerjen cihazı üç ana bölümden oluşuyor. Bu üç bölüm; gıdalardan alerjenleri toplamak için kullanılan bölüm, bu alerjenleri tanımlayan elektronik bir analizör ve bu analizörden okumaları kablosuz olarak görüntüleyen bir akıllı telefon uygulaması olarak sıralanabilir. Entegre eksojen antijen testi (iEAT) yapabilen cihaz fıstık, fındık, buğday, süt ve yumurta bulunan beş önemli besindeki alerjen seviyesini 10 dakikadan daha kısa sürede tespit edebiliyor. Ayrıca bireysel kullanıcıların alerjilerine bağlı olarak hemen hemen her alerjeni algılamak için özelleştirme imkanı da bulunuyor. Cihaz, pestisitler gibi toksik bileşikleri tespit etmek için de kullanılabilir.

17-09/07/alerji-testi-shiftdelete.jpg

Tipik olarak büyük laboratuvar temelli ekipmanlar gerektiren alerjen testleri, oldukça uzun sürmekte ve düşük konsantrasyonları tespit edememekte. Harvard’daki bilim insanlarının geliştirdiği cihaz bunu hem daha kısa sürede yapabiliyor, hem düşün konsantrasyonları da tespit edebiliyor. Geliştirme çalışmaları devam eden cihazın maliyetinin 40 dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor.

:: Taşınabilir alerjen test cihazı hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  09.09.2017 / 03:44:24

  Daha geliştiriliyor demiş gardaş sonda bak:) tipik sdn haberi

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.09.2017 / 05:22:10

  Merhaba. Bu cihazı almayı çok istiyorum. Nereden alınıyor? Saygılarımla

  YANITLA