ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Android O hakkında her şey!

Android O ile birlikte birçok yenilik kullanıcılara sunulacak. Devrim niteliğindeki Android O güncellemesi ile gelecek olan yenilikleri sizler için derledik!

26.03.2017 / 18:00
Android O hakkında her şey!

Android O geçtiğimiz günlerde geliştirici sürümüyle kullanıcılara sunulmuştu. 17-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Google I/O etkinliğinde tanıtılacak olan Android Oreo hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için bir araya getirdik.

Android O hakkında her şey!

Android Oreo ile birlikte kullanıcılara birbirinden yeni özellikler sunacak olan Google, kaliteli bir Android deneyimi için oldukça titiz bir çalışma yürütüyor.

Android için devrim niteliğindeki bir güncelleme olacak Android Oreo ile gelecek yenilikleri sizler için derledik. Android Oreo ile ne gibi yenilikler bizi bekliyor?

Android O ile ekstra pil tasarrufu!

Android, yeni sürümü ile kullanıcılarına sunacağı en büyük yeniliklerden birisi ise, arka plandaki uygulamaları sınırlandırarak, ekstra pil tasarrufunu sağlayacak olmasıdır. Marshmallow sürümüyle ortaya çıkan ve daha sonrasında ise Nougat güncellemesi ile geliştirilen Doze modu, Android O ile başka bir boyuta taşınacak.

17-03/26/android-o-pil-tassarufu-1490526900.jpg

Doze modu, telefonunuz uykudayken, ekran kapalıyken ve şarj olmuyorken devreye giriyor arka planda çalışan uygulamaların tükettiği batarya miktarını minimuma indirmede oldukça yardımcı olmakta.

Son zamanlarda yakındığımız pil sorununu çözüme kavuşturacak olan Google, yeni Android sürümü ile beraber arka plandaki uygulamaları sınırlandıracak. Android O ile birlikte sadece belirli uygulamalar arka planda açık kalacak. Kısacası, arka plandaki uygulamalar ciddi bir şekilde sınırlandırılacak.

Bildirimler tamamen iyileştirilecek!

Bildirim ekranı üzerinde sürekli iyileştirme güncellemeleri yayınlayan Google, Android O ile birlikte bildirim ekranında ciddi anlamda düzenlemeler yapacak.

Yeni bildirim ekranından bahsedecek olursak, Android O ile gelen bildirimleri farklı kategorilere ayırabileceksiniz. Örneğin Shiftdelete.Net'in mobil uygulamasından gelen bildirimleri, Teknoloji haberleri adlı kategoriye ayırdıktan sonra, gelen bildirimleri teknoloji haberleri diye görebileceksiniz.

17-03/26/android-o-bildirim-ekrani-shiftdelete-1490527506.jpg

Böylelikle gelen bildirimlerin nereden geldiğine tek tek bakmaktansa, kendi ayırdığınız kategorilerden rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Kısacası yeni bildirim ekranı ile birlikte, meydana gelen Karmaşada ortadan kalmış olacak.

Otomatik doldurma ile zaman kazanın!

Android O ile birlikte gelecek olan bir diğer yenilik ise, kullanıcılara işlerini seri bir şekilde yürütmesine olanak sağlayacak. 

17-03/26/android-o-autofill-api-shiftdelete.PNG

Google'un kullanıcılarına sunacağı bu yeni özelliğe baktığımız da, bir tür şifre yöneticisine benzer bir işleyişe sahip olduğunu görmekteyiz. Giriş bilgileriniz ve bu tür tekrarlanan bilgileriniz, ayrı sunulacak API sayesinde otomatik olarak doldurabileceksiniz. 

 

XML yazı fontları 

Kullanıcıların Android'i tercih etmelerinden ki en büyük etkenin, Android'in kullanıcılara sunmuş olduğu kişileştirme özgürlüğü diyebiliriz.

17-03/26/android-o-xml-yazi-fontlari-shiftdelete-1490536383.PNG

Android O ile birlikte kullanıcılar, XML yazı fontları üzerinden, kendi klavyelerini rahatlıklar kişileştirebilecekler. Android kullanıcılarının akıllı telefonlarını kendi zevklerine göre dizayn etmeleri için kolaylıklar sağlamaya devam ediyor.

Adaptif hale getirilmiş ikonlar

Android kullanıcıları Oreo, ile birlikte adaptif hale getirilmiş ikonlar ile karşılaşacaklar. Bu yeni ikonlar telefonunuzun arayüzüyle rahatlıkla uyum sağlayabilecek. 

Yeni güncelleme ile daha tutarlı hale gelen bu ikonlar, telefonunuzun modeline göre farklılık gösterecek. Android başlatıcınızın içerisinde simgeler, uygulama kısayolları, Ayarlar ve paylaşım diyaloglarında yeni animasyonlar ekleneceğini de belirtelim.

Uygulamalar için geniş gamut renk seçenekleri

Android O, DCI-P3, AdobeRGB, ve Pro Photo RGB renk seçeneklerini desteleyecek. Bu da şu anlama geliyor ki, cihazdaki uygulamalara özel olarak farklı renk profilleri, oluşturulacak.

17-03/26/android-o-ozellikleri-shiftdelete.jpg

Cihazının geniş renk gamutundan yararlanacağınız bu özellik sayesinde, daha canlı renkler sizi bekliyor. Kullanacağınız uygulamaya göre değişecek bu renk profilleri yeni Android'in büyük özellikleri arasında yeri almakta.

Ses ve Bağlantı

Android kullanıcılarının yoğun isteğini dikkate alan yetkililer, Android O ile birlikte hi-fi ses codec'lerini desteleyecek. Söz konusu codec bileşenine örnek olarak Sony'nin LDAC'ni örnek gösterebiliriz. Yeni Oreo sayesinde, Bluetooth ile bağlandığımız cihazlarından yüksek kaliteli müzikler dinleyebileceğiz.

17-03/26/android-o-ses-ve-baglanti-shiftdelete.jpg

Bunun dışından bağlantı alanında da büyük yenilikler sunacak olan OreoNeighbor Awareness Networking (NAN) adı verilen bağlantı özelliği sayesinde, internet erişim noktası olmadan bu tür aletlere, Wi-Fi ağı üzerinden iletişimi sağlayabileceksiniz.

Klavye Gezintisi

Yeni Android ile gelecek klavyelere göz atacak olursak, yetkililer arayüz boyunca bizlere daha rahat gezinmemize oldukça yardımcı olacak.

17-03/26/android-o-klavye.jpg

Google, klavye navigasyonu için yeni "ok" ve "sekme" için özel öngörülebilir modeller tasarladığı belirtti. Aradığımız şeyi kolayca bulabilmemiz için ve arayüz içerisinde hızlı bir şekilde gezinmemiz için geliştirilen bu yeni klavyeler oldukça kullanışlı olacak.

Yüksek performanslı ses için yeni API eklenecek!

Devrim niteliğinde ki bu güncelleme sayesinde Android kullanıcılarına, uygulama arasında yapacakları geçişler sırasında, yüksek performanslı, düşük gecikmeli ses kullanıma yeni eklenecek API sayesinde olanak sağlanacak.

Çoklu pencere hataları düzeltildi!

Çoklu pencere deneyimini daha da geliştirilecek olan yetkililer, yeni sürüm ile birlikte çoklu pencere ile ortaya çıkan hataları düzeltecek.

17-03/26/android-o-coklu-pencere-shiftdelete.jpg

Daha istikralı çoklu pencere deneyimi için özel olarak bir API sunacak olan GoogleWebView hataları tek tek gözden geçirerek, çözüme kavuşturacak.

Picture In Picture modu

Yazının başından beri Android'in çoklu pencere özelliğini geliştireceğinden bahsedip durduk. Android kullanıcılarına sunduğu PiP (Picture In Picture) ile birlikte çoklu pencere moduna farklı bir anlayış katacak.

PiP modu sayesinde kullanıcılar, telefonunda bir şeyler izlerken bir yandan, arkadaşlarınızla kolaylıkla mesajlaşabileceksiniz. Oldukça kullanışlı hale gelecek olan çoklu pencere modu, tablet kullanıcılarına da sunulacağı belirtildi.

17-03/26/android-picture-in-picture-modu-shiftdelete.PNG

Telefonunuzun veya tabletinizin, en/boy oranını tanımlayan PıP moduna, izlediğiniz videoyu ekranınızın farklı bir köşesine atıp, diğer bir köşeden de diğer başka bir işinizi yürütebileceksiniz.

:: Android O ile gelecek olan yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  02.05.2017 / 23:44:20

  Ruhihihihih bana her gunceleme geliyo sonuçta gm

  YANITLA
 • SDN Okuru
  27.03.2017 / 15:22:35 10 / 10

  Bu guncelleme Samsung S7 edge'ye sittin senede gelir...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  27.03.2017 / 14:47:16

  S4 e gelir mi arkadaşlar ?

  YANITLA
  • SDN Okuru
   29.06.2017 / 00:18

   gelmez

 • SDN Okuru
  27.03.2017 / 11:50:04

  Sizin gibiler için güncelleme yeni duvar kağıtları, zil sesleri... Nesini beğenmiyorsunuz bu güncellemenin? Çoğunu anlamıyorsunuz bile!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  27.03.2017 / 10:02:56

  Bunların çoğu zaten var neresi devrim?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  27.03.2017 / 02:48:47

  androidi seviyorum asla ios kullanmam.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  27.03.2017 / 00:51:15

  Hayalimdeki tüm özellikler gelmiş. Şu güncelleme sistemini Windows gibi yapsalar tam olacak.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 23:49:32

  Yüklü gelen uygulamalar kaldırılsa da ihtiyacımız olanı marketten kendimiz yüklesek daha iyi olmazmı ios taki gibi.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 23:35:24

  Bu yenilikler​i beğenmeyenler, ne gibi bir yenilik bekliyorsunuz? Herşeyi sil baştan değiştirip yeni bir işletim sistemi mi yapsın adamlar? Sizin gibileri tek tek tespit edip güncellemelerden mahrum etmek var da neyse!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 23:05:09

  Abii.. note 2 ye nougat gelirmi? Gelir bekle dediler 5 sene oldu bi bok gelmedi..

  YANITLA
  • SDN Okuru
   03.04.2017 / 13:47

   Note3 e Android 6 Gelmedi ki sen Note 2 ye android 7 soruyorsun. Hatta android 7 yi Note 4 bile göremeyecek.

 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 22:52:50

  Biz de nougat bekleyelim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 22:28:07 0 / 10

  Ben Android Bal güncellemesini bekliyorum, o güncellemeyi yapıp telefonu ayıya yediricem yaşasın dandroid

  YANITLA
  • SDN Okuru
   26.03.2017 / 22:53

   Kanka bal değil ama bal peteği(honeycomb) güncellemesi geçeli yıllar oldu :)

 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 22:25:33

  @"çok da fifi demişsin" evet dedim makaleyi okumadım ama önceki saçmalığı okumuştum kişisel zil sesi gelecekmiş YÜZYILIN EN BÜYÜK YENİLİĞİ. şaka bir yana sözümün arkasındayım android = google ads = money. ios'da hemen hemen her telefon güncelleme alıyor para tuzağı değil

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 22:17:32

  Android One kullanıcısı olarak merakla beklemekteyim. Arkadaşlar eğer Android alacaksanız ve fiyat açısından makul bir şey istiyorsanız Android One telefon alın, yok olmaz ben çok yüksek donanıma sahip bir telefon almak istiyorum derseniz Google'ın Pixel telefonları maalesef ülkemizde kolay bir şekilde satılmıyor. Onun dışında bazı kişiler Google'a laf atmış, daha düne kadar Microsoft kullanıcısıydım hala da Lumia'ların üstüne tanımam ama günümüzde Google'dan daha iyisi yok bunu kabullenin, geleceğin yazılımı Android. Boş işler demişsiniz o halde asgari ücretin kaç katı para verdiğiniz 16 GB'lık daha doğru düzgün müzik dinleyemediğiniz, indiremediğiniz telefonlarınızla sizi baş başa bırakıyorum.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 22:08:48

  S3 Mini için beklemedeyiz

  YANITLA
  • SDN Okuru
   27.03.2017 / 00:09 0 / 10

   hahahahah çok daha beklersin :D gelmicek ona.telefonu değiş.

  • SDN Okuru
   27.05.2017 / 18:58

   birader zaten adam resmi güncelleme beklemeycek ki herhalde custom rom kastediyor :D

 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 21:46:50

  Stock android arayüzünü adam etsinler yeter

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 21:30:45

  Androidde bu kafa oldukça apple daha çok ekmek yer

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 21:25:05

  Hiç birşey değişmeyecek. Yani bu değişiklikler bizi pek ilgilendirmeyecek. Görünürde Android sisteminde ki hatalar çözülmüş ve bunu tüm android cihazların alması gerektiğine inanıyorum. Ama gel gör ki sadece yeni çıkan telefonlar alıyor bu güncellemeleri. Neymiş pil performansı artıyormuş bi verin bakalım eski cihazlara hakikaten artış var mı? Görelim yani. Yeni cihazlar zaten bu sürüme uygun optimize ediliyor.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 20:56:30

  Bazilari android kullanan samsung, sony ve htc gibi markalarin guncelleme periodlarini google in belirledigini zannediyor. Bu firmalar androidi alip degistiriyorlar. Google yeni bir android guncellemesini yayinladiginda bu firmalarin alip kendi degistirdikleri sisteme uyarlamalari zaman aliyor. Yani guncellemelerinizin gec gelmesinde google in zerre bir sucu yok. Zira eger google in kendi telefonu olan Pixel'i alirsaniz guncellemeler aninda size ulasacaktir.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 20:52:30 10 / 10

  Arayüz de köklü bir değişime uğrar ise güzel olur.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 18:51:42 10 / 10

  Android oral

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 18:49:42 0 / 10

  Buz daha marsmallow kullanamıyoruz

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 18:40:20

  Android bu gereksiz iyilestirmelerle ugrasacagina telefon sirketlerinden bagimsiz guncelleme imkani sunsan her isteyen guncel yazilim kullansa cok daha etkili bir is yapmis olursun

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 18:36:16

  çok da fifi demişsin ama haberi okumakla kalmamış birde yorum atmışsın, demek ki çok da fifi değilmiş. Bir de nasıl bir komplekstir anlamadım gitti dandroid nedir ya. Tipik ergen tribi, misal Cim Bom'a cincon veya Fenerbahçe'ye fenev diyen zihniyetleri hiç anlayamıcam

  YANITLA
  • SDN Okuru
   26.03.2017 / 20:06

   Doğru dandroid ama ben 7.1.1 kullanıyorum bana göre öyle google ve boş işleri.

 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 18:24:31 10 / 10

  büyük yenilik yok

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 18:20:43 10 / 10

  bence makale başlığını değiştirip "Saçmalık hakkında herşey" yapın dandroid güncellemesi gelmiş çok da fifi

  YANITLA
  • SDN Okuru
   18.05.2017 / 13:16

   apple olan kıskanç bir adamsın seni apple fifilemiş zaten arkadaş :D android kullanmayı bileydin apple in yanından geçmezdin. ;)

 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 18:14:56

  Birde Şu Güncellemeyi Hızlı Ve Her Telefona Getirse Tatından Yenmez

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.03.2017 / 18:03:46

  Android oreo olucak bence

  YANITLA