ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

İlk Macintosh'un emülatörü hazır!

Apple tarafından 1984'te üretilen ilk Macintosh bilgisayarları artık antika olarak görebiliriz ama eğer kendi PC'nizde bu deneyimi yaşamak istiyorsanız, sizi haberimize alalım.

18.04.2017 / 00:00
İlk Macintosh'un emülatörü hazır!

Nostalji yaşamaya hazır mısınız? Eğer cevabınız evetse, Steve Wozniak ve ilk Apple I ekibinin hazırladığı Macintosh'un emülatörünü internet üzerinden kullanabileceğinizi duyunca oldukça sevineceksiniz demektir.

MacPaint, MacWrite ve daha fazlası!

Orijinal olarak 1984 yılında piyasaya sürülen Macintosh'un internet üzerinden kullanılabilmesini sağlayan bu emülatör ile MacWrite ve MacPaint gibi uygulamaları kullanmak mümkün.

17-04/17/macintosh-emulator.jpg

Hatta o dönemin favori oyunları Lemmings ve Frogger ile Multiplan ve Chart uygulamalarını dahi kullanmanız mümkün. Yetmedi mi? O zaman Microsoft Flight Simulator 1.02 adlı oyunu da oynayabileceğinizi belirtelim. 

Yaşı tutan okurlarımız Macintosh'un bu nostaljik dönemini birinci elden deneyimleme fırsatı buldular ama o günleri yaşayamayan okurlarımız için oldukça keyifli bir deneyim olabileceğini belirtelim ve bu adrese giderek istediğiniz uygulamaya tıklayıp çalıştırabileceğinizi de ekleyerek haberimizi noktalayalım.

:: 84 yapımı orijinal Macintosh'u kullanmış mıydınız?

SDN - ShiftDelete.Net

Oyun dünyasını yakından takip etmektedir. Ayrıca sinema ve dizi sektörüyle oldukça ilgilidir. Sony'nin tüm ürünlerine sonsuz bir sevgisi vardır. Özellikle de PlayStation 4'e.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  18.04.2017 / 11:30:35 10 / 10

  Ne markaymış bi ilk çıkdığı zamanlarda bile tasarımdan zerre anlamıyolarmış

  YANITLA
  • SDN Okuru
   18.04.2017 / 23:14

   1984 yılının bilgisayarlarına ait tasarımları incele, hangi windows (pardon, dos olacaktı) versiyonu piyasadaydı bir bak, sonra apple'ın tasarımına taş at. wiki'de windows 1.0 diye arattır, yayınlanma tarihine bak mesela.

  • SDN Okuru
   19.04.2017 / 03:51

   Microsoft cepesinde degil ama cok daha iyi tasarimlar vardo o zamanlar.