ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Ömrü olan malzeme geliştirildi!

Yeşil bir dünya için atık malzemeleri geri dönüştürmek için kullanılan yöntemlerde çok fazla enerji tüketiliyor. Araştırmacılar bunun yerine, kendini yok eden malzeme geliştirdi.

09.08.2017 / 13:00
Ömrü olan malzeme geliştirildi!

Kullanımdan memnun olduğumuz çoğu malzemeyi atma zamanı geldiğinde önemli bir geri dönüşüm problemi ile karşılaşıyoruz. Münih Teknik Üniversitesi (TUM) araştırmacıları, biyolojik süreçlerden esinlenerek enerjisi tükendiğinde "ölecek" materyaller geliştiriyor. Böylelikle ambalajlar, ilaçlar zamanı geldiğinde kendini imha edebilir.

Artık malzemelerin de ömrü var

Hayvanlar ve bitkiler, kendi enerjisini yenilemek için güneş enerjisi altında durmadığında ve beslenmediğinde yaşam faaliyetleri duruyor. Ancak yapay bir madde, çevreyle bu tür bir enerji alışverişi yapmadığı için uzun süre formunu koruyabiliyor. Sonunda onu elden çıKarmak istediğimizde, geri dönüşüm gibi süreçler yoluyla daha fazla enerji tüketimine ihtiyaç duyuyoruz.

Şimdiye dek insan yapımı maddelerin çoğu kimyasal olarak çok kararlı ve onları bileşenlerine geri döndürmek için çok fazla enerji harcanıyor. Araştırma ekibi doğal sistemleri taklit eden, serbestçe hareket edebilen ancak yakıt eklendiğinde hidrojenle birleşen malzeme geliştirdi. Bu yakıt, karbodimidler adı verilen yüksek enerjili moleküller biçiminde ve kimyasal reaksiyonlar, enerji arzı sürdüğü sürece malzemenin istikrarlı kalmasını sağlayacaktır. Kullanım ömrü bittiğinde ise malzeme basit moleküllere parçalanabilir.

17-08/09/kendini-parcalayan-malzeme-shiftdelete.jpg

Ekip, laboratuvar testlerinde birkaç dakika veya saatlik ömrü olan ve ömrünü tamamladıktan sonra parçalanabilen malzemeler üretmeyi başardı. Araştırmacılar bu tekniğin, vücut içinde ilaç taşıyabilecek kısa ömürlü dağıtım sistemlerinde kullanılabileceğini ve ilacı hedef bölgeye bıraktıktan sonra çözünebilen bir malzeme oluşturulabileceğini belirtiyor.

:: Ömrü olan malzemeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  11.08.2017 / 04:57:14

  herşeyin önrü var zaten. leptop klavuzunda bile 6 yıllık ömrü olduğu yazıyor

  YANITLA
 • SDN Okuru
  10.08.2017 / 12:49:20

  ömrü olmayan bir şey varmıymış dünyada.. allah allah bi yaşıma daha girdim?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.08.2017 / 19:53:04

  Biz organik hoşaf yapiyoruz merak etme sen

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.08.2017 / 15:59:33

  Bunun yan etkilerini arastirmadan sevinmemek gerek. Cunku omru olan, malzeme, kimyasal sonucta. Dogal ve omru olan malzemeyi sadece doga uretir. Bu sebeple uzunca sure testlerin yapilmasi gerek. Hatta parcalarina ayrisan maddeleri kapali bir odada tutup kapali odanin icini atese verip etkilerini gormek gerekir. Uzun cunku. Insanlar cok su kullanmayin, cunku kuresel isinma oluyor diyorlar. Sular azaliyor diyorlar. Oysaki sularin azaldigi falan yoktur. Agir metallerle birlesiyor sular ve daha derine iniyorlar o sebeple yuzeye cikamiyorlar. Firtinalarin olmasi da agir metallerden kaynaklaniyor. Cunku metallere asiri derecede sular tutunuyorlar ve bunlar normal yagmur gibi ayrik durmuyorlar. Sonra da yumruk buyuklugunde dolu yagiyor. Yani biz yapiyoruz herseyi. Onun icin elektrikli araclarin yayginlastirilmasi gerek, karbon bazli pillerin terkedilip yeni bir tur pilin icat edilmesi gerek. Sanayinin mumkun oldugu kadar azaltilmasi insanlarin dogaya karismasi gerek,...vb.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.08.2017 / 15:41:35

  Bu haberler neden hep amerikadan , ingiltereden yok almanyadan veya isveçteki üniversitelerden çıkıyor ?niye türkiyedeki üniversitelerden çıkmıyor bu üniversitelerdeki bilim adamları ne yapîyor bilim üretmiyor mu ?

  YANITLA
  • SDN Okuru
   10.08.2017 / 10:02

   baldıza sarkmanın tartışıldığı bir ülkede yaşıyorsun. Şimdi diyeceksinki ee ne alaka şöyle söyliyim. Üniversitelerdeki öğretim görevlileri gazla çalışır egoist yanlarını bastırmak uğruna bir şeyler araştırır üretir, kendilerini birbirleriyle yarış içine sokarlar. Bunu istemsizce içgüdüsel olarak yaparlar. Ancak ülkenin şuanki halinde onları gaza getirecek yaptıklarının bu ülkeye değer olduğunu gösterecek bir şey yok. Teşvik edici hiçbir şey yok. Ülkedeki sorunlar zaten bu adamların kafalarını yeterince meşgul edip karamsarlığa sürüklüyor. Yeni bir şey ortaya çıkarmak için ilham lazım, irade lazım, bilgi lazım, teknoloji lazım, özgürlük lazım. Fakat bu ülkede irade ve bilgi dışında diğerlerini oluşturmak çok zor. Anca gamsız ve fedakar bir insansa odaklanabilir çalışmasına. Fakat dediğin şeyler öyle lafta olmuyor. Harita mühendisiyim, lazer tarama sistemi ile ölçüm aleti yapmaya çalışıyorum ancak lazer tarama aleti 3000$ ben şimdi projeme nasıl devam edebilirim söylermisin. Maddi yan en büyük etken üniversiteler herşeye ödenek çıkarmıyorlar yani tek suçlu bir şeyleri bulamamış insanlar değil. Asıl suçlu bulamamalarına sebep olanlar bu yüzden yargısız infaz yoluna gitmeden önce biraz araştır. Bu ülkedeki şartların böyle olmasının nedeni de emin ol Türklerin bastırılamazsa durdurulamaz olacağındandır.

  • SDN Okuru
   11.08.2017 / 17:53

   @09.08.2017 / 15:41:35 kapitalist sisteme calisirsan sistemde Max Weberin dedigi gibi kendini tetikler ama belirli bir sure sonra, kendini tetiklemeden kendini oldurmeye gecer. Bizim benligimizde kapitalizm yok. @10.08.2017 / 10:02 Avrupada halen daha cocuklara cinsel istismarda bulunan rahipler var. Kendi cocuklarina sarkanlar, bunlarin hicbirini medyada yayinlatmiyorlar anca basina gelene denk gelirseniz duduyorsunuz.Gecen yil bir tanesini duymustum. Eski kocasi kizlarina cinsel istismarda bulunuyordu. Kadin Zurich e tasinmisti. Kocasi bu yil hapisten cikacakti. Kocasi kadinin yerini bilmese bile o kadar tedirgin idi ki anlatamam. Cok uzulmustum kadina. Ne yapacagim diye kendini yiyordu. Sonra hastaneden ciktim, kadini da bir daha gormedim.