Okunma

Bu cihaz sizi terletecek!


07 Ağustos 2017 Pazartesi 14:00
Bu cihaz sizi terletecek!

Son yıllarda terlemeyi takip etmeye yönelik giyilebilir cihazlar geliştiriliyor. Bu cihazların birçoğu ağır fiziksel hareketler sonucunda terlemedeki artış ile çalışabiliyor. Cincinnati Üniversitesi’nden (UC) bir ekip, bant yardımıyla cildin küçük bir bölümünde vücudun ter bezlerini uyaran cihaz geliştirdi.

Karbakol kullanıldı

Glikoz ve ilaç seviyesi gibi çeşitli kimyasal durumlar ter ile izlenebiliyor. UC’de geliştirilen cihaz, biyosensörün ter temelli hormonların ve kimyasalların ağır fiziksel hareketlere gerek kalmadan ölçülebilmesini sağlıyor. Araştırmacılar, cildin lokalize bir bölgesinde terlemeyi tetiklemek etmek için üç adımlı bir yöntem geliştirdi.

İlk olarak karbakol adı verilen bir kimyasal içeren bir jel, ter oluşumunda tetikleyici oldu. Daha sonra biyosensör ve cilt arasında daha iyi temas sağlamak için bir köpük dolgusu geliştirildi. Son olarak ekip, küçük miktarda karbakolun cildin üst katmanına küçük ve fark edilmeyen bir elektrik akımı ile yönlendirilmesini sağlayan iyontoforez adlı bir işlemi dahil etti. Bu işlemin, cihazın giyildiği birkaç gün boyunca ter temelli sensör sonuçlarını başarıyla ürettiği gözlemlendi.

17-08/07/biyosensor-kullanimi-shiftdelete-1502111009.jpg

Sonuç olarak bu biyosensörler çok geniş bir kullanım yelpazesine sahip. Pilotların stres durumunun ölçümü, ameliyat sonrası hastaların kontrolü, ilaç kullanım dozunun ayarlanması gibi çeşitli işlemler kan almaya gerek olmadan ve kişi hastaneye gitmeden gerçekleştirilebilir.

:: Biyosensörler ile sağlık parametrelerinin ölçülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bu cihaz sizi terletecek!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Haci dogru durust baslik yazin. Hic mi kitap okumuyorsunuz. Cihaz terletmiyor, terin icindeki kimyasallari olcuyor diye sen yazdin. Siz nasil universite sinavini kazanacaksiniz boyle basit anlatim bozukluklari yaparak.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bir tane LG at cebine terlersin zaten

" Bu cihaz sizi terletecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu cihaz sizi terletecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu cihaz sizi terletecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "