Okunma

3 Boyutlu grafen dayanıklılığı ile şaşırtıyor!


10 Ocak 2017 Salı 11:00
3 Boyutlu grafen dayanıklılığı ile şaşırtıyor!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), geleceği oldukça parlak olan grafen ile ilgili önemli bir gelişmeye imza attı. İşte sayısız uygulama alanı ve güç sunan grafenle ilgili son gelişme.

3 boyutlu grafen çelikten 10 kat güçlü!

MIT tarafından gerçekleştirilen yeni bir deneyde, kompozitin sadece düz bir tabakadan daha fazla olduğunda neler olabileceğini göstermek için, çelikten yüzde 5 daha yoğun ve metalden 10 kat güçlü grafen materyali kullanılmış.

Yüksek oranda hatasız bir bilgisayar modellemesi ile deneye başlayan bilim insanları, 3 boyutlu olarak basılmış çift atomlu küpleri, materyalin süngere benzer yapısını sunmak ve sıkıştırma testlerinde nesne olarak kullanmak için hazırlamış.

Süngere benzer modelin gözenekli yapısı, daha fazla yüzey alanı olduğu anlamına gelirken, daha fazla yüzey alanı ise daha düşük ağırlıklarda daha yüksek dayanıklılık anlamına geliyor. Farklı küplerin ise beklenmeyen farklı tepkiler vermesi dikkat çekiyor. Daha kalın duvarlara ve kıvrımlara sahip model, daha fazla basınç uygulandığında daha az kararlı gözüküyor ve daha ince yapıda olana kıyasla patlıyor. Daha ince küp neredeyse kontrollü bir şekilde parçalanırken, şeklini neredeyse son ana kadar korumayı başarabiliyor.

17-01/09/3b-grafen-dayanikliligi-ile-sasirtiyor-2.jpg

Bilim insanları bunun sebebi olarak daha ince duvarların yapının kademeli olarak deforme olmasını sağladığını, kalın olanın ise deformasyon enerjisini depoladığını ve daha sonra bunu serbest bıraktığını belirtiyor. Böylece kullanılan materyallerin çokluğunun değil, şekillerinin dayanıklılık sağladığı ve geometrinin dominant bir faktör olduğu öne çıkartılmış durumda.

Potansiyel bir kullanım örneği olarak, polimer ve metal parçacıklarının grafen ile kaplanması durumunda ve sonrasında temel materyallerin ısı ile basınç işlemiyle çıkartılması sayesinde grafen aşırı hafif ve süper güçlü bir yapıya dönüştürülebileceği veriliyor. Böyle bir uygulamanın beton köprüler, su filtreleme sistemleri veya kimyasal işlemler için kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

:: Grafenin gelecekteki kullanım alanları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “3 Boyutlu grafen dayanıklılığı ile şaşırtıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  "metalden 10 kat güçlü" ne demek? hangi metalden? bakır da metal titanyum da.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Cok sasirdim. Agzim falan acik kaldi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yine her sayfaya canlı yayın koyuyonuz ne kadar saçma bak 2 oldu bu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yine eksik bilgilerle dolu, abartılmış bir 3d baskı haberi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çelikten %5 daha yoğun yerine çeliğin %5'i yoğunluğa sahip denilebilir videoda o şekilde belirtilmiş.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Metalden dayanklı bir şeyi metal ile ezmek

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Otomobillerde kullansalar haberlerde trafik kazasında x kişi hayatını kaybetti lafını duymayız

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon kabı olarak kullanılabilir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  3-boyutlu grafen doğru bir tabir değil. Hikmeti 2-boyutlu olmasından kaynaklanan bu malzeme bir 3-boyutlu yazıcı ile basılan bir cismi katkılanmış. Ayrıca sadece grafen değil, basılı malzemenin geometrisi de bu fiziksel değerlere ulaşmada büyük rol oynuyor.

  1. reis dedi ki:

   MIT ye haber veriyorum hemen hataya düzeltsinler

" 3 Boyutlu grafen dayanıklılığı ile şaşırtıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3 Boyutlu grafen dayanıklılığı ile şaşırtıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3 Boyutlu grafen dayanıklılığı ile şaşırtıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "