Okunma

444’lü Aramalara Dikkat!


01 Nisan 2012 Pazar 08:00
444’lü Aramalara Dikkat!

Son yıllarda iletişim sektöründe kullanıcıların gözdesi olan her yöne paketleri ile belli şartlarda bütün numaralarla görüşme yapılabiliyordu. Ancak 444‘lü numara olarak tabir edilen çağrı merkezi numaraları bu paketlere dahil değildi.

Mart ayı başında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK‘nın duyurduğu yeni düzenleme ile bu numaralara yapılan aramalar da her yöne paketlerine dahil edilmiş ve düzenlemenin 1 Nisan 2012 tarihinde başlayacağı belirtilmişti

Ancak yeni bir duyuru yapan BTK, düzenlemeyi yetiştiremeyeceklerini ifade eden Turkcell, Avea, Vodafone ve Türk Telekom’a bir ay ek süre verdiğini açıkladı. Buna göre düzenlemeyi 1 Nisan‘da hayata geçirebilen işletmeciler ve aboneleri açısından bir sıkıntı olmayacak. Fakat yetiştiremeyenler için kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor. Zira aksi bir duyuru yapılmadıysa (genelde cep telefonlarına SMS gönderiliyor) 444‘lü numaralara yapılan aramalar her yöne paketlerine 1 Mayıs’tan itibaren dahil edilecek.

Yeni dönemde mağdur olmamak için operatörünüzden bilgi almayı unutmayın. BTK‘nın resmi açıklamasına ise buraya tıklayarak (PDF dökümanı) ulaşabilirsiniz. 

:: Yeni düzenleme hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “444’lü Aramalara Dikkat!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  herşey bilgisayar ortamında yapılmıyormu nasıl yetiştiremiyorlar anlamıyorum,
  Birde en kötüsü diyelim paketiniz var bitti ave yada türkcell farketmez kontür olmayında kendi oparatörünüzün müşteri hizmetlerini bile arıyamıyorsunuz var mı böyle saçmalık

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zam olunca aynı gün yetişiyor ama !!!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  – Bir haksızlığa nihayet son verilmiş oldu.

  – Sabit ev ve iş telefonlarından yapılan 444 lü aramalar ne olacak???

  – Madem operatörlere süre verilmiş, neden 1 ay daha uzatılıyor???

 4. SDN Okuru dedi ki:

  sömürmeye alıştılar, yüksekten düşmesi iyi değil tabi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  btk bunu hayrına paket sürelerine dahil etmedi. bundan uzun bir süre önce 444lü numaralar zaten tüm operatörler tarafından başına alan kodu konulup paket dahilinde aranabiliyordu. rantı farkeden btk ve operatörlerin karşılıklı mütabakatıyla bu aramalar paket dahilinden çıkartıldı. gelen tepkiler nedeniyle btk tekrar pakete dahil etti. yani bu durum btknın tüketiciler için sanki ilk kez aldığı bir karar olarak görülmesin, geri adım aslında bu. Turkcellin önce açıklama yapıp sonra ertelemeyi kullanması yani bir ay daha tüketiciyi soyacak olması bir başka ayıptır…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  serdarski 01.04.2012 12:54
  mila12 Nickli Üyeden Alıntı
  Turkcell 29 Mart’da mesaj attı

  1 Nisan dan itibaren 444 ile baslayan numaralara yapacaginiz aramalar artik heryone paket kapsaminda! Yapacaginiz aramalarda konustugunuz kadar dk paketinizden dusecek, paketinizi bitirmeniz durumunda ise paket asim tutarindan ucretlendirilecektir.

  Ertesi gün tekrar mesaj attılar

  29.03.2012 de gonderdigimiz 444lu nolarin ucretlendirmesi ile ilgili ucret degisikligi alinan karar geregi ileri bir tarihe ertelenmistir. Bu tarihe kadar 444lu nolara aramalariniz arama basina 40kr olarak ucretlendirilmeye devam edecektir.

  Sanırım son ana kadar kullanmamaya çalışacaklar

  Bütün hatlarıma gelen mesaj 444’lü numaraların ücretlerinin konuşma paketlerinden düşeceğine dair mesaj geldi.
  Sonrasında Turkcell hattıma yukarıda yazan bu mesaj geldi. Avea ve Vodafone’daki hatarıma bu mesaj gelmedi. Bu da Turkcell’in bir süre daha aboneleri öpmeye devam edeceğini gösteriyor.

  yada turkcell en dürüstleri savunduğum için değil ama diğerleri haber vermeden işin kaymağına devam ediyorda olabilir .

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Doğrudur vodafone da sabit yine dahil yani para vermiyor sunuz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone da zaten sabit hattı ararmışım gibi değerlendiriliyor

 9. dgncn dedi ki:

  1 nisan zammı

 10. uma350 dedi ki:

  Olay ceplerinden gidecek para olunca yetiştirilemez ***** />
  Şu an küfredesim var..

 11. engerex dedi ki:

  1 ay boyunca ertelemeyi farketmeyenlerin canı yanacaktır.

 12. serdarski dedi ki:
 13. Silence dedi ki:

  isabet olmuş ! , neymiş efendim 75 kr + kdv olarak hesaplanıyormuş peehh

 14. rtsbora dedi ki:

  neyine yetiştiremiyorlar? bilgisayardaki yazılımları ayarlamak çok mu zor?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  hayretler içindeyim, tüketiciyi nasıl olurda düşünürler

 16. RocKhan dedi ki:

  ”düzenlemeyi yetiştiremeyeceklerini ifade eden Turkcell, Avea, Vodafone” bize bu düzenleme hakkında bilgi verirse çok sevinirim, nasıl bir düzenlemeymiş de yetiştiremiyorlarmış hem de 3 ü birden, her nasıl oluyorsa yine bu 3ü birden mayıs 1’e kadar da yetiştirmeyi başarı***** />

  Milleti enayi yerine koyup, insanların parasını son ana kadar alabilmek için, yasaların tüm açıklarını kullanıyorlar, bu yüzden kalkıp da bana kimse benim hattım şöyle güzel, bu her yerde çekiyor bilmem ne demesin, bunların hepsi aynı derenin suyu.

 17. mila12 dedi ki:

  Turkcell 29 Mart’da mesaj attı

  1 Nisan dan itibaren 444 ile baslayan numaralara yapacaginiz aramalar artik heryone paket kapsaminda! Yapacaginiz aramalarda konustugunuz kadar dk paketinizden dusecek, paketinizi bitirmeniz durumunda ise paket asim tutarindan ***** />

  Ertesi gün tekrar mesaj attılar

  29.03.2012 de gonderdigimiz 444lu nolarin ucretlendirmesi ile ilgili ucret degisikligi alinan karar geregi ileri bir tarihe ertelenmistir. Bu tarihe kadar 444lu nolara aramalariniz arama basina 40kr olarak ucretlendirilmeye devam ***** />

  Sanırım son ana kadar kullanmamaya çalışacaklar

 18. buroodriver dedi ki:

  Üstelik çoğu 444’lü numara telesekreterli oluyor ve ona bas buna bas derken bir yetkili ile görüşmeniz epey bir zaman alıyor ve fatura katlanı***** sinir bozucu şeyde bu.

" 444’lü Aramalara Dikkat! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 444’lü Aramalara Dikkat! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 444’lü Aramalara Dikkat! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "