ABD, Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldı


21 Ocak 2021 Perşembe 14:18
ABONE OL
ABD, Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldı

20 Ocak’ta yemin ederek ABD’nin 46. Başkanı olarak resmen görevine başlayan Joe Biden, 2017 yılında Donald Trump’ın emriyle çıkılan Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılacaklarını açıkladı. 

Trump, Paris İklim Anlaşması’ndan 3 yıl önce çekilmişti

Hararetli bir seçim sürecinin ardından nihayet koltuğu Donald Trump’tan devralan Joe Biden, geçtiğimiz gün düzenlenen yemin törenin ardından ABD’nin 46. Başkanı olarak mesaisine başladı. Beyaz Saray’daki ilk gününde Trump’ın kararlarını tersine çeviren tam 17 farklı kararnameye imza atan Biden’ın icraatlarından biri de Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılmak oldu.

Hatırlayanlar olacaktır, her fırsatta küresel ısınmaya inanmadığını ve bunun büyük devletleri sınırlamak için bir düzmeceden ibaret olduğunu savunan Trump, 2017 yılında anlaşmadan ayrılmıştı.

paris anlaşması

İlk olarak 2015 yılında yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması, ABD de dahil olmak üzere 197 ülkenin küresel sıcaklık artışlarını 2 santigrat derecenin altında sınırlamasını şart koşuyor. ABD, o zamanki Başkan Barack Obama yönetiminde, Kongre’den onay almaksızın anlaşmaya katıldı, ancak bu durum halefinin yani Trump’ın aynı şekilde anlaşmadan çekilebilmesi için kapıyı açık bıraktı.

Korkulan oldu ve yukarıda da belirttiğimiz gibi 2016 yılında göreve gelen Trump, bilimsel gerçeklerden tamamen uzak bir şekilde Paris İklim Anlaşması’ndan ayrıldıklarını duyurdu. ABD bugün, Biden’ın imzasıyla ülkenin iklim şefi Christiana Figueres dahil, pek çok kişiden tepki gören bu karardan resmen dönmüş oldu. 

Türkiye’nin henüz tabi olmadığı anlaşma, sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 56 milyar ton düşürmeyi ve bu sayede küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutmayı hedefliyor. 
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
beydağı
beydağı
1 ay önce

baylan beye haberi için teşekkür ederiz

" ABD, Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD, Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD, Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  2. 2 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
  3. 3 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
  4. 4 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  5. 5 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  6. 6 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
  7. 7 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
  8. 8 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
  9. 9 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
  10. 10 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!