Okunma

Akıllı Lens, Gerçek Oluyor!


23 Ağustos 2015 Pazar 19:00
Akıllı Lens, Gerçek Oluyor!

Geçtiğimiz günlerde, beraberinde birçok kargaşayı da ortaya çıkaran Alphabet yapılanması, aslında Google’ın ismi ile ilgili değil, sadece kurumsal alanda ki imajı ile ilgiliydi. Kısaca özetlemek gerekirse Google, bilimden enerjiye kadar birçok farklı kategoriye bağlı projeler üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Ancak bu durum kamuoyunda sadece bir arama motoru profilindeki Google için, istenilen etkiyi ve projelerin devamlılığını sürdürmeyi tam anlamında karşılayamıyordu. Zira Google adı altında yapılanan birçok farklı proje, bütçe dağılımı ve proje yönetimi açısından da ayrıca sorunlar meydana getiriyordu.

Nitekim Google, Alphabet adı ile bir tepe şirket oluşturmayı ve Google ismini bu şirket altında konumlanan bir arama motoru hizmeti olarak devam ettirme kararı aldı. Böylelikle Google, diğer bilimsel ve teknolojik çalışmaları için Alphabet adı altında konumlanarak, daha odaklı ve kararlı çalışmalara imza atabilecekti.

İşte bu mantık ile hayata geçirilen Alphabet yapılanmasının bir yeni örneği de, Google’ın geçtiğimiz yıl ortaya çıkardığı Akıllı Lens konseptinin, yeni bir şirket ile yoluna yüksek bir ivme ile devam edecek olması aksiyonuyla belirmiş oldu.

Akıllı Lens için, yeni şirket kuruldu!

Akıllı Lens projesi için Alphabet’e bağlı, Life Sciences ismiyle kurulan bir şirketin aktif görevine başlıyor olduğu haberi kaydedildi. Daha önce Google adı altında X yapılanması olarak, geniş bir ekip ile geliştirilmesi devam ettirilen Akıllı Lens, bundan böyle tamamen bağımsız ve bu konuya odaklı olarak çalışacak, Life Sciences şirketi haline gelmiş oldu.

15-08/23/news_1-google-alphabet-akilli-lens-projesi-gercek-oluyor-2015.jpg

Life Sciences, Akıllı Lens için ne kadar önemli?

Alphabet tepe yönetimi altında kurulan bu Akıllı Lens proje odaklı şirketin haberinin kaydedilmesi, söz konusu bu projenin ciddi anlamda son tüketiciye ulaşılabilecek potansiyele sahip olduğu düşüncesinin bulunduğu anlamına geliyor. Zira kendine öz, ödenek ve kurumsal kimlik kazanmış olan bu proje, bundan böyle yoluna ciddi çalışmalar ile devam ederek, yakın zamanda kullanılabilir bir ürün olarak son tüketiciye sunulabilir.

Life Sciences firması tarafından, Akıllı Lens çalışmalarının büyük başarıyla sonuçlanmaya yaklaştığı aktarılsa da ne yazık ki henüz, ne zaman aktif kullanıma geçeceği sorusuna cevap olabilecek açıklamalar yapılmadı.

Son olarak kısaca açıklamak gerekirse bu Akıllı Lens, kullanan bireyin glikoz seviyesini ölçerek, bu bilgileri herhangi bir kablosuz akıllı cihaza aktarıyor ve kullanıcısını bilgilendirebiliyordu. Daha çok diyabet, yani şeker hastalığı odaklı gelişim gösteren bu Akıllı Lens konsepti, öyle görünüyor ki kazandığı kurumsal kimlikle de önümüzdeki yıllarda, sadece glikoz ölçümü ile sınırlı kalmayabilir.

:: Alphabet’in bu Akıllı Lens projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, kısa zaman içerisinde son tüketiciye ulaşabilir mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Akıllı Lens, Gerçek Oluyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bi cevap yazan yok

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyatı ne kadar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyatı nedir acaba

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben yıllardır miyopum bu habere çok sevindim aklli lens fiyatı ne kadar. Ve hangi hastanelerde uygulanmaktadır

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Göz sorununu cözse daha iyi olur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye ye gelmesi uzun sürer mi ve ücreti ne olacak avrupa ülkelerinde 10 yıldır kullanıyör bizim ülkemiz avrupadan daha gelişmiş sağlık alanında neden geç kalındı anlamadım

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Şeker ölçümü mü? Çok saçma buldum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Urun cok enteresan olmus. Acaba sonuclandiginda nail gorulecek merakla bekliyorum.
  Bu arada Akilli lens olmaz. Kafasi calisan lens mi olur. Turk dil kurumuna buradan sesleniyorum. Akilli telefon, akilli saatm akiili lens gibi teknoloji dayali urunlere yeni bir isim bulun haci :)) cok sacma geliyor bana.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel haber

 10. SDN Okuru dedi ki:

  I LOVE YOU ALPHABET INC.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yazı da " akıllı lens " in ne olduğundan da bahsedilmesi güzel olurdu.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  sherlock holmes dizisini takip eden varsa bilir yanılmıyorsam 2 sezondu ve son bölümde gözünde akıllı lens olan bir adam vardı etrafında gördüğü her kişinin profili ve bilgileri önüne beliriyordu gözüyle internete giriyor bütün insanların mahrem hayatını lense kaydediyor ve fotoğraf bile çekebiliyordu video da dahil ………adam bildiğin kütüphane idi çok tehlikeli bir teknoloji bence…google glass melek kalır yanında bu teknolojiyi halka öyle kolay kolay sunmazlar

 13. SeeYouLater dedi ki:

  Belki seker hastalari icin iyi olabilir.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bu lens birçok hatalığa derman olacak gibi gelişsin bu tarz teknolojik gelişmeler mutlu etmiyor değil.

 15. giskur11 dedi ki:

  Glikoz olcumunden bahsediliyor bir glikoz olcmek ne kadar zor her seferinde parmak ucunu del bir gun sizliyor yeri o aciyi cekmemek icin bile alinir.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bu lensin kullanıcı sorunları milyon dolarlık tazminat demektir yalnız. Göz bu şakası olmaz

 17. ProRat` dedi ki:

  Kullanamayacagim icin sorun yok.

 18. YiðitBey dedi ki:

  Tamam.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Önemli bir haber. Şuan kimse farkında değil ama geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olucak.

" Akıllı Lens, Gerçek Oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Lens, Gerçek Oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Lens, Gerçek Oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "