Okunma

Apple, Türkiye Fiyatlarına Zam Yaptı!


01 Ocak 2015 Perşembe 13:22
Apple, Türkiye Fiyatlarına Zam Yaptı!

Apple, yeni yıla zamlı fiyatlarla başadı. 1 Ocak 2015 tarihi itibarıyla perakende fiyat listesini güncelleyen şirket, ürünlere 100 ila 300 TL arasında zam yaptı. 9 taksitli ödeme seçeneği de 6 taksite düşürüldü.

1 Ocak itibariyle beraber artan vergiler, zamma etki etti

Dolar kurunda büyük bir dalgalanma olmamasına karşın, Apple’ın aldığı bu zam kararı, esasında biraz önceden yaptığımız haberimizdeki 1 Ocak zamlarıyla alakalı.

:: 2015’te Akıllı telefonlar zamlanacak…!

Yukarıda linkini paylaştığımız haberde, ÖTV’ye gelen yüzde 10.11 zammın, 1 Ocak itibariyle hayata geçeceğini paylaşmıştık.

Bu zammı bazı firmalar sineye çekebilir, bazıları ise zam olarak kullanıcılara yansıtabilir. Yaklaşık zam değerleri 200 – 300 TL arası olacak beklentilerimiz, sineye çekmeyen firmalar için gerçekleşti diyebiliriz.

Bu zamların benzerlerini, diğer firmalarda da görebiliriz. Çünkü 1 Ocak itibariyle ÖTV ve damga puluna devlet tarafından zam yapıldı.

iPhone 6 ve 6 Plus zamlandı

Fiyatı artan Apple ürünleri arasında Mac, iPhone, iPod ve Beats bulunuyor. Özellikle, Apple’ın yeni gözdeleri iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin başlangıç modellerindeki 100 TL’lik zam dikkat çekiyor. Bu rakam 64 GB’lık ve 128 GB’lık modellerde 200 TL’ye çıkıyor.

15-01/01/screen-shot-2015-01-01-at-155237.png

Mac’lere de zam geldi

Mac‘lerde ise 200 – 300 TL’lık fiyat artışları söz konusu. Örneğin, 13 inç Retina Macbook Pro, 3499 TL’den 3799 TL’ye yükselerek 300 TL ile en yüksek zam rakamlarından birine sahip. 13 inç Macbook Air‘in fiyatı ise 2499’dan 2699’a yükselmiş durumda.

Diğer ürünlerin güncel fiyatlarını görmek için sonraki sayfaya geçiniz…

Yeni Mac Fiyatları

15-01/01/screen-shot-2015-01-01-at-155247.png

Yeni iPod Fiyatları

15-01/01/deneme.png

Yeni Beats Fiyatları

15-01/01/screen-shot-2015-01-01-at-155303.png

:: Sizce Apple ürünlerinden fiyat artışı satışlara olumsuz yansır mı?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

234 yorum - “Apple, Türkiye Fiyatlarına Zam Yaptı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçek telefonmu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İlla iphone kullanmam diyenler gidip 6 veya 6 plus almanıza gerek yok gidin 4s alın aynı yazılım onda da var 4s de 6 plus gibi kullanım deneyimi sunacaktır iphone telefonların birbirinden pek bi farkı yok sonuçta yazılımı aynı hemde versiyonuna kadar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ve ikinci kez arttı bugün itibari ile tekrar güncellediler fiyatları

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu zam apple dan kaynaklanmıyormuş güldürmeyin niye note 4 e zam gelmedi o telefon değil mi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir yıl içerisinde %10 u aşkın bir zam ile insanların farklı ithal telefon ürünleri alınamayacak kadar bir noktaya ulaşması gerçekten üzücü bir durum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple Zam yapmadı devlet vergi yaptı diyenler neden samsung da fiyat değişmedi ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle geri kalmış toplumlara devlet de kapitalist şirketler de az bile yapı***** nefesimiz kokuyor yine de en pahalı tlfn ben de olsun derdindeyiz. Talep olursa devlet de şirketler de böyle tüketiciye yansıtır işte vergileri.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu zamlar vergi ve hükümet yüzünden. Apple fiyatlarında değişikliğe gitmiyor aynı ürünleri için.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  15 inç Retina MacBook Pro ya 500 tl zam geldi, ikinci eller yükselecek benim için iyi haber. Appla her zaman kıymetli kalıyor.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yetmez en az 5000 lira olmalı İphone fiyatları

 11. SDN Okuru dedi ki:

  AMERİKADAN !! 2 tane İphone alıcam 3000 TL

  TÜRKİYEDEN !! sadece 1 tane İphone alsam 3000 TL

 12. SDN Okuru dedi ki:

  üst seviye telefon alıp bir sene sonra değiştirmek neyin kafasi. üç senedir wonder kullanıyorum sık sık takılıyor yeni oyunları oynamıyor ama zaten oyun oynayan biri değilim. üst seviye bir tel alsam eminim 4 beş sene sorunsuz ***** alan birinin bu sene degistirmeyi düşünmesi bana garip geliyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Note 4 ün üstüne yer yüzünde telefon tanı***** bir canavar .iphone 6 yı verilecek bu paralara az daha katıp 2.el araba alınır .Vergi cenneti garip memleketim.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bu zihniyette olsaydýk aldýðý maaþýn 2 katýna hatta fazlasýna telefon alan olmazdý.
  Neyse lafla olmuyor bu iþler… Baþtakiler ne derse o itiraz etme hakkýmýz yok biz zam yiyen köleler *****

  ne saçmalýyorsun be? yok öyle bir þey…

 15. iso1453 dedi ki:

  Devlet saðolsun GV zamn Dv zam ÖTV zam zama zam zamlý zam zam oðlu zam… Ekonomimiz çok iyi…!!!!

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bu vestel kadar acami bilgisiz firma yok…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Şuanda gelen vergi farkının Vestel ile bir ilgisi yok, 2015 bütçe açığını dengelemek için mevcut vergide yapılan bir artış bu. Vestel'in istediği anti-damping vergisi muhtemelen Mart ayından sonra gelecek.

 18. MaRZoCHi dedi ki:

  Sýrf bu yüzden, sýcak baktýðým vestel’e artýk sýcak bakamýyorum. Bu nasýl bir mantýktýr ya. Millet bu ürünü alsýn diye diðerlerine zam yaptýrtýyor. Kimse bunlarýn onla ilgisi yok demesin. O olaydan sonra çýktý bu, durduk yere %10..u kimse kafasýndan uydurmadý. Sanýyolar ki gidip pahalý telefon alacak olanlar "aa çok pahalý biz vestel alalým daha ucuz diyecekler"

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Suan bu yazıyı note 3 te yazıyorum. 1 hafta oldu samsunga geceli iphone 4s ten. Suan apple benden 4s icin 2000tl para istese de gene helal olsun adamlara. Sorunsuz sıkıntısız. Ucuz mal alacak kadar zengin degilim. Vergi konusuna gelince bence olumlu. Cok tuketilen seyin vergi kaymagini her devlet yer. Tuketmeyin sonuca ulasmasin.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  hükümete karşı akşamları balkonlarda tencere tava çalarlar apple store önlerin de bu yeni fiyatlardan içerisinin hınça hınç doldurmuşlar. özelliklede de kokona karılar la dolu

 21. Sadr-azam dedi ki:

  Vestel’e yüklenmek saçma olur. Eðer bu ülke Vestel gibi yerli firmalara yardým etmek isteseydi onlardan aldýðý vergiyi düþürürdü ve hem üretici hem tüketici kazanýrdý. Ama kimse kusura bakmasýn hýrsýz (yolsuz) devletimizin paraya ihtiyacý var. E bunun içinde soygunun katmerlenmesi lazým. Halk mý ? Seçim meydanlarý haricinde kimin umrunda ?!

 22. seyhmus21 dedi ki:

  Sanki diðer firmalar yerli malý apple yabancý samsung lg sony htc vb…Bunlarda yeni telefonlarýnda zam yapacaklar htc one m8’in giriþ fiyatý 2.499 iken 2.699’dan giriþ yapacaktýr.Apple’ý suçlamayýn her firma riskli yerde kendini güvene almak ***** örneði var hazý***** g3 kullanýyorum bu zamlardan sonra yeni model alma hevesim kaçtý.Lg g3 hurdasý çýkana kadar devam.

 23. pcwolf dedi ki:

  Bu ülkenin insanýna apple aldýrmak fayda saðlamaz ama, ucuza alsa neyse tamam da apple almasýnda fayda yok. Sonuçta ithal bunlar, ama kendileri daha vergi bahanesi olmadan zam yapmýþ. Durum böyleyken ancak alýnmamasý için imza toplanýr.

 24. -Hewal- dedi ki:

  pcwolf Nickli Üyeden Alýntý:
  Sizin genel konuþmanýz sýrf biraz daha ucuza apple almak için imza toplamaya benziyordu o yüzden tepki ***** />
  Çünkü imza atýp tepki almasýný isteyeceðimiz o kadar çok þey var ki apple son sýralarda kalýrken, sizin baþka dert yokmuþ gibi onun hakkýnda imza istemeniz þaþýrttý bayaðý.

  Aslýnda su imza toplama konusunda bir sürü faliyete katýlmýþligim vardi konu Aplle olunca öyle bir yorum yazdým change org da bir sürü sivil toplum kuruluþlarýn seslerini duyurmak için açtýklarý kampanya var elinden geldiðince katýlmaya çalýþýrým bu ülkenin insanýna fayda saðlýyacak bir faliyette bulunmak neden gereksiz olsun ***** kendi hem baþkalarýnýn seslerini duyurmak için mükemmel bi yer bence ayrýca herkese açýk bir platform.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Vestelin yaptığı saçmalık hiç hoşuma gitmedi. Telefonları satamıyor diye yasa düzenletti. Sanki üst seviye telefonların kalitesine yetişmişte biz almıyoruz. Yapmış takoz gibi telefonu tabi almayız birde onları zorla satma çabasında

 26. SDN Okuru dedi ki:

  31 aralıkta iphone 6 aldım iyikife almışım

 27. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaş hepiniz apple sallıyosunuz da ötv oranı yüzde 10 küsür zamlanmış. başkasının hiç mi suçu yok? şimdi apple ı kolluyosun diye yorum yapacak adamlar da vardır burda onlara da sözüm devletin kılını kıpırtadmadan aldığı kdv ve ötv oranını inceleyin ondan sonra telefonun fiyatını konuşun. son gelen vergi artışından sonra dünyada vergi yükü şampiyonu olmuşuz.

 28. ArdaBrkee dedi ki:
 29. ArdaBrkee dedi ki:
 30. -Hewal- dedi ki:

  pcwolf Nickli Üyeden Alýntý:
  Ülkenin bütün derdi apple almaktý ya onun için imza toplayalým, aman apple almadan durmayalým tüm iþlerimizi görüyor çünkü.
  Adamlar zaten pahalý sattýðý ürünü daha da pahalý yapmýþ bizim millet hâlâ apple diyor, baþka marka mý yok sanki…

  Baþka marka var olmasýna varda bazýlarýna ne yaparsan yap bildiðinden þaþmaz .Býrak Aplle yi daha Android kullanma þansýna eriþmedim hala syimbian li Nokia ya ile yola devam 3.5 Sene yi geride býraktým .Yoksa Aplle fan boyu deðilim. O Parayý o telefona versem iki ay gözüme uyku girmez. Aplle alacak kadar zengin deðilim genel konuþtum.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  almayın burunları sürtsün

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Bakanlığa mail attım yurtdışından getirmenin de engellenmesi lazim ***** Açtırma vergisinin de iki katına çıkması lazim yoksa millet yurtdışından getirir….

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Ya ***** Amerikadan İphone 6 nasıl alacağımıza dair bilgi verirseniz memnun olurum çünkü çok ihtiyacımız var Amerikadan iphone 6 almak istiyorum …

 34. SDN Okuru dedi ki:

  fiyatların altındaki notu iyi okuyun.. 800 tl kdv diyor. apple suçlu da devletin hiç mi suçu yok bu konuda. bir telefon parası kadar daha kdv alıyor. apple ne yapsın??

 35. SDN Okuru dedi ki:

  milletin alıp almaması apple'ın çokta umrandaydı. gidip vestel alın artık bu saatten sonra 🙂

 36. SDN Okuru dedi ki:

  gelecek sene yurt dışına gidicem bıktım türkiyeden yaa herşeye zam veriyorlar devlet böyle devam ederse nufusu azalacak azalınca ne olacak ? ekonomi mahfolacak

 37. SDN Okuru dedi ki:

  yaa zaten İphone Pahalıydı şimdi iphone 6 almak istiyordum tereddüt ettim şimdi babama iphone 6 200 tl arttı desem hiç almaz …. Ben HTC Sensetion kullanıyorum Açıkçası hiç memnun değilim şimdi iphone 6 mı daha iyi yoksa galaxy note 4 mü hangisini alayım ?

 38. SDN Okuru dedi ki:

  bir sorum var cevaplayabilseniz sevinirim

  Neden Zam yapıldı ??
  Nasıl düşer bir daha ?
  İlerde Fiyatlar Düşücekmi ?

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş yok note 4 alacakmış yok bilmem ne çoktatın işte apple farkı ama apple ne yapsın vergiye zam geldi

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Elin Adamı 100 dolara tahhütle alsın.Siz verin 3000 tl çok zenginiz ya.

" Apple, Türkiye Fiyatlarına Zam Yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Türkiye Fiyatlarına Zam Yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Türkiye Fiyatlarına Zam Yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "