Okunma

Atık Sulardaki Kirliliğe Çözüm Bulunuyor


12 Nisan 2016 Salı 11:00
Atık Sulardaki Kirliliğe Çözüm Bulunuyor

Kullandığımız teknolojilerden, birçok günlük eşyaya kadar, hepsinin üretim aşamasında fabrikaların atık olarak kurşun, kadmiyum, cıva, arsenik, krom gibi kirleticiler ürettiği biliniyor. Bunlar da yaşayan mikro organizmalar için hiç faydalı olan şeyler değil.

Bu kirlilikle savaşmak için, uluslararası araştırmacılar takımı, minik robotlar geliştirmeyi başardı. Tanesi insan saçının genişliğinden daha ince olan bu mikro robotlar, atık sulara bırakıldıktan sonra, kurşun parçacıklarını başarılı bir şekilde temizleyebiliyor.

Su kirliliğini büyük ölçüde temizleyebilirler

Minik tüpler şeklindeki bu robotlar, üç katman halinde geliyor. Grafen oksit olan dış katman, sudan kurşun parçalarını çekiyor. Nikel olan ikinci katman manyetik alan ile robotun uzaktan kontrolünü sağlıyor. En içteki üçüncü platinyum katman, hidrojen peroksiti çözme işlemi yaparak, suya ve oksijene dönüştürüyor. Böylece robotun hareket mekanizması oluşuyor.

Araştırmacıların yazdığına göre, robotlar 1 saatte atık sudaki kurşun oranını yüzde 95’e kadar temizliyor. Suyun boyutu ve kullanılan robotların sayısıyla doğru orantılı olan bu temizleme hızından öte, robotların tekrar kullanılabilmesi göze çarpıyor.

Robotlar temizlenip tekrar kullanılabilir, hem de toplanan kurşun iyonları tekrardan kullanılabilir. Bir nevi geri dönüşüm sistemi olan bu mikro robotlar için sıradaki hamle, daha fazla kirletici maddenin, daha geniş alanlarda temizlenmesi.

:: Sizce benzer teknolojiler ile, su kirliliği tamamen çözülebilir mi?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Atık Sulardaki Kirliliğe Çözüm Bulunuyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bilimi bu yüzden seviyorum 🙂 Bu robotlardan acilen Marmara'ya lazım Akdeniz'de kirleniyor. Eskiden olta atınca 2-3 balık birden çekerdik artık o da yok.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  o robotlora harcadigin parayla deniz yaparsin ***** yikamadan oteye *****..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yani artık temizlensin…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Robotlar atık sularda kullanılmak üzere tasarlanmış. Denize okyanusa bırakılmayacak, yani içiniz rahat olsun balıklarla işi yok:)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji kendi pisliğini temizleyecek anlaşılan.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  temizlemek yerine hiç kirletmemek daha iyi

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Balıklar yutmaz mı bu robotları? Dev balinalar plankton sürüsüne dalıyor resmen, araya bu robotlar karışsa mazallah gider yüzlerce robot 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  peki aynı şekilde yararlı organizmalarada zarar veriyor mu acaba

 9. SDN Okuru dedi ki:

  teknolojiyi doğru şekilde kullanmak budur işte. umut verici bir haber, teşekkürler.

" Atık Sulardaki Kirliliğe Çözüm Bulunuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Atık Sulardaki Kirliliğe Çözüm Bulunuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Atık Sulardaki Kirliliğe Çözüm Bulunuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "